ABC płatności mobilnych

Bankowość mobilna jest jedną z najbardziej innowacyjnych branż na świecie. Wciąż dąży do nowych rozwiązań i zaskakuje nowoczesnym podejściem do potrzeb klientów. Jeszcze kilka lat temu absolutną nowością wydawały się przelewy online. W krótkim czasie bankowość elektroniczna zyskała zaufanie klientów, wkradając się w codzienność. W jakim kierunku się rozwinie? Będzie to płatność telefonem.

ABC płatności mobilnych
ABC płatności mobilnychmateriał zewnętrzny

Nie taki diabeł straszny 

Płatności zbliżeniowe do niedawna wzbudzały nieufność i uważane były za niekoniecznie bezpieczną w użytkowaniu ciekawostkę. Użytkownicy martwili się, że z karty zbliżeniowej łatwiej ukraść środki, a nawet zastanawiali się, czy możliwa jest „przypadkowa” płatność kartą niefortunnie ułożoną w kieszeni. Aby zyskać zaufanie klientów, banki musiały uzbroić się w cierpliwość – dzisiaj większość kart debetowych można używać w trybie płatności zbliżeniowych, a klienci bardzo cenią ten rodzaj usługi za wygodę. Jaki jest następny krok rozwoju bankowości elektronicznej?

Płatność telefonem kolejnym krokiem

Płatność telefonem wydaje się naturalnym kierunkiem, w którym zmierza bankowość mobilna. To nowoczesny, wygodny i bardzo bezpieczny sposób płatności. Aby móc skorzystać z jej możliwości, należy posiadać odpowiedni model smartfonu, który będzie kompatybilny z technologią płatności – czyli będzie wyposażony w moduł komunikacji NFC. NFC, czyli Near Field Communication, to rodzaj łączności pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w niedalekim sąsiedztwie.

To dość szerokie pojęcie, które może równie dobrze oznaczać, że telefon może sparować się z głośnikiem za pomocą łączności Bluetooth. Kupując telefon z zamiarem dokonywania płatności mobilnych, upewnij się zawsze, że smartfon ma oznaczenie Pay Pass Ready. Dane transakcji są zapisywane na specjalnej karcie SIM, którą należy zainstalować w telefonie. Dlatego, jeśli smartfon ma służyć, oprócz bankowości elektronicznej, także do normalnego użytkowania, powinien być to model Dual SIM.

Dlaczego to takie bezpieczne?

W telefonie obsługującym odpowiednią technologię należy umieścić specjalną kartę SIM, na której zakodowane będą dane dotyczące płatności. To podobny układ scalony do tego, który znajduje się na karcie płatniczej, a różnica polega głównie na nośniku, do którego jest przymocowany. Klienci odnoszący się niechętnie do płatności telefonem często obawiają się, że jego zawirusowanie mogłoby spowodować automatyczne przedostanie się hackera do danych z konta bankowego. Nie jest to możliwe, ponieważ informacje o przelewach są zakodowane nie w podzespołach smartfonu, a na karcie SIM. Dodatkowo, płacąc telefonem, unikasz jeszcze jednego ryzyka, które występuje podczas płatności kartą. Danych z karty SIM nie da się skopiować, przepisać lub w inny sposób wykorzystać – w tym sensie płatność telefonem jest o wiele bezpieczniejsza, niż płatność kartą.

materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas