Reklama

Alimenty od dziecka. Kiedy się należą?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Dowiedz się, co musi się stać, by rodzic na mocy wyroku sądowego otrzymał od dziecka pomoc finansową.

Zdjęcie

Nie wszystkie dzieci pomagają rodzicom dobrowolnie... /© Panthermedia
Nie wszystkie dzieci pomagają rodzicom dobrowolnie...
/© Panthermedia

Pani Olga opowiedziała mi, że jest w trudnej sytuacji finansowej. Dzieci zaś nie chcą jej pomagać dobrowolnie.

Reklama

- Podobno mogę od nich domagać się alimentów? - zapytała.

- Tak. Najczęściej alimenty są płacone przez rodzica na małoletnie dzieci, ale można się ich domagać również od innej najbliższej rodziny.

- A co to znaczy?

- Małżonek, który jest w niedostatku, powinien najpierw wystąpić o alimenty od byłego małżonka. Jeśli go nie ma (lub nie może spełnić obowiązku), rodzice mogą domagać się pomocy finansowej od dzieci - jeśli dzieci mają możliwości finansowe, by im pomóc.

- A gdy dzieci jest więcej niż jedno?

- Może pani wybrać, od którego będzie się pani domagać alimentów. Sąd może obciążyć nimi tylko te, które są w lepszej sytuacji finansowej. Albo wszystkie, ale niekoniecznie w równej wysokości.

- Co oznacza, że mam znajdować się w niedostatku?

- To znaczy, że nie może pani samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych, podstawowych potrzeb. Np. renta nie starcza pani na wykupienie leków, opłacenie rachunków za czynsz, zakup odpowiedniej ilości żywności czy ubrania. O tym, czy jest pani w niedostatku, zadecyduje sąd.

- Czy sąd może odrzucić wniosek o alimenty?

- Tak. Jeśli osoba, która się ich domaga, jest w niedostatku z własnej winy, np. jest uzależniona od alkoholu i nie leczy się. Albo gdy np. alimentów domaga się rodzic, który wcześniej opuścił dziecko lub je zaniedbywał.

- Gdzie mam złożyć pozew o przyznanie alimentów?

- W sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka, od którego się ich pani domaga lub pani miejsca zamieszkania. Pozew jest zwolniony z opłaty sądowej.

art. 128-135 ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy


Od kogo należą się alimenty?

Obowiązek pomocy finansowej obciąża krewnych w linii prostej - wstępnych (rodziców, dziadków), zstępnych (dzieci, wnuki), rodzeństwo, małżonków (również byłych). Alimentów można domagać się w określonej kolejności. Tzn. od zstępnych przed wstępnymi oraz bliższych krewnych przed dalszymi. Alimenty na matkę należą się więc najpierw od dzieci (jeśli ich nie ma, to od rodziców i dalej rodzeństwa).

PORAD UDZIELA Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:alimenty | rodzice | dziecko

Zobacz również

  • Umowa komisowa: jakie może kryć pułapki i jak się przed nimi uchronić?

    Wstawiłam do komisu złotą biżuterię. Podpisałam umowę komisową na 3 miesiące. Jednak wyroby się nie sprzedały, a właściciel komisu zaczął naliczać opłatę za ich przechowywanie. Czy to jest zgodne z... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Alimenty od dziecka. Kiedy się należą?

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (2)

Dodaj komentarz
ff

~ff -

w tv był program,gdzie wystąpił człowiek ,lat 50.Jego matka zostawiła go w szpitalu po urodzeniu.Zoastał adoptowany.Rodzice go wychowali,odziedziczył po ich smierci dom i ziemię.Miał swój warsztat, zonę,dzieci.Po 50 latach nagle dostał z sądu pozew o alimenty od biologicznej matki ,lat 70,która domagała sie od niego pieniędzy,bo nie ma z czego żyć.Tak stara kobieta zyła w czasach,kiedy każdy mógł pracować jeśli tylko miał na to chęć.Wówczas już po 5 latach pracy można było dostać emeryturę,.Co robiła przez całe życie? Hulała? I z jakiej racji syn ma jej płacić alimenty.Przecież formalnie nie jest jej synem.Miał rodziców innych.Czy to jest sprawiedliwe?

eva

~eva -

w ten sposob panstwo pobierajac podatki od wszystkich unika obowiazku pomocy obywatelom, obciazajac rodzine,od ktorej tez pobiera sie podatki

Reklama

Reklama