Dlaczego Czerwone Wierchy robią się czerwone jesienią? Wyjaśniamy

Czerwone Wierchy, kiedy tylko zaczyna się jesień, natychmiast przybierają charakterystyczną rudą, wręcz czerwoną barwę, od której wzięła się ich nazwa. Turyści często zastanawiają się, co sprawia, że te, jedne z najbardziej znanych szczytów w polskich Tatrach, czerwienią się jesienią. Odpowiedź jest prosta.

Czerwone Wierchy jesienią przybierają rdzawy, czerwony kolor
Czerwone Wierchy jesienią przybierają rdzawy, czerwony kolorAlbin Marciniak/East NewsEast News

Czerwone Wierchy jesienią robią się czerwone - to właśnie stąd pochodzi nazwa tej wyjątkowo popularnej wśród turystów górskiej, tatrzańskiej grani, w której skład wchodzą Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Znajdują się one w często uczęszczanym miejscu w Tatrach - pomiędzy Giewontem a Kasprowym Wierchem. Co ciekawe, z początku Czerwonym Wierchem nazywano tylko Małołączniak - dopiero z czasem nazwa przeszła na pozostałe szczyty.

Dlaczego Czerwone Wierchy są czerwone? Powodem jest jedna roślina

Za wyjątkowy kolor tych tatrzańskich szczytów odpowiada jedna, wysokogórska roślina - sit skucina, która rośnie w niskich, bardzo gęstych kępkach. Już połowie lata czerwienieją jej liście, co sprawia, że jesienią całe zbocza i tereny pokryte tą rośliną, robią się intensywnie czerwone. 

Oprócz Czerwonych Wierchów, znajduje się ona również w innych miejscach w Tatrach, ale także w Sudetach i na Babiej Górze. W Tatrach można ją spotkać od 1200 m. n. p. m. - rośnie więc na większości szczytów w najwyższych polskich górach. 

Sit skucina jest niezwykle odporny na trudne warunki wysokogórskie - nie szkodzi mu silny wiatr, susza, mróz ani słońce. Ma bardzo silny system korzeniowy.

Czerwone Wierchy - idealne na wycieczkę górską

Pierwszym znanym z nazwiska człowiekiem, który przeszedł Czerwone Wierchy, był Baltazar Hasquet w 1792 roku, jednak teren ten był od lat penetrowany przez pasterzy, którzy wypasali owca na tamtejszych zboczach. Dziś to jedne z bardziej popularnych szlaków wśród turystów - w sezonie letnim są łatwo dostępne, prowadzi na nie sporo szlaków i roztaczają się z nich naprawdę wyjątkowe widoki.

Przeczytaj też:

Została okrzyknięta najpiękniejszą jaskinią świata! Skrywa wyjątkowe skarby

Najlepsze propozycje na weekend jesienią. Tam jest teraz najpiękniej!

Jesienny przepis na bezglutenowy chlebek dyniowy

* * *

Zobacz więcej:

Wywar z łupin cebuli. Źródło cennych substancjiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas