60 + : Pora na wielką przygodę

Współczesnych seniorów coraz rzadziej kojarzy się wyłącznie z sanatoryjnymi pobytami w Ciechocinku czy innych uzdrowiskowych miejscowościach w Polsce. Pokolenie 60+, po wielu latach wyrzeczeń, wytężonej pracy i wychowywania dzieci i wnucząt, wreszcie wykorzystuje emeryturę do nadrobienia podróżniczych zaległości

Podróżując, seniorzy chcą przeżyć drugą młodość!
Podróżując, seniorzy chcą przeżyć drugą młodość! 123RF/PICSEL

Wyjeżdżając na wakacje często stawiają na aktywny wypoczynek - zamiast leżenia na plaży - zwiedzanie, oprócz hotelowych animacji i przyjęć - rowery, kajaki, zajęcia na basenie. Jak podróżują dziś seniorzy i które miejsca na świecie najchętniej odwiedzają?

Jak się do tego zabrać?

Kluczową kwestią w planowaniu podróży są oczywiście finanse. Często wyolbrzymiamy nieco temat, zakładając na wstępie, że uzbieranie kwoty na wakacje życia przerasta nasze materialne możliwości. Tymczasem warto uświadomić sobie, że odkładanie nawet najmniejszych kwot w przeciągu kilku, kilkunastu miesięcy może przynieść nam już całkiem pokaźną sumę pieniędzy.

O czas właściwie nie musimy się martwić - o ile nie zatrzymają nas w Polsce rodzinne zobowiązania, termin wypoczynku może być dowolny. Stąd już prosta droga do złożenia rezerwacji pobytu w biurze podróży. Oczywiście tylko wtedy, gdy... doskonale już wiemy, dokąd chcielibyśmy się udać i co właściwie robić na miejscu.

Najlepszy czas na wakacje dla seniora

Szczyt sezonu (przypadający na czerwiec, lipiec, sierpień) to najgorszy moment na planowanie wakacji, zwłaszcza, gdy na urlop wybieramy się w pojedynkę lub w parze. W kurortach i najpopularniejszych pod względem turystycznym miastach panuje wtedy spory tłok - rodziny z małymi dziećmi, studenci, młode małżeństwa w podróży poślubnej mają wtedy swój czas. Trudno w takich warunkach o konstruktywny wypoczynek, dlatego jeżeli chcecie gdzieś wyjechać, wybierzcie dla siebie bardziej dogodny termin.

Najlepiej omijać wysoki sezon urlopowy i rezerwować wakacje np. od września do października lub w marcu, maju czy na początku czerwca. Takie rozplanowanie wyjazdu, oprócz plusów wynikających ze śladowej ilości turystów ma jeszcze jedną zaletę - podróżowanie przed lub po sezonie jest zdecydowanie tańsze. Restauratorzy zachęcają turystów atrakcyjnymi cenami, na bazarach sprzedawcy pamiątek są bardziej skorzy do targowania się. Również ceny hoteli ostro spadają w dół, co znacznie obniża finalną wycenę pobytu. Ocenia się, że wakacje można zarezerwować nawet o 30 procent taniej.

Odkrywać nieznane

Jeżeli jesteś początkującym podróżnikiem, a w swoim życiu nie miałeś zbyt wielu okazji do podróżowania za granicę, warto zacząć poznawanie nowych miejsc od Polski. To nie tylko doskonały sposób na zdobycie wiedzy i poznanie najbardziej urokliwych zakątków naszego kraju, ale również okazja do nabycia wielu podróżniczych nawyków. Gwarantujemy, że po pierwszym, dłuższym, udanym wyjeździe każdy będzie miał ochotę na więcej. Stąd dzieli nas już krok od odkrywania bardziej odległych, egzotycznych kierunków. Gdzie najchętniej wypoczywają turyści-seniorzy?

W Polsce największą popularnością cieszą się znane nadbałtyckie i górskie kurorty. Osoby 60+ chętnie wypoczywają w Jastarni, Kołobrzegu, Zakopanem, Karpaczu lub w mniejszych podhalańskich lub sudeckich miejscowościach. Hitem wśród dzisiejszych emerytów są również małe miasteczka jak chociażby Kazimierz nad Wisłą, Sandomierz, Zamość.

Wyjazdy za granicę

Największą popularnością wśród seniorów cieszą się klasyczne kierunki - Hiszpania, wybrzeże Adriatyku (Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra) czy basen Morza Śródziemnego (Grecja, Cypr). Pokolenie 60+ chętnie wypoczywa również na Wyspach Kanaryjskich lub Balearach. Wyjazd poza granice naszego kraju to gwarancja udanej pogody i niczym niezmąconego relaksu.

Na wyjazdach zorganizowanych seniorzy mogą ponadto skorzystać z ofert wycieczek fakultatywnych lub infrastruktury turystyczno-sportowej. Do ich dyspozycji hotele najczęściej oddają baseny wraz z instruktorami pływania oraz fitnessu, korty tenisowe, siłownie, pola golfowe - słowem wszystko, co sprawi, że po urlopie ciężko będzie wrócić im do codzienności, ale to dobry krok w stronę kolejnego planowania wakacyjnego wyjazdu.

- Z doświadczenia wiem, że osoby dojrzałe uwielbiają zwiedzać - mówi Radomir Świderski, ekspert biura podróży Rainbow. - Nawet podczas wczasów kupują wycieczki lokalne, wypożyczają samochody lub pieszo zwiedzają okolicę. Mit emeryta spędzającego 100 proc. swojego wakacyjnego czasu przy basenie powoli odchodzi do lamusa. Oznacza to, że przy wyborze oferty stawiają na atrakcje i mnóstwo zwiedzania. Oczywiście każdy powinien sam ocenić swoje  możliwości zdrowotne i wybierać  odpowiednią ofertę. W przypadku, gdy np. ktoś ma problemy z krążeniem, odradzam wyjazd do Peru czy Boliwii, ze względu na duże skoki ciśnienia. Nie możemy zapomnieć również o tym, że wiek dojrzały to czas, w którym można na spokojnie pomyśleć o sobie i spełniać marzenia o podróżach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas