5 zasad stylu New Art Déco, które powinieneś znać, zanim zaczniesz urządzać mieszkanie

New Art Déco to styl, który śmiało wkracza na salony. Garściami czerpie z szalonych lat dwudziestych i trzydziestych, dodając do nich współczesne trendy i nowoczesne rozwiązania. Wprowadzenie odrobiny luksusu rodem z dwudziestolecia międzywojennego do naszego mieszkania to doskonały pomysł. Wcześniej warto jednak wiedzieć, jakimi zasadami rządzi się ta moda.

New Art Déco to styl, który śmiało wkracza na salony
New Art Déco to styl, który śmiało wkracza na salonymateriał partnera

Bogactwo i przepych

Art Déco został stworzony na początku XX wieku z myślą o funkcjonalnych, ale jednocześnie cieszących oko pomieszczeniach. Dlatego jedną z jego cech charakterystycznych jest piękna, bogata forma. Nie jest to więc styl dla wielbicieli skandynawskiego minimalizmu.

Pokój urządzony w stylu New Art Déco już od samego wejścia będzie olśniewał dużą ilością elementów i dodatków, oczywiście doskonale dobranych i dopasowanych do siebie. Dzięki temu poczujemy się w nim, jak we wnętrzu pałacu lub bogatej rezydencji.

Szlachetne materiały

Największą oznaką luksusu jest wykorzystywanie wyłącznie przedmiotów najwyższej jakości. Prawdziwy mahoń, kryształy i złoto to konieczność we wnętrzu New Art Déco. Oczywiście wiąże się to z odpowiednimi kosztami, jednak ostateczny efekt jest tego wart. Poza tym, współcześnie wiele materiałów, wcześniej trudno dostępnych, można z łatwością znaleźć w znacznie niższych cenach.

Współcześnie dobra jakość wiąże się również z ekologią. Naturalne materiały, na przykład drewno i kamień to doskonały wybór. Warto również postawić na recykling poprzez odnowienie starych przedmiotów. Wyszukując na pchlich targach meble z tamtej epoki, nie tylko znajdziemy autentyczne wyposażenie, ale również zaoszczędzimy trochę pieniędzy.

Wielki format

Z dużą ilością ozdób wiąże się też konieczność posiadania sporej przestrzeni. Również meble w tym stylu najlepiej prezentują się w okazałych wersjach. Pokaźne łoże, dwudrzwiowa szafa lub stół dla dziesięciu osób to norma.

New Art Déco najlepiej nadaje się do sporych wnętrz, których nie przytłoczy nadmiar dodatków. Posiadacze apartamentów i mieszkań w starych kamienicach nie muszą się obawiać o przesadę. Jednak jego miłośnicy, którzy mieszkają w ciasnych kawalerkach także mają szansę na jego zaadaptowanie.

- Aranżując niewielkie pomieszczenie warto zdecydować się na meble na miarę. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu wszystkich szczegółów, nie tylko maksymalnie wykorzystamy potencjał każdej przestrzeni, ale również zapewnimy odpowiednią oprawę dla dodatków i dekoracji, tak charakterystycznych dla stylu New Art Déco - podpowiada ekspert ze sklepu internetowego Black Red White.

Wszystko przemyślane

Od koloru ścian, przez rozmieszczenie mebli, po rodzaj tkaniny wykorzystanej przy zasłonach. W stylu New Art Déco nie ma przypadków. Układ każdego elementu musi nie tylko znakomicie komponować się z pozostałymi, ale także pozwalać na sprawne funkcjonowanie w mieszkaniu. Tutaj łatwy dostęp do szafek jest równie ważny, jak materiał, z którego są wykonane oraz kolor.

Estetykę nowego Art Déco możemy z powodzeniem wykorzystać na niewielkiej przestrzeni. Wystarczy kilka stylowych dodatków i umiejętne rozmieszczenie poszczególnych elementów, aby osiągnąć pożądany efekt. Czasem wystarczy stylowa, złota patera, fotel utrzymany w stylistyce lat 60., czy pozłacane ramy obrazów. Art Déco to plastyczny styl wnętrzarski, którego w żadnym wypadku nie ogranicza metraż pomieszczenia.

Dbałość o detale

Nie tylko ogólny układ naszego mieszkania powinien być dobrze przemyślany. Warto poświęcić trochę czasu i uwagi najdrobniejszym dekoracjom. Dopilnujmy, żeby ornamenty ramy przy lustrze pasowały do uchwytów przy szufladach, a kolor abażuru zgrywał się z obiciami mebli.

Typowe wnętrze Art Déco charakteryzuje się takimi barwami, jak bordo, granat, biel i ecru. Warto dodać na niektórych powierzchniach wymyślne wzory, na przykład kwiatowe lub geometryczne. Ciemne drewno, postarzane złoto i grube kotary do samej podłogi również dodadzą odpowiedniego klimatu.

Pamiętajmy, że do gotowego już wnętrza trzeba będzie dopasowywać każdy kolejny nabytek. Pasującymi dodatkami, które łatwo można wymienić będą dekoracyjne wazony z kwiatami, ozdobne poszewki na poduszki oraz obrazy nawiązujące do tamtej epoki.

materiał partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas