4 rzeczy, które powinnaś wiedzieć, gdy zmieniasz pracę

Bez względu na to, czy dostałaś wypowiedzenie, czy sama rezygnujesz, musisz załatwić te formalności.

O rozwiązaniu umowy może zadecydować szef
O rozwiązaniu umowy może zadecydować szef

• Zwolnienie, porozumienie. O rozwiązaniu umowy może zadecydować twój szef, wręczając ci wypowiedzenie. Jeśli to ty zamierzasz odejść z firmy, również możesz wręczyć pracodawcy pismo informujące o rozwiązaniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Możecie też rozstać się "łagodniej" - za porozumieniem stron: bez wzajemnych zarzutów, na uzgodnionych wspólnie warunkach. Pamiętaj, że jeśli chcesz zmienić pracę, w pierwszej kolejności poinformuj o tym szefa. Lepiej, by nie dowiedział się o tym pocztą pantoflową, z plotek.

• Okresy wypowiedzenia. Niezależnie od tego, czyja to decyzja, obowiązuje cię okres wypowiedzenia - czas, który musisz jeszcze przepracować, nim umowa wygaśnie. Przy zatrudnieniu na czas nieokreślony trwa on: 2 tygodnie (gdy pracujesz w firmie mniej niż pół roku), miesiąc (gdy pracujesz 6 miesięcy lub dłużej, ale mniej niż 3 lata) albo 3 miesiące (gdy pracujesz 3 lata lub więcej).

Należna odprawa

• Zwolnienie z winy pracodawcy. Prawo do odprawy przysługuje ci tylko wtedy, gdy tracisz pracę w wyniku likwidacji firmy lub stanowiska albo w ramach zwolnień grupowych. Nie możesz na nią liczyć, jeśli zostajesz zwolniona, bo np. nie dopełniłaś obowiązków, sama złożyłaś wypowiedzenie lub umowa została rozwiązana za porozumieniem stron.

• Wysokość odprawy zależy od twojego stażu pracy w firmie, z której odchodzisz. Jeśli pracowałaś krócej niż 2 lata, odprawa równa jest miesięcznemu wynagrodzeniu, od 2 do 8 lat - pensji z dwóch miesięcy, a jeśli było to ponad 8 lat - z trzech.

Świadectwo pracy

• To konieczność. Obowiązkiem pracodawcy jest wydanie ci świadectwa pracy, niezależnie od okoliczności waszego rozstania. Pracodawca powinien sporządzić je najpóźniej w ciągu 7 dni od daty rozwiązania umowy o pracę. Może wydać je osobiście lub wysłać dokument pocztą (obowiązuje go ten sam termin).

• Sprawdź, czy wszystko się zgadza. Gdy otrzymasz dokument, zobacz, czy zawiera wszystkie informacje: okres pracy, podstawę rozwiązania umowy, stanowisko, liczbę dni niezdolności do pracy i urlopowych, dodatkowo zarobki. Jeśli czegoś brak lub są błędy, masz 7 dni od otrzymania świadectwa, by domagać się sprostowania.

Niewykorzystany urlop

• Wolne albo pieniądze. Odejście z firmy nie oznacza, że twój urlop wypoczynkowy przepada. Rozstajesz się z firmą we wrześniu? Podziel 26 dni urlopowych na 12 i pomnóż przez 9 (liczba przepracowanych miesięcy). Przysługuje ci 19,5, czyli po zaokrągleniu w górę 20 dni urlopu wypoczynkowego (jeśli dotąd nie brałaś wolnych dni). Do tej puli dolicza się również urlop zaległy! Możesz wykorzystać wolne dni podczas okresu wypowiedzenia, a jeśli nie możesz, szef ma obowiązek (w ostatnim dniu pracy) wypłacić ci za nie ekwiwalent pieniężny.

•Dni na szukanie pracy. Przysługują ci też płatne wolne dni na szukanie nowego zatrudnienia. Ile? To zależy od długości wypowiedzenia. Gdy są to dwa tygodnie lub miesiąc - 2 dni, a gdy trzy miesiące - 3 dni.

Uwaga! Z tego prawa możesz skorzystać tylko, gdy dostajesz wypowiedzenie, a nie gdy odchodzisz na własne życzenie, np. za porozumieniem stron.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas