Bezrobotna nie znaczy bezradna

Wiele młodych, ambitnych, wykształconych kobiet nie ma pracy. Studiowały, uczyły się, poszerzały kwalifikacje, niestety dziś nie ma dla nich miejsca w żadnej firmie.

Jeśli masz dostęp do internetu, poszerzaj horyzonty tą drogą
Jeśli masz dostęp do internetu, poszerzaj horyzonty tą drogąINTERIA.PL

Współczesna kobieta to kobieta pracująca. Macierzyństwo jest w większości przypadków tylko przerwą w karierze, a tradycyjnym prowadzeniem domu panie zajmują się po pracy, w wersji uproszczonej. Kobiety są aktywne zawodowo, wykonują wiele zawodów, piastują ważne stanowiska. Zniknęły bariery i podziały zajęć na tradycyjnie męskie i kobiece, a model żony i pani domu to dziś dla większości kobiet za mało. Są ambitne. Niestety w zderzeniu z sytuacją na polskim rynku pracy te ambicje to często... źródło frustracji. Druga sprawa to niskie pensje. Chcąc utrzymać rodzinę oboje małżonkowie powinni pracować. I te kobiety, które nawet by nie chciały - muszą pracować. Dlatego problem pracy, kariery zawodowej, pieniędzy to główne strapienie młodych ludzi. Temat ten pojawia się na spotkaniach towarzyskich, wśród znajomych, spędza sen z powiek wielu z nas.

Bezskuteczne przeglądanie ofert, wysyłanie CV, oczekiwanie na odpowiedź, nieudane rozmowy kwalifikacyjne - wszystko to ma wpływ na nastrój i postrzeganie samego siebie. Jednak mamy dla ciebie kilka rad. Uporządkuj fakty - zalety i wady twojego położenia i charakteru, a potem utrwalaj mocne strony nie tylko własne, ale też sytuacji, w której jesteś.

Oceń swoje możliwości, umiejętności i kompetencje

Zastanów się dokładnie, w jakim sektorze możesz pracować, nie zgłaszaj się do miejsc, które nie odpowiadają twoim kwalifikacjom. Brak odpowiedzi będzie źle wpływał na twoją psychikę. A przecież od początku było wiadomo, że to praca nie dla ciebie. Niekoniecznie z powodu za niskich kwalifikacji czy braku doświadczenia, ale choćby dlatego, że są one o innym profilu.

Z drugiej strony nie bądź zbyt nieśmiała, skromna i powściągliwa. Nie bój się spróbować. Czasem warto wysłać ofertę. Na spotkaniu albo w liście motywacyjnym zaprezentuj atuty swojej osobowości. Zdarza się, że decydujące są zdolności interpersonalne, błyskotliwość albo miłe usposobienie.

Bądź wytrwała

Nie szukaj pracy raz na tydzień. Śledź codziennie ogłoszenia w prasie i w internecie. Z każdym ogłoszeniem pojawia się nadzieja i zwiększają się twoje szanse. Do tego masz poczucie, że robisz coś, by zmienić ten stan rzeczy.

Oceń swoje postępowanie

Jeśli przez trzy miesiące intensywnego szukania niczego nie znalazłaś, to przemyśl, gdzie popełniasz błąd. Może źle oceniasz swoje kwalifikacje, masz za wysokie wymagania finansowe, za bardzo stresujesz się podczas rozmów kwalifikacyjnych? A może powinnaś się przekwalifikować albo dodać coś do listy umiejętności? Zorientuj się w urzędach pracy, tam organizowane są rozmaite bezpłatne kursy.

Nie oceniaj siebie samodzielnie. Porozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi. Skorzystaj z pomocy doradców zawodowych, urzędów pracy, lokalnych inicjatyw.

Nie wpadaj w zniechęcenie

Nie wpadaj w panikę i w kompleksy. Twoje trudności w znalezieniu pracy prawdopodobnie mają związek z sytuacją na rynku, nie są bezpośrednio związane z tobą. A że mimo to wiele osób znajduje pracę? Tobie też się uda, musisz trafić na odpowiednie miejsce. Tymczasem... doceń dobre strony tej sytuacji. Masz czas dla siebie. Uprawiaj jakiś sport (nie wszystkie są kosztowne, możesz na przykład biegać rano lub wieczorami). Czytaj książki. Ucz się języka obcego (nawet sama w domu). Jeśli masz dostęp do internetu, poszerzaj horyzonty też tą drogą. Zadbaj o siebie, o swoje przyjemności. Przyrządzaj coś dobrego do jedzenia. Ciesz się tym, że masz dla siebie czas. Może są rzeczy, na które nigdy ci go nie starczało? Teraz niech twoim jedynym obowiązkiem będzie szukanie pracy.

Zaangażuj się

Choć nie wszyscy są do tego stworzeni, wielu pomogło. Działalność charytatywna ma wszystkie cechy pracy zawodowej z wyjątkiem zarobków. Oczywiście, to kluczowe, ale... Satysfakcja, pożytek z niesionej pomocy, kontakt z ludźmi, obowiązki, odpowiedzialność to też ważne aspekty, które często rekompensują trudy i niewygody takiej pracy. Jeśli masz cechy przydatne wolontariuszowi (sumienność, silny i stabilny charakter, cierpliwość) rozważ i tę możliwość. To nie przeszkodzi ci w poszukiwaniu pracy zarobkowej.

Wyjście dla odważnych

A może masz możliwość założenia własnej firmy? Oczywiście człowiek poszukujący pracy zwykle nie posiada odpowiednich nakładów finansowych, ale jeśli masz dobry pomysł - zastanów się nad tym. Warto zainteresować się programami wspierania początkujących przedsiębiorców. Poszukaj wspólnika, pomnożysz atuty i szanse. Już samo planowanie założenia własnej działalności da ci satysfakcję, odwróci twoją uwagę od problemu braku pracy. Planuj przedsięwzięcie, analizuj jego słabe i mocne strony, zajmuj się tym, nawet jeśli w tej chwili nie jest ono możliwe do zrealizowania. Poczujesz, że potrafisz być kreatywna i przedsiębiorcza. A może jednak twój biznes plan okaże się realny?

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas