Aranżacja pokoju dla chłopca - sprawdź, jak go urządzić

Od dawien dawna panuje przekonanie, że w pokoju dla chłopca powinien dominować błękit. Aktualna moda wyparła utarte schematy, a w projektach pomieszczeń dedykowanych chłopcom zaczęły pojawiać się beże i szarości. Barwne melanże doskonale pasują do chłopięcych aranżacji, a stonowane barwy pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie dziecka.

Najważniejszym miejscem w pokoju małego chłopca jest strefa relaksu
Najważniejszym miejscem w pokoju małego chłopca jest strefa relaksuAdobe Stock

Szukasz inspiracji na to, jak urządzić pokój dla chłopca? Poniżej znajdziesz garść cennych porad i wskazówek, dzięki którym urządzisz niebanalne wnętrze. Koniec z podążaniem utartymi już ścieżkami - przyszła pora na nowe rozwiązania, które doskonale pasują do pokoju dziecka, a przy tym prezentują się elegancko i z klasą, idealnie komponując się z resztą mieszkania.

Farba czy tapeta w chłopięcym pokoju?

Niektórym rodzicom marzą się wymalowane na ścianach postaci z bajek i kolorowe motywy. Niestety do namalowania Elsy z Krainy Lodu czy Marshalla z Psiego Patrolu potrzeba choć odrobiny talentu. Jeśli z pędzlem i farbami jesteś na bakier, nie porywaj się z motyką na słońce. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie gotowa ftapeta. Obecnie na rynku jest tak duży wybór barwnych tapet, że na pewno znajdziesz taką, która przypadnie Ci do gustu. Nie musisz tapetować całego pokoju, do podkreślenia całościowej stylizacji wnętrza wystarczy jedna ściana. Stanie się ona ciekawą bazą, na tle której będziesz mógł ładnie wyeksponować meble i dziecięce akcesoria. Takie rozwiązanie sprawdza się w małych wnętrzach, gdyż nie zmniejsza optycznie pomieszczenia. Tradycjonaliści mogą postawić na jednolite ściany, w jasnym kolorze, które będą doskonałą tłem dla mebli i reszty dodatków.

Stonowane barwy pozytywnie wpływają na samopoczucie dziecka
Stonowane barwy pozytywnie wpływają na samopoczucie dzieckaAdobe Stock

Jak dobrać kolory dla chłopca?

Utarło się, że wystrój w pokoju dziecka powinien być stonowany. Nic bardziej mylnego! O ile w przypadku ścian mimo wszystko warto postawić na uniwersalizm i ponadczasową klasykę, to jeśli chodzi o meble i dodatki można szaleć do woli. Kolorowe meble, barwne dodatki, organizery i kosze do przechowywania w przyciągające wzrok wzory i motywy - mieszaj style i kolory do woli, ale tak aby efekt końcowy miał ręce i nogi. Planując nie ograniczać się w kwestii doboru dodatków, postaw raczej na stonowane ściany, w jasnym, neutralnym kolorze. Takie tło pozwoli wyeksponować wyposażenie pokoju, jednocześnie nie wywierając negatywnego wpływu na nastrój malucha. I pamiętaj, że detale mają bardzo duże znaczenie. Niebanalna lampa czy dekoracyjny szablon na drzwi potrafi bardzo wiele zdziałać, dodając pokojowi wyrazu i charakteru.

Kolorowe dodatki aranżacyjne i stonowane kolory ścian to jedno z najlepszych połączeń
Kolorowe dodatki aranżacyjne i stonowane kolory ścian to jedno z najlepszych połączeńAdobe Stock


Wybierz motyw przewodni

Ciekawym pomysłem na urządzenie pokoju dla dziecka jest dobór określonego motywu przewodniego i podążanie zgodnie z nim, tak aby meble, wszystkie akcesoria, dodatki i bibeloty razem tworzyły jedną spójną całość. Tematem przewodnim może stać się styl marynistyczny. Idealnie do pokoju chłopca pasować też będą statki, samoloty czy dinozaury. Z łatwością dobierzesz dodatki nawiązujące do kosmosu lub przedstawiające superbohaterów. Jednak tak samo jak powyżej - by całość nie była zbyt nachalna, ściany nie powinny być zbyt pstrokate. Maluch powinien mieć na czym skupić swoją uwagę, ale całościowo pokój powinien wyglądać w taki sposób, by jej na każdym kroku nie rozpraszać.

Urządź mu strefę relaksu i zabawy

Dość ciekawym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest podział pokoju chłopca na strefy. W pierwszych latach życia najlepiej skupić się na strefie odpoczynku i zabawy, urządzenie strefy nauki można zostawić na późniejsze lata.

Najważniejszym punktem w pokoju małego chłopca jest strefa relaksu. Już na etapie projektowania wnętrza wygospodaruj dla niej miejsce. Nie mowa tutaj o przestrzeni do spania, lecz kąciku, gdzie malec będzie mógł bawić się i poznawać świat. Dobrze by było, żeby jedno i to samo miejsce nie służyło zarazem do snu i zabawy, dlatego raczej nie powinno to być łóżko. Świetnie za to sprawdzi się fotel uszak, niewielki namiot lub modne ostatnio wiszące krzesło wyściełane miękką poduszką. W tym miejscu powinno pojawić się  też dobre oświetlenie, tak aby zabawa wieczorem również była możliwa.

Strefa relaksu powinna być dobrze oświetlona
Strefa relaksu powinna być dobrze oświetlonaAdobe Stock

Niebanalne rozwiązania do pokoju dla chłopca

W mgnieniu oka dziecko podrośnie, a jego ubrań i zabawek zacznie przybywać. Pomyśl o tym zawczasu i zapewnij mu odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Nawet małe wnętrza da się zagospodarować w taki sposób, aby miejsce na wszystko się znalazło.

W pokoju chłopca doskonale spełniają swoją role zestawy meblowe dla dzieci (w Wielkiej Brytanii nazywane najczęściej nursery furniture), w skład których wchodzi łóżeczko, komoda i szafa. Ale oprócz miejsca dla ubranek i produktów do pielęgnacji w pokoju powinno się znaleźć miejsce dla akcesoriów, zabawek i innych dziecięcych bibelotów. Najlepsze na ich przechowywanie będą organizery takie jak pudła, kartony i kosze. W sklepach znajdziesz wiszące koperty do przechowywania, które zamocować można np. na drzwiach, zyskując tym samym dodatkowe miejsce na drobiazgi.

Urządzanie pokoju dla dziecka, które jest już w drodze, to duże przeżycia dla rodzica. Nie daj jednak porwać się aktualnej modzie i chwilowym trendom - postaw na rozwiązania, które przetrwają próbę czasu. Dzięki temu, gdy dziecko podrośnie, nie trzeba będzie robić generalnego remontu pokoju, wystarczy jedynie zmiana dodatków.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas