15 trików, które ułatwią domowe porządki

Lśniące okna czy błyszczące podłogi wymagają zaangażowania. Niezależnie od powierzchni twojego mieszkania, porządki mogą być nużące. Na szczęście niektóre czynności związane ze sprzątaniem możesz sobie ułatwić. Jak się za to zabrać? Oto 15 sprytnych trików, dzięki którym twoje cztery kąty będą lśniły czystością bez poświęcania na to długich godzin.

W czystym mieszkaniu żyje się zdecydowanie przyjemniej
W czystym mieszkaniu żyje się zdecydowanie przyjemniej123RF/PICSEL

1. Zaplanuj czas na sprzątanie

Pierwszym krokiem, który zdecydowanie ułatwi porządki jest... zaplanowanie ich w czasie. Jeżeli przeraża cię wizja kilkugodzinnego sprzątania, podziel wszelkie czynności na bloki i określ ich ramy czasowe. Możesz także rozciągnąć sprzątanie mieszkania na cały tydzień - kilkanaście minut dziennie, zamiast jednego maratonu porządków w tygodniu znacząco odciąży nie tylko twoje siły fizyczne, ale zmniejszy presję psychiczną.

2. Miej wszystko pod ręką

Ściereczka do kurzu zostawiona w innym pokoju czy konieczność przepięcia odkurzacza do innego gniazdka - to tylko niektóre drobiazgi, które zaburzają rytm sprzątania. Zadbaj o to, by mieć wszystko w zasięgu ręki. Odkurzacz przepnij do gniazdka, które pozwoli ci poruszać się po całym mieszkaniu, a podręczne akcesoria do sprzątania (m.in. ściereczki, płyny) trzymaj w podręcznym koszyczku.

3. Sprzątanie jako zabawa

Chcesz nauczyć swoje dzieci dbania o mieszkanie? Zamień nudne zajęcia w zabawę: młodsi mogą sortować suche pranie, starsze dzieci ucieszą się z wprowadzenia prostej rywalizacji (np. kto szybciej sprzątnie). Dzieląc się z dziećmi niektórymi obowiązkami nie tylko pokażesz im, że wszyscy dbacie o wspólną przestrzeń, ale także nauczysz ważnych życiowych umiejętności.

4. Wyłącz telewizor

Myślisz, że włączenie nowego odcinka ulubionego serialu "do sprzątania" to doskonały pomysł? Może się okazać, że takie łączenie "przyjemnego z pożytecznym" skończy się ciągłymi przerwami i znacznym wydłużeniem porządków. Zamiast tego włącz w głośnikach lub na słuchawkach muzykę lub ulubiony podcast. Dzięki temu porządki upłyną ci dużo przyjemniej, a ciągłe zerkanie w ekran nie będzie niepotrzebnie ich wydłużać.

5. Wycisz telefon

Powiadomienia z mediów społecznościowych potrafią rozpraszać nie tylko podczas pracy. Aby nie przerywać mycia podłóg czy okien na każdy dźwięk przychodzącej wiadomości, wycisz smartfona lub włącz tryb offline. Zapewniamy, że bez "kilku sekund" na szybkie odpisanie na wiadomość tempo pracy będzie dużo szybsze.

6. Zacznij od najtrudniejszych miejsc

Przypalone jedzenie na kuchence, tłusty piekarnik czy osad z mydła w kabinie prysznicowej to tylko kilka miejsc, które wymagają włożenia sporej pracy. Zacznij porządki od tego co wymaga twojej największej uwagi i siły. Do najcięższych prac przystąpisz ze świeżą energią, dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu kolejne zadania będą wydawały się łatwe i przyjemne.

7. Na początek wnętrze

Jeżeli sprzątasz szafki czy kabinę prysznicową, w pierwszej kolejności umyj ich środek, a dopiero później drzwiczki i inne zewnętrzne części. Dzięki temu nie zachlapiesz czystych powierzchni dookoła i nie zniszczysz efektów swojej pracy.

8. Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów

Sprzątanie znacznie ułatwi wcześniejsze przesunięcie wszelkich "przeszkadzajek" z czyszczonych powierzchni. Odstaw na bok nie tylko bibeloty z półek, ale także zawadzające na podłodze buty czy zabawki. Czyścisz łazienkę? Nie przesuwaj kosmetyków na drugi koniec półki, tylko zbierz je do jednego pojemnika.

9. Nie marnuj czasu

Aby dokładnie wyczyścić tłusty piekarnik czy elementy kuchenki oraz zakamienione krany potrzeba czasu. Spryskaj powierzchnie środkiem czyszczącym lub namocz wymagające tego elementy. W czasie, gdy specyfik będzie działał, zajmij się porządkowaniem innych rejonów mieszkania.

10. Od góry do dołu

Ścierasz kurz z półek, myjesz szyby czy kafelki? Pamiętaj, aby zaczynać swoją pracę od najwyższych partii. Dzięki temu unikniesz zacieków czy zabrudzeń na świeżo posprzątanych powierzchniach i nie zniszczysz efektów swojej pracy.

11. Nadmiar sierści

Czworonożni pupile zostawiają w całym mieszkaniu mnóstwo sierści. Część możesz usunąć odkurzaczem, jednak sporo z niej zostaje na powierzchniach pokrytych materiałem. Kanapy i narzuty możesz wyczyścić specjalną rolką do ubrań, gumową rękawiczką namoczoną w wodzie lub taśmą klejącą. Pamiętaj także o dokładnym usunięciu sierści z dywanów - tu pomocna będzie gumowa ściągaczka do szyb.

12. Skuteczne czyszczenie żaluzji

Do wyczyszczenia żaluzji nie potrzebujesz wcale specjalistycznych szczotek, miotełek ani gąbek. Kurzu oraz brudu pozbędziesz się dzięki... skarpecie założonej na rękę! Uprzednio zamocz ją w delikatnym środku czyszczącym i przetrzyj osobno każdy panel.

13. Opanuj bałagan

Leżące od tygodnia suche pranie na krześle, brudne koszulki rozłożone w całym domu lub na podłodze koło pralki, a do tego zabawki w każdym pomieszczeniu? Opanuj bałagan! Pranie składaj i sortuj od razu, gdy wyschnie (możesz do tego zaangażować innych domowników). Zainwestuj w pojemniki: przydadzą się nie tylko na przechowywanie ubrań do prania, ale także do chowania zabawek.

14. Sortuj rzeczy do prania

Większość z nas poznała smak dramatu, gdy do białego prania zaplątała się kolorowa koszulka. Aby uniknąć takich sytuacji, a także przyspieszyć proces wkładania rzeczy do pralki wystarczy odpowiednia organizacja. Przygotuj pojemniki z podziałem na kolory, np. białe - czarne i granatowe - reszta kolorów. Dostosuj ten podział do kolorów, które najczęściej nosicie w domu.

15. Nie wiesz? Zapytaj!

Nie wiesz, jak zabrać się za sprzątanie? Od czego jest internet! W poszukiwaniu sprawdzonych porad warto zajrzeć na Ask Team Clean, nową, bezpłatną platformę poradnikowo-edukacyjną. Znajdziesz tam szereg sprawdzonych tricków i rozwiązań nie tylko z zakresu prania i sprzątania, ale także DIY oraz ekologii. Platforma wykorzystuje ogromną bibliotekę wiedzy, popartą wieloletnią ekspertyzą i doświadczeniem firmy Henkel w temacie utrzymania porządku. Odwiedzający stronę znajdą na niej szereg specjalnych ofert, promocji, konkursów oraz regularnych testów produktów, dotyczących wiodących marek z portfolio producenta, takich jak Persil, E, Perwoll, Silan, Pur czy Somat. Dodatkowo zarejestrowani użytkownicy mogą liczyć na dostęp do darmowego e-booka z eksperckimi poradami dotyczącymi dbania o dom.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas