Wambierzyce: Jerozolima Dolnego Śląska

- Czułam się tam, jakbym wjechała do innego kraju. A to nasz. Piękny – o jakim miejscu w Polsce pisze w ten sposób Marta Manowska? O Wambierzycach. W tej wiosce, położonej w powiecie kłodzkim, słynącej z niezwykłej bazyliki, odnalazła klimat Włoch albo Grecji.

Bazylika w Wambierzycach robi ogromne wrażenie
Bazylika w Wambierzycach robi ogromne wrażenie123RF/PICSEL

- Wambierzyce. Dawno żadne miejsce tak mnie nie zauroczyło. Robi ogromne wrażenie. Malutkie miasteczko z przepięknym klimatem. Te łuki. Sanktuarium ze schodami, jakich nie widziałam w żadnym europejskim mieście. Poczułam się jak we Włoszech, albo Grecji. A jest u nas. A schody hiszpańskie mogą się tylko wambierzyckim przyglądać. Na zdjęciu akurat drzwi, ale sprawdźcie sobie w grafice Wambierzyce. Perła - Marta Manowska, prowadząca "Rolnik szuka żony", przedstawia swoim instagramowym fanom jedną z największych atrakcji ziemi kłodzkiej.

Po Wambierzycach przemieszczała się rowerem, zresztą w ostatnich dniach przejechała na swoim jednośladzie wiele kilometrów, mknąc przez Dolny Śląsk.

Wambierzyce stały się od XIII w. miejscem kultu Maryjnego. Wtedy to, jak głoszą stare przekazy, odzyskał wzrok modlący się pod figurką Jan z Raszewa.

Aby ułatwić odprawianie nabożeństw pod lipą, gdzie dokonał się cud, postawiono kamienny ołtarz, kropielnicę i lichtarz. Przedmioty te zachowały się do dziś i znajdują się w krużgankach bazyliki.

Marta Manowska zachwyciła się Wambierzycami
Marta Manowska zachwyciła się WambierzycamiPiotr FotekReporter

W minionych stuleciach Wambierzyce odwiedziło wielu pielgrzymów z Polski, Czech, Moraw i Niemiec. Cudowne uzdrowienia, łaski i nawrócenia, spisywane były przez kronikarzy ziemi kłodzkiej. Wambierzyce od lat nazywane są Jerozolimą Dolnego Śląska.

Do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, która góruje nad wambierzyckim rynkiem, prowadzi 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich), plus 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania), plus 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa).

Cudowna studzienka we wsi Mazury na Podkarpaciu  

Miejscowi wierzą, że Matka Boża ukazywała się tutaj w 1949 roku 14-letniej Marysi, prosząc o odmawianie różańca i pokutę. Mówi się, że wydarzył się też cud słońca, który widziało kilkaset osób. Z tego miejsca ludzie zabierali ziemię, a gdy powstał dół, trysnęło z niego źródło, za sprawą mogło dojść do wielu uzdrowień. Komuniści zniszczyli postawiony tam krzyż. Odbudowano go dopiero w 1981 roku.
Cudowne źródełko w Licheniu

Na stronie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej możemy znaleźć informację, że źródełko powstało z przyczyn praktycznych, aby ludzie mogli z niego czerpać wodę do picia. Zostało ono poświęcone 14 sierpnia 1968 r. i jeszcze tego samego dnia do zakrystii weszła grupa osób, informując, że starsza pani z Pąchowa - niewidoma od 12 lat, po napiciu się wody ze źródełka zaczęła widzieć. Za sprawą zeznań świadków wydarzenie to uznano za pierwsze cudowne uzdrowienie przy źródełku. Według zapisów w "Księdze łask" później miały miejsce kolejne.
Cudowne źródełko w Częstochowie 

Niewielu pielgrzymów wie o jego istnieniu. Według kościelnych zapisków 9 października 2006 roku na Jasną Górę zgłosiła się pani Helena, opowiadając o powrocie do zdrowia. Zdiagnozowano u niej nowotwór płuc, ale nie zrobiono operacji, bo nie było miejsca w szpitalu. Napiła się więc wody ze źródełka przy kościele św. Barbary i gorąco modliła przed obrazem Jasnogórskim.  

Gdy następnego dnia wróciła do kliniki, zszokowani lekarze nie znaleźli ani śladu guza. Ponoć wiele lat wcześniej kobieta została w ten sam sposób uleczona ze złośliwego nowotworu narządów rodnych. Źródełko wytrysło 600 lat temu po kradzieży i dewastacji wizerunku Jasnogórskiej Pani - w tym miejscu udało się obraz odzyskać.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej 

Gdy Władysław Opolczyk w 1382 roku wiózł obraz Czarnej Madonny i rzeźbę Maryi z Dzieciątkiem, zatrzymał się w tamtejszych lasach, by odprawić Mszę Świętą. Według miejscowych podań figura Jezusa rączką wskazała wtedy na omszały kamień, spod którego nagle, na oczach wszystkich, wytrysnęła woda. Ludzie wierzą, że napoiła ona i uleczyła wielu. Od tej pory źródełko tuż przy sanktuarium słynie szczególnie łaskami poczęcia upragnionego potomstwa.
+2

Na okolicznych wzgórzach i w centrum miejscowości znajdują się liczne kaplice, kapliczki i bramy, które wchodzą w skład Kalwarii (zespół obiektów symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładany zazwyczaj na wzgórzach, tak by przypominał swym położeniem Jerozolimę).

Jest też tam wiele innych nawiązań do Jerozolimy - przez Wambierzyce płynie Cedron, a wśród wzgórz, które otaczają miejscowość, są Syjon, Tabor i Horeb.

Wambierzyce są wyjątkowym miejscem na mapie Polski
Wambierzyce są wyjątkowym miejscem na mapie Polski123RF/PICSEL

***Zobacz także***

Zdradziła, gdzie spędza wakacje!Newseria Lifestyle
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas