Tajemniczy znak w polskim lesie. Czegoś takiego nie ma na całym świecie

W Bukownie między Krakowem a Katowicami znajduje się niezwykły znak, który przyciąga miłośników fotografii i lotów, a w szczególności ich połączenia - zdjęć z lotu ptaka. Zobacz, jak wspaniale prezentuje się to miejsce.

Ujęcie markera z lotu ptaku robi wielkie wrażenie
Ujęcie markera z lotu ptaku robi wielkie wrażenieGoogle Mapsdomena publiczna

Bukowno to małe miasto liczące około 10 tysięcy mieszkańców. Położone jest w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w połowie drogi między Krakowem a Katowicami.

"Kompas z Bukowna" - niezwykłe miejsce

Nieopodal tego miasta znajduje się "Kompas z Bukowna", który jest unikatem na światową skalę. Jest to gigantyczny marker o długości 520 i szerokości 100 metrów. Stworzony został dzięki specjalnemu zalesieniu drzewami w taki sposób, aby powstała wielka litera N z jeszcze większą strzałką, czyli oznaczenie kierunku północnego. Ten znak geodezyjny pomaga pilotom i nawigatorom.

Jego pomysłodawcą był leśniczy Jacek Chmura z Nadleśnictwa Chrzanów. W 2000 roku wpadł on na pomysł, aby stworzyć taki znak nawigacyjny na terenie dawnej kopalni odkrywkowej piasku "Szczakowa" w gminie Bukowno, nieopodal Boru Biskupiego. Dokładne współrzędne wynoszą 50°14’46.6" N oraz 19°24’59.4" E.

Największy na świecie znak geodezyjny powstał z posadzenia w odpowiedni sposób brzóz, sosen i czerwonych dębów. Powszechnie nazywa się go właśnie "Kompasem z Bukowna" czy "Strzałką Północy" i przyciąga miłośników fotografii. Najlepiej widoczny jest z lotu ptaka, gdyż dopiero wtedy naszym oczom może ukazać się litera N i strzałka.

"Strzałka Północy" to niejedyny taki znak

Leśniczy Chmura nie poprzestał na jednym pomyśle. Sześć lat po powstaniu "Strzałki Północy" wyszedł z inicjatywą stworzenia kolejnego, podobnego znaku w tej okolicy. Tym sposobem w 2006 roku powstał napis JPII. Była to pierwsza rocznica śmierci papieża z Polski, na pamiątkę którego utworzono nowy marker.

Napis upamiętniający Karola Wojtyłę znajduje się 2,5 kilometra na wschód od "Kompasu z Bukowna". Marker ma być dobrze widoczny nawet przez kilkadziesiąt lat dzięki specjalnemu zabiegowi, jakim było otoczenie brzóz olchami. Dzięki tym niezwykłym znakom geodezyjnym region jest popularny wśród amatorów lotów i nawigacji.

Napis JPII został stworzony kilka lat później
Napis JPII został stworzony kilka lat późniejINTERIA.PL
Markery mają być widoczne nawet przez kilkadziesiąt lat. Wszystko za sprawą specjalnie dobranych gatunków drzew
Markery mają być widoczne nawet przez kilkadziesiąt lat. Wszystko za sprawą specjalnie dobranych gatunków drzewRobert NeumannAgencja FORUM

***

Zobacz również:

„Zdrowie na widelcu”: Największe błędy żywieniowe. Zbyt mało węglowodanów złożonychPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas