Co pić wieczorem, aby dobrze i głęboko zasnąć?

Osoby zmagające się z bezsennością stale poszukują nowych sposobów na uporanie się z tym uciążliwym problemem. Warto tymczasem wrócić do dobrze nam znanych, cenionych od wieków metod i zamiast po tabletki nasenne sięgnąć po aromatyczny napój.

Picie naparu rumiankowego ułatwia zasypianie
Picie naparu rumiankowego ułatwia zasypianie123RF/PICSEL

Rumianek, ajurwedyjska herbata Ashwagandha oraz napar z kozłka lekarskiego - oto sprawdzone sposoby na spokojniejszy i dłuższy sen.

Wpływ na jakość snu ma wiele czynników. Jednym z nich jest dieta. Choć doskonale wiemy, że nie należy jeść przed snem ciężkostrawnych potraw ani pić wieczorem kawy, pozostaje pytanie, czy istnieją dietetyczne triki pozwalające przyspieszyć nieco proces zasypiania. Okazuje się, że tak.

Sekret regenerującego nocnego wypoczynku kryje się bowiem nie w potrawach, a w napojach. Aby lepiej i spokojniej spać, warto udać się przed snem po filiżankę ziołowego naparu lub soku, który ukoi nerwy, złagodzi napięcie i pomoże nam się zrelaksować.

Napar z kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski znany jako waleriana to jeden z najpopularniejszych naturalnych środków na uspokojenie. Obniża on aktywność ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu niweluje niepokój, lęk i napięcie.

Stosowany jest również jako remedium na problemy żołądkowe oraz bóle menstruacyjne. Jak wykazało badanie niemieckich uczonych, napar z kozłka lekarskiego może posłużyć również za alternatywę dla leków nasennych. Rezultaty ich eksperymentu dowiodły, że picie naparu z waleriany poprawia jakość snu, sprawiając, że jesteśmy nazajutrz dużo bardziej wypoczęci.

Nie ma chyba nic bardziej ponadczasowego od jeansu. Spodnie jeansowe nosimy niemal wszyscy, warto jednak pomyśleć o innych elementach garderoby z tego wytrzymałego i odmładzającego materiału. Kurtka jeansowa godnie zastąpi marynarkę w codziennych stylizacjach, a jeansowa spódnica midi będzie pięknie wyglądać z koszulą i butami na obcasie. Kinga Rusin wybrała natomiast kombinezon i to był strzał w dziesiątkę!
Kolejne wyraziste barwy, których nie powinnyśmy bać się nawet po 50. to turkus i ultramaryna. Pięknie wyglądają w połączeniach z bielą czy szarością, ale także samodzielnie – na sukience czy nawet garniturze, który natychmiast odejmie lat. Śmiałą kreację w kolorze ultramaryny zaprezentowała Joanna Przetakiewicz, która uchodzi za jedną z najlepiej ubranych Polek. Mowa oczywiście o „pierzastej” mini sukience.
Moc odejmowania lat ma też wyrazista fuksja, dzięki której nigdy nie przemkniemy niezauważone. Ten mocny kolor znakomicie wpływa na samopoczucie i pewność siebie oraz sprawia, że twarz wygląda młodziej (oczywiście, jeśli włożymy górne części garderoby w tym kolorze). Fuksję z dumą nosi m.in. Ewa Wachowicz i prezentuje się w niej oszałamiająco.
Do granatu świetnie pasuje żółć, która również wspaniale odmładza. Jej musztardowe odcienie sprawdzą się jesienią i zimą (spójrzcie na Jolantę Kwaśniewską, która pięknie wygląda w kardiganie w tym kolorze), natomiast kanarkowy czy cytrynowy dobrze wyglądają na letnich sukienkach i bluzkach. Żółty pozytywnie nastraja, rozpogadza i rozświetla cerę. Dobrze wygląda też na dodatkach: torebkach, szalach czy bransoletkach.
+4

Wystarczy wsypać do filiżanki łyżeczkę korzenia kozłka i wlać 150 ml gorącej wody. Całość należy parzyć pod przykryciem przez około 15 minut.

Rumiankowa herbata

Herbata rumiankowa wspomaga trawienie, niweluje mdłości, łagodzi skurcze mięśni i objawy przeziębienia, a także obniża poziom cukru we krwi. Ponadto jest sprawdzonym środkiem uwalniającym od problemów z zasypianiem.

Rezultaty badania naukowego przeprowadzonego w 2017 roku wskazują, że ekstrakt z rumianku poprawia jakość snu oraz zwiększa naszą wydajność następnego dnia.

Wyjątkowe działanie rumianku wynika z obecności flawonoidów, które wiążą się z receptorami benzodiazepinowymi w mózgu, a w konsekwencji uspokajają i ułatwiają zasypianie. Aby przygotować rumiankową herbatę, należy wsypać do filiżanki łyżeczkę suszu, zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą (ok. 120 ml) i parzyć pod przykryciem przez 8 minut.

Sok z kwaśnych wiśni

Jak wynika z badań opublikowanych w 2010 roku na łamach "Journal of Medicinal Food", picie każdego wieczoru kwaśnego wiśniowego soku ułatwia zasypianie.

Wiśnie są bowiem źródłem tryptofanu - aminokwasu, który stymuluje wydzielanie melatoniny. Jest ona hormonem produkowanym przez szyszynkę, który bywa określany "hormonem snu" lub "hormonem nocy". Reguluje bowiem rytmy dobowe, m.in. snu i czuwania.

Uczestnicy wspomnianego badania, którzy wypijali codziennie szklankę wiśniowego soku, zasypiali szybciej, a rano budzili się bardziej wypoczęci i mieli lepsze samopoczucie.

Hybryda plug-in. Co ją wyróżnia?
Żeń-szeń jest tradycyjnym chińskim lekiem ziołowym
Żeń-szeń jest tradycyjnym chińskim lekiem ziołowym123RF/PICSEL

Ajurwedyjska herbata Ashwagandha

Medycyna ajurwedyjska bazuje na naturalnych metodach zwalczania różnych dolegliwości. Kluczowym elementem tego staroindyjskiego, holistycznego systemu lecznictwa są zioła, które w łagodny sposób wspierają walkę organizmu z różnymi infekcjami i sprzyjają jego szybszej regeneracji.

Tradycyjne zioło Ashwagandha określane jako "żeń-szeń indyjski" zapewnia spokojny, relaksujący sen, a ponadto zwiększa witalność, zmniejsza rozdrażnienie i obniża poziom stresu. Aby przygotować herbatę, wystarczy wsypać łyżeczkę sproszkowanego korzenia Ashwagandhy, zalać filiżanką wrzątku i parzyć przez 10 minut.

Napar z męczennicy cielistej

Męczennica cielista to roślina wykorzystywana m.in. w terapiach uzależnienia od alkoholu i nikotyny, w leczeniu astmy oraz jako środek zwiększający libido. Wykazuje ona również silne działanie uspokajające, dzięki czemu bywa stosowana jako środek wspomagający leczenie stanów lękowych i bezsenności.

Napar z męczennicy ułatwia zasypianie, ale podnosi też libido
Napar z męczennicy ułatwia zasypianie, ale podnosi też libido123RF/PICSEL

Badanie z 2013 roku wykazało, że wypijanie wieczorem naparu z męczennicy działa w podobnym stopniu, co zolpidem - związek chemiczny będący składnikiem wielu leków nasennych. Uczestnicy badania dostrzegli pozytywne działanie picia owego naparu zaledwie po tygodniu. Mieli lepsze samopoczucie, a jakość snu wyraźnie wzrosła.

Herbatę z męczennicy cielistej przygotujemy zalewając dwie łyżeczki ziela szklanką gorącej wody. Napar należy parzyć pod przykryciem. Po upływie 15 minut jest gotowy do spożycia.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas