72 najlepsze pomysły na to, by mieć lśniący czystością dom

Czy odkurzacz można zastąpić ściągaczką do szyb? Do czego podczas sprzątania przyda się stara skarpetka lub kule z papieru? Jak zrobić łazienkowy pochłaniacz złych zapachów? Poznaj sekrety szybkiego i efektywnego pucowania domu.

Nie lubisz sprzątać? Dzięki naszym radom stanie się to przyjemniejsze
Nie lubisz sprzątać? Dzięki naszym radom stanie się to przyjemniejsze123RF/PICSEL

Od 24 lat "Tina" dzieli się ze swoimi czytelniczkami poradami dotyczącymi tego, jak dbać o mieszkanie. Co więcej, czytelniczki... dzielą się nimi z "Tiną", dzwoniąc, mejlując i przysyłając listy ze sprawdzonymi pomysłami na prowadzenie domu. Niewykorzystanie tej skarbnicy byłoby grzechem, dlatego postanowiłyśmy zebrać najfajniejsze pomysły w jednym, obszernym artykule. Warto go mieć pod ręką - zwłaszcza w czasie wiosennych porządków.

Zanim jednak do nich przystąpisz, pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa. Długie, grube, dopasowane rękawiczki powinny ci towarzyszyć zawsze podczas sprzątania. Zanim użyjesz jakiegokolwiek preparatu, sprawdź jego działanie w mało widocznym miejscu danej powierzchni. Nigdy nie łącz ze sobą różnych środków, bo powstałe w wyniku tego opary mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu warto też sprzątać przy otwartym oknie.

Porządkowanie, odkurzanie, odplamianie

1. Sprzątanie danego pomieszczenia zacznij od wyniesienia z niego wszystkiego, co nie powinno się w nim znajdować. Z dziennego pokoju powinny wywędrować buty twojej latorośli, zaś w łazience nie powinny zalegać ubrania, czekające na włożenie do szafy.

2. Jeśli nie udało ci się zrobić tego przed świętami, teraz ściągnij zasłony i firany, zawijając je do środka (ograniczysz unoszenie się kurzu). Materiały, które można prać na mokro, namocz przez noc w zimnej wodzie, a następnie wypierz w wodzie z płatkami mydlanymi lub płynem do prania. Rozwieś je wilgotne, żeby się rozciągnęły i wyprostowały. Grube zasłony, których nie można prać, odkurz i oddaj do pralni chemicznej. Pluszowe zasłony trzeba po odkurzeniu przetrzeć szmatką zwilżoną naftą oczyszczoną (przesuwając wzdłuż włosia, następnie pod włos i ponownie wzdłuż).

3. Najpierw odkurzacz czy szmatka do kurzu? To pierwsze! Ruch powietrza wydmuchiwanego z odkurzacza sprawia, że w pomieszczeniu unoszą się mikropyłki, które po pewnym czasie osiądą na meblach. Dopiero wtedy warto je pucować!

4.Zdejmij klosze i abażury, oczyść je. Szklane zanurz w wodzie, papierowe odkurz, zaś materiałowe abażury oczyść rolką czyszczącą do ubrań. Wyłącz żarówkę i - gdy będzie już zimna - przetrzyj ją mocno wyżętą gąbką.

5. Sufit i ściany - by je odkurzyć, możesz użyć dużego, płaskiego mopa (najlepiej z mikrofibry), ale uwaga - tylko na sucho. W przeciwnym razie na ścianach powstaną smugi.

6. Plamy ze ścian pokrytych tapetą szybko usuniesz odrobiną pianki do golenia.

7. Malarskie wprawki twojej pociechy przestaną zdobić ściany, jeśli w ruch pójdzie albo tzw. magiczna gąbka (kupisz w każdej drogerii), albo szmatka z odrobiną pasty do zębów (najlepiej takiej zawierającej sodę).

8. Warto zainwestować w porządne ściereczki do kurzu, np. o działaniu elektrostatycznym. Ograniczy to ponowne przyciąganie pyłków przez meble i sprzęty.

9. Masz w domu dużo bibelotów, książek i ramek? Wycieranie z nich kurzy pójdzie ci znacznie szybciej, jeśli zamiast szmatki użyjesz rękawicy z mikrofibry. Przyodziana w nią dłoń dotrze do wszelkich zakamarków. Doskonałym zastępstwem dla rękawicy jest... bawełniana skarpetka, naciągana na rękę.

10. Antystatyczne działanie będzie mieć także tetrowa pielucha, leciuteńko zwilżona rozwodnionym płynem zmiękczającym.

11. Właścicielki czarnych lub innych ciemnych mebli (na których od razu widać kurz) powinny trzymać pod ręką nawilżane chusteczki używane do pielęgnacji niemowląt. Przetarte nimi sprzęty pięknie lśnią!

12. Na telewizorze i innym sprzęcie rtv nie zostaną białe kłaczki ze ściereczki, jeśli w jej zastępstwie wystąpi papierowy filtr do kawy.

13. Szybkim sposobem na doprowadzenie żaluzji do porządnego stanu jest ich zamknięcie, a następnie przetarcie ich z obu stron dłonią w bawełnianej lub mikrofibrowej rękawiczce zwilżonej wodą z octem (1:1). Najpierw wykonuj ruchy zgodnie z lamelkami, na koniec - pionowe, wzdłuż sznurków. Wolisz skorzystać z pomocy specjalisty? W markecie budowlanym kup specjalną szczotkę z miękkimi rolkami, wsuwanymi między lamelki żaluzji.

14. Wchodząc z odkurzaczem do pomieszczenia, zaczynaj sprzątanie od najdalszego od wejścia kąta, by nie dublować swojej pracy. Przesuwaj szczotkę gwieździstymi ruchami.

15. Szczotką szczelinową oczyść wszystkie zakamarki mebli tapicerowanych (jako odplamiacza użyj pianki do golenia). Oczyszczone materace spryskaj alkoholem.

16. Zanim odkurzysz legowiska pupila, posyp je sodą i zostaw ją na kwadrans.

17. Właściciele długowłosych zwierząt mogą stosować do czyszczenia dywanów lub wykładzin gumową szczotkę fryzjerską. Idealnie ściąga sierść, podobnie jak... ściągaczka do okien lub zwilżona, chropowata rękawica kuchenna - świetnie zbierze kłaczki także z tapicerowanych mebli.

Domowe środki czystości pachnące... naturą!

18. Większość zmywalnych powierzchni (np. kuchennych), możesz spryskiwać wodą wymieszaną z octem (1:1). By jego woń była mniej dokuczliwa, do mikstury dodaj kilka kropli olejku eterycznego: miętowego lub eukaliptusowego.

19. Lustra i okna będą lśnić, jeśli użyjesz mieszaniny wody (2 szklanki), octu (pół szklanki) oraz wysokoprocentowego alkoholu (1/4 szlanki). Dodaj kroplę lub dwie olejku pomarańczowego.

20. 2-3 krople olejku lawendowego możesz wlać do pralki zamiast płynu do płukania. Relaksujący aromat - gwarantowany!

21. Roztwór szarego mydła i destylowanej wody z dodatkiem soku z cytryny zastąpi płyn do naczyń.

22. Roztwory z alkoholem trzymaj zakręcone, by nie wywietrzały.

Łazienka to oaza czystości

23. Wprowadź w rodzinie dobry nawyk: zamykanie deski sedesowej przed spuszczeniem wody. W przeciwnym razie wytworzy się aerozol, rozprzestrzeniający wszystkie obecne w muszli bakterie. Osiądą np. na ręcznikach.

24. Kolejne pożyteczne przyzwyczajenie: usuwanie kropli wody gumową ściągaczką po każdej wizycie w kabinie prysznicowej. To zapobiegnie powstawaniu wapiennych, trudnych do zlikwidowania osadów. Ściągaczkę powieś tuż koło kabiny, by była pod ręką.

25. Zacieki już powstały? Przyklej do nich nasączone mieszanką wody i octu ręczniki papierowe, zostaw na ok. 10 minut. Zdejmij, spłucz oczyszczoną powierzchnię, wytrzyj.

26. Większość zasłonek prysznicowych można wrzucić do pralki, najlepiej z kilkoma ręcznikami, które podczas wirowania usuną osady z zasłonki. Rozwieś ją od razu po upraniu, by rozprostować zagniecenia.

27. Wykwity pleśni znikną z plastikowej zasłonki po namoczeniu jej w wodzie z dodatkiem chlorowego wybielacza.

28. Szczelną siatkę plastikową napełnij do 1/5 wysokości octem, a następnie zanurz w nim słuchawkę prysznicową (sitko). Zawiąż plastik, zostaw na kilka godzin. Kamień zniknie z otworów sitka!

29. W gumowym kołnierzu pralki zauważyłaś brzydki osad? Usuniesz go roztworem wody z wybielaczem. Nie znika? Namocz miksturą szmatkę i połóż ją na ciemnym nalocie na ok. 30 minut, potem wyszoruj starą szczoteczką do zębów i włącz pralkę z kilkoma starymi ręcznikami i octem (szklanką) na najwyższą możliwą temperaturę.

30. Zatykający się odpływ wanny lub umywalki dobrze jest udrażniać raz w miesiącu buzującą mieszanką. Do rury wsyp pół szklanki sody, zalej octem (połową szklanki). Pozwól im musować ok. 5 minut, spłucz dużą ilością gorącej wody.

31. Tubki z resztkami pasty do zębów (ale nie tymi o konsystencji żelu) przetnij i wybierz ich zawartość szmatką. Użyj jej do wyszorowania łazienkowej umywalki.

32. Zanim sięgniesz po szczotkę do mycia sedesu, dokładnie pokryj muszlę sodą i pozwól jej działać. Wyszorowany sedes bardzo starannie osusz, a następnie nanieś na niego odrobinę mleczka lub wosku stosowanego do karoserii samochodowej. Pozostawi on na muszli cienki film, zapobiegający przywieraniu zabrudzeń.

33. Pasta do zębów oraz stara szczoteczka - taki duet sprawdzi się także, gdy zauważysz, że jasne fugi stały się... trochę mniej jasne.

34. Podczas codziennego szykowania fryzury używasz dużo lakieru? Zapewne część specyfiku osiadła na lustrze. Przetrzyj je ręcznikiem papierowym zwilżonym spirytusem salicylowym.

35. Z kamiennym osadem w odpływie sedesu doskonale poradzi sobie lek, zawierający kwas acetylosalicylowy. Wrzuć dwie tabletki, po ok. 30 minutach spłucz wodę i sięgnij po szczotkę do muszli toaletowej.

36. Ozdobna miseczka i opakowanie sody oczyszczonej - tylko tyle potrzebujesz, by wyczarować łazienkowy pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Kuchnia bez jednej skazy

37. W każdej kuchni są miejsca bardzo brudne i te... trochę mniej. Trzeba więc przyjąć właściwą kolejność prac. Dobrze jest nie tylko czyścić to pomieszczenie od góry do dołu, ale także zaczynać od strefy po prawej stronie kuchenki. Kuchnia jest najbrudniejsza, więc po wstępnym spryskaniu jej uniwersalnym specyfikiem (lub nakryciu ręcznikami papierowymi zwilżonymi gorącą wodą) zostaw ją na koniec i poruszaj się zgodnie z ruchem zegara.

38. Na niesięgających sufitu szafkach na pewno zebrał się tłusty osad (zwłaszcza, gdy gotujemy na gazie). Szmatkę zwilż nierozcieńczonym płynem do mycia naczyń i nią zmywaj mażący się osad. Oczyszczoną i osuszoną powierzchnię nakryj papierem do pieczenia lub gazetami. Przy następnym sprzątaniu po prostu je wyrzucisz, zamiast myć szafki.

39. Fronty szafek zwykle wystarczy spryskać wodą z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie przetrzeć ręcznikiem. Z większymi zabrudzeniami poradzi sobie pasta zrobiona z oliwy oraz sody. By doczyścić najbrudniejsze miejsca (zazwyczaj - wokół uchwytów), szoruj je pastą naniesioną na sparzoną, nieużywaną szczoteczkę do zębów.

40. Wyjmowane płytki z okapu możesz wstawić do zmywarki lub namoczyć je przez noc w silnym roztworze płynu do naczyń.

41. Myjesz lodówkę? Wyjęte z niej szklane półki włóż do gorącej wody dopiero, gdy będą już miały temperaturę pokojową.

42. Wszystko, co ma kontakt z żywnością, a więc całe wnętrze lodówki, powinno być myte naturalnymi środkami czystości, czyli wodą z dodatkiem octu lub sody.

43. W narożnikach wyczyszczonej już lodówki umieść kule z papieru - będą działać jak pochłaniacz nieprzyjemnych woni.

44. Uporczywe zabrudzenia oraz plamki pleśni znikną z uszczelek lodówki, jeśli zastosujesz wodę z wybielaczem (1:4). Z wyczyszczeniem szczelin poradzi zaś sobie patyczek kosmetyczny.

45. Przy okazji czyszczenia, warto sprawdzić stan uszczelek lodówki. Między nimi a lodówką umieść kartkę papieru i zamknij drzwi. Papier się przesuwa? Fragment uszczelki znajdujący się na tej wysokości rozgrzej lekko suszarką, a następnie zamknij drzwiczki, mocno je dociskając. Możesz też lekko natłuścić krawędzie uszczelek - lepiej wtedy się "zasysają".

46. Stalowe drzwi lodówki spryskaj wodą z octem (1:1, tą mieszankę możesz też użyć do czyszczenia stalowego zlewu), wytrzyj mikrofibrą i wypoleruj miękką szmatką z odrobiną oliwy lub oliwki dla dzieci. Wyfroteruj, by pięknie lśniły.

47. Dno granitowego zlewu często jest lekko zafarbowane (głównie od wylewanych tam napoi). Zamiast je szorować, zatkaj zlew, nalej wodę (wystarczy ok. 4 cm), wsyp miarkę proszku do prania białych tkanin lub wrzuć tabletkę do zmywarki. Zostaw na noc, spłucz.

48. Zarówno piekarnik, jak i mikrofalówkę oczyścisz szybciej, jeśli wcześniej, przez kilka minut będziesz w nich podgrzewać miseczkę z wodą oraz kilkoma plasterkami cytryny. Większe przypalenia usuń pastą z sody.

49. Dno piekarnika wyściełaj papierem do pieczenia - zabrudzony, usuniesz.

50. Zanim zabierzesz się do szorowania tłustego filtru ze zmywarki, namocz go w zlewie wypełnionym wodą oraz detergentem (np. proszkiem do zmywarki)

51. Zmywarka przestanie brzydko pachnieć, jeśli na jej dno wsypiesz ok. pół szklanki sody i uruchomisz krótki cykl.

52. Okruszki z tostera usunie za ciebie... silny podmuch powietrza z suszarki do włosów.

53. Zamiast mozolnie czyścić ostrze blendera, napełnij do połowy jego wysoki pojemnik wodą z odrobiną płynu do naczyń i... przez kilkanaście sekund ją miksuj. Spłucz.

Podłogi zawsze jak lustro

54. Lakierowane podłogi stracą połysk, jeśli nie będziesz regularnie dbała o ich czystość. Szkodzi im jednak nie tylko wilgoć, ale także mikrorysy spowodowane przez drobinki piasku. Dlatego podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest częste odkurzanie lub zamiatanie.

55. Parkieciarze radzą, by lakierowanych podłóg nie nabłyszczać. Powstać wtedy może cienki film, który z czasem wchłania kurz.

Higiena podczas czyszczenia

56. Nigdy nie używaj tych samych szmatek do czyszczenia kuchni i łazienki. To sprzyja przenoszeniu na nich drobnoustrojów. Podział i zapamiętanie, w którym pomieszczeniu powinna być używana dana ściereczka, będzie łatwiejszy, jeśli komplety szmatek będą różniły się kolorami.

57. Wszystkie szmatki, ścierki, jak również zdejmowane wkłady mopa pierz w pralce w temperaturze min. 60 stopni - zabija ona większość mikrobów.

58. Większym niż deska sedesowa siedliskiem bakterii jest np. wylewka kuchennego kranu, kontakty na ścianie oraz klamki. Dobrze jest je dezynfekować zwłaszcza po chorobie jednego z domowników.

59. Kuchenny zmywak zdezynfekujesz, zwilżając go i wstawiając do mikrofalówki na najwyższą możliwą temperaturę na ok. minutę.

60. Piorąc ściereczki z mikrofibry, nigdy nie stosuj płynu do płukania, bo to niweluje ich właściwości.

61. Nie używasz rękawiczek? Tym bardziej więc przy kuchennym zlewie ustaw mydło w płynie Carex Kitchen (ok. 6 zł). Zadba o higienę i... zapach dłoni.

Podłogi - ciąg dalszy

62. Myjąc podłogę drewnianą lub panelową, zawsze przesuwaj mop lub ścierkę zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli lub klepek.

63. Lakierowane podłogi lub glazurę śmiało możesz doczyścić wodą z dodatkiem zwykłego płynu do naczyń. Zadziała odtłuszczająco, a to ważne zwłaszcza w kuchni, gdzie na podłodze często widać ślady gotowania.

64. Linoleum umyj mieszanką wody i mleka (1:1), na koniec przemyj czystą wodą.

65. Czarne ślady po podeszwach znikną, jesli w ruch pójdzie zwykła gumka do ścierania.

66. Rysy na drewnianej podłodze zamaskuj, zamalowując je suchymi pastelami w kredkach. Dopasuj odpowiedni kolor, delikatnie nanieś go na zadrapania. Następnie podgrzej to miejsce suszarką i wypoleruj miękką suchą ściereczką.

67. Zachlapany dywan? Zanim przystąpisz do odplamiania, najpierw postaraj się zminimalizować szkody. Płyn powinien być jak najszybciej wchłonięty przez nałożony na plamę ręcznik papierowy, zaś bardziej stałe substancje (np. lody) zbierz nożem.

68. Zawsze wykonuj ruchy w kierunki środka zaplamienia, by nie powiększać plamy.

69. Zanim zastosujesz jakikolwiek środek chemiczny do prania dywanów lub tapicerek, spróbuj najpierw delikatnej mikstury z wody oraz mydła do rąk lub rozpuszczonych płatków mydlanych czy zestruganego szarego mydła.

70. Do niewielkich zabrudzeń na runie możesz zastosować piankę do czyszczenia tapicerek samochodowych lub... piankę do golenia. Zwiększający swoją objętość mus "wyciągnie" zabrudzenia z głębi i tym samym ułatwi ich usunięcie z włosia dywanu lub tapicerki.

71. Silnie rozcieńczona esencja czarnej herbaty zastąpi środki myjące, stosowane przy pielęgnacji ciemnych, drewnianych podłóg.

72. Ładny zapach podczas odkurzania może być zasługą watki skropionej ulubionym olejkiem eterycznym i wciągniętej przez odkurzacz tuż przed rozpoczęciem generalnych porządków.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas