Alimenty dla rodziców

O przyznanie alimentów należy wystąpić z pozwem do sądu. To on ostatecznie zdecyduje, czy je dostaniesz i w jakiej wysokości

article cover

- Mieszkam sama. Trudno mi utrzymać się z renty. Mam dwoje dorosłych dzieci. Obojgu, zwłaszcza synowi, dobrze się powodzi. Ale nie chcą mi pomagać. Czy mogę domagać się od dzieci alimentów? - spytała.

- Tak, jeśli jest pani w niedostatku, może pani starać się o alimenty od dzieci. Na przykład właśnie od syna.

- Co to znaczy w niedostatku?

- W niedostatku będzie pani wówczas, gdy pani dochody nie wystarczą na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb.

- Czyli jakich?

- Na przykład na wykupienie leków, opłacenie rachunków, zakup niezbędnej żywności czy ubrania. O tym, czy rzeczywiście żyje pani w niedostatku, zadecyduje sąd.

- Czy powinnam wystąpić z pozwem do sądu przeciwko obojgu dzieciom?

- To zależy od pani. Może pani przeciwko obojgu. Albo tylko przeciwko temu dziecku, które stać na dostarczanie pani środków utrzymania. A więc synowi.

- W jakiej wysokości alimentów mogę się domagać?

- Decydują o tym pani usprawiedliwione potrzeby oraz sytuacja majątkowa i zarobki dzieci. Sąd oceni możliwości zarobkowe dzieci. Zrobi to na podstawie rzeczywistych zarobków, ale także niewykorzystanych możliwości.

- Co to są niewykorzystane możliwości?

- To znaczy, że sąd oceni, czy pani dziecko jest zdolne do podjęcia dodatkowej pracy, by na alimenty zarobić.

- Czy syn może się uchylić od płacenia?

- Może próbować, ale uda mu się to tylko w sytuacji naprawdę wyjątkowej. Musiałaby pani w przeszłości karygodnie zaniedbywać syna (np. stosować wobec niego przemoc).

- Gdzie powinnam złożyć pozew?

- W sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka, od którego domaga się pani alimentów. Albo właściwym dla pani miejsca zamieszkania. Wybór należy do pani.

art. 128-135 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Co powinien zawierać pozew? Należy w nim określić osoby, które są stronami w tej sprawie: powoda (rodzic) oraz pozwanego (dziecko). Należy podać imiona i nazwiska, adresy, wartość przedmiotu sporu. Wniosek powinno się uzasadnić i podpisać. Trzeba określić żądanie, czyli wysokość alimentów. Strona dochodząca alimentów jest zwolniona z kosztów sądowych.

Porad udziela: Izabela Rogowska

mgr ekonomii, absolwent Studium Prawa Handlowego

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas