5 sprawdzonych sposobów na utrzymywanie porządku w przedpokoju

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które oglądają goście po przestąpieniu przez próg mieszkania. O czym należy pamiętać, aranżując tę szczególną przestrzeń, by panował w niej wzorowy ład? Oto 5 sposobów na utrzymanie porządku w przedpokoju.

Aranżacja przedpokoju, tak jak każdego pomieszczenia, powinna być przemyślana
Aranżacja przedpokoju, tak jak każdego pomieszczenia, powinna być przemyślanamateriał partnera

1. Postaw na powierzchnie łatwe w czyszczeniu

Dbałość o porządek zaczyna się już na etapie malowania ścian i kładzenia podłogi. Przedpokój to pomieszczenie wyjątkowo narażone na zabrudzenia - wie o tym każdy rodzic i każdy właściciel psa. Jeśli pomalujemy ściany farbą plamoodporną, nie będą nam straszne ślady po pupilu otrzepującym mokrą sierść czy odciski brudnych małych rączek. Farba ceramiczna, odporna na częste zmywanie, zachowa nienaganny wygląd znacznie dłużej niż tapeta. Na podłodze połóżmy gres albo terakotę, które są nie tylko łatwe do utrzymania w czystości, lecz także odporne na zarysowania i wilgoć. Zwolennikom drewnianych podłóg spodobają się drewnopodobne płytki, które lepiej znoszą częsty kontakt z wodą niż panele.

2. Zagospodaruj dostępną przestrzeń

Przedpokój jest nie tylko wizytówką domu, lecz także przestrzenią do przechowywania. Funkcja ta staje się szczególnie istotna w mieszkaniach o mniejszym metrażu, w których brakuje miejsca na urządzenie garderoby. W przedpokoju stoją zatem buty, wiszą okrycia wierzchnie, parasole i torebki. Elementy garderoby pozostawione na widoku to prosty przepis na estetyczny bałagan. Dlatego, zanim zaczniemy wybierać meble, przyjrzyjmy się pomieszczeniu i oszacujmy, w jaki sposób maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

Jeśli przedpokój nie jest zbyt wąski i znajduje się w nim ściana bez drzwi, warto wydzielić kącik do przechowywania za pomocą kotary. W ten sposób zyskamy garderobę - sprytnie ukrytą i łatwo dostępną. Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt, warto zastanowić się nad wstawieniem wysokiej szafy do zabudowy, tak by zmienić kłopotliwą wnękę w praktyczny schowek.

3. Spersonalizuj meble do przechowywania

Kolejny krok na drodze do stworzenia funkcjonalnej aranżacji to meble do przedpokoju wybrane zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Lepszym rozwiązaniem okaże się duża, wolnostojąca szafka na buty czy wysoka szafa na płaszcze i kurtki z wydzieloną półką na obuwie? Bardziej przyda się słupek z półkami czy niska komoda z szufladkami? Weźmy pod uwagę codzienną rutynę domowników związaną z wychodzeniem z domu. Do przechowywania drobnych akcesoriów, po które sięgamy tuż przed wyjściem, nada się zgrabny koszyk, idealny na grzebienie, kosmetyki, notes i długopis. Na ścianie powieśmy wieszak na smycz i płaską skrzyneczkę na klucze. Praktyczne pojemniki na drobiazgi skutecznie pomagają zaprowadzić porządek.

4. Połącz kilka funkcji w jednym meblu

Niewielki przedpokój to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Z pomocą przychodzą jednak meble wielofunkcyjne. Szafa z przesuwnym frontem nie wymaga miejsca na swobodne otwarcie skrzydeł drzwi, a jeśli wybierzemy model z lustrem, zyskamy dodatkowo garderobę. Kolejna godna uwagi propozycja to niska szafka z siedziskiem, na którym można wygodnie usiąść, by założyć buty. Nad szafką powieśmy panel z półką na kapelusze i haczykami na kurtki, który przyda się do suszenia mokrych okryć wierzchnich.

5. Pamiętaj o ubraniach sezonowych

Nawet najlepiej zorganizowana przestrzeń do przechowywania z czasem się zapełni. Dlatego też warto trzymać w przedpokoju tylko te elementy garderoby, z których aktualnie korzystamy. Sezonowe porządki w szafie ułatwiają zachowanie ładu. Latem przenieśmy do innego pomieszczenia puchowe kurtki i kożuchy, zimą z kolei pochowajmy lekkie okrycia wierzchnie. Podobnie zróbmy z butami. Tego rodzaju dyscyplina sprzyja rozsądnemu gospodarowaniu miejscem.

Przedpokój urządzony zgodnie z powyższymi podpowiedziami zyska na funkcjonalności i stanie się przestrzenią łatwą do utrzymania we wzorowym porządku.

materiał partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas