Co potrafią nowoczesne pralki? Funkcje, które każdemu ułatwią życie

Wydawałoby się, że o pralkach niewiele nowego czy interesującego da się powiedzieć. A jednak! Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że warto przyjrzeć się im uważniej. Okazuje się bowiem, że najbardziej zaawansowane urządzenia dostępne obecnie na rynku wyposażone są w szereg funkcji, które mogą nam naprawdę ułatwić życie. Jaka pralka będzie najlepsza? I jakie urządzenie wybrać? Postanowiliśmy sprawdzić!

Funkcja parowa

Choć funkcja prania parowego nie jest już raczej na rynku żadną nowością, to wielu konsumentów wciąż podchodzi do niej z pewną rezerwą, traktując ją często jako swoistą ciekawostkę. Niesłusznie. Pralki wyposażone w technologię parową słyną bowiem ze swojej wydajności, funkcjonalności i energooszczędności. Czynnikiem piorącym (głównym lub uzupełniającym) jest w nich para wodna, która nie tylko odświeża i dezynfekuje ubrania i tkaniny, ale także wygładza i rozprostowuje zagniecenia powstałe na nich w trakcie wcześniejszych etapów prania.

Witaminy w selerze korzeniowym

Nazwa:Zawartość w 100 g:Procent dziennego zapotrzebowania (RWS):
Witamina C8 mg10 %
Witamina K41 µg 54,6 %
Witamina E0,36 mg3 %
WItamina B1 (tiamina)0,05 mg4,5 %
Witamina B2 (ryboflawina)0,06 mg4,7 %
Wtamina B3 (niacyna, PP)0,7 mg4,5 %
Witamina B5 (kwas pantonenowy)0,35 mg5,8 %
Witamina B6 (pirydoksyna) 0,2 mg12,1 %

Zasada działania urządzeń tego rodzaju jest prosta: gorąca para wnika głęboko we włókna pranych materiałów, rozluźniając je i usuwając występujące w nich naprężenia. W ten sposób zostaje im przywrócona miękkość i schludny wygląd. Ubrania i tkaniny poddane praniu parowemu po wyjęciu z bębna wymagają zwykle tylko szybkiego rozprasowania, a zdarza się nawet, że nie trzeba ich prasować w ogóle. Tak jest na przykład w przypadku urządzeń firmy LG z linii Vivace, w których zastosowano technologię Steam+™. Zmniejsza ona liczbę zagnieceń powstałych w trakcie prania aż o 30 proc. (w stosunku do programów konwencjonalnych, niewykorzystujących technologii parowej). Para w pralkach LG Vivace ma temperaturę 60 stopni Celsjusza, jest więc z jednej strony bezpieczna dla ubrań, a jednocześnie pozwala na usunięcie bakterii i nawet 99,9 proc. alergenów i roztoczy kurzu domowego, co potwierdza certyfikat BAF (British Allergy Foundation).

Widać zatem, że pralki z funkcją prania parowego pozwalają nam zaoszczędzić czas - bo ubrań wypranych za pomocą pary wodnej nie trzeba prasować lub prasuje się je znacznie krócej - i pieniądze - bo czynnik piorący w postaci pary wodnej pozwala ograniczyć zużycie detergentów i ogranicza przy tym znacząco zużycie wody. Technologia prania parowego sprawia ponadto, że możemy jeszcze lepiej zadbać o samopoczucie swoje i swoich bliskich. Trzeba bowiem pamiętać, że detergenty, tak samo zresztą jak roztocza obecne w pościeli, których konwencjonalne programy piorące nie są zwykle w stanie skutecznie i w całości usunąć, działają niekiedy na skórę alergizująco, przyczyniając się do powstawania nieprzyjemnych podrażnień.

Rozbudowany programator

Jest już właściwie standardem, że programatory współczesnych pralek - mowa tu także o sprzęcie ze średniej półki cenowej - wyposażone są w szereg zróżnicowanych ustawień i opcji, jakie jeszcze do niedawna zarezerwowane były jedynie dla najbardziej zaawansowanych urządzeń. Okazuje się jednak, że producenci sprzętu AGD nie powiedzieli w tej materii ostatniego słowa i że w nowoczesnych pralkach znaleźć można często bardzo specjalistyczne programy piorące, dzięki którym coraz rzadziej zmuszeni jesteśmy korzystać z usług pralni chemicznych. Takim udogodnieniem jest niewątpliwie opisywana wyżej technologia prania parowego, dzięki której ubrania można szybko i skutecznie odświeżyć, wyprać i zdezynfekować w domowym zaciszu.

I tak, obok dość konwencjonalnych ustawień, obejmujących zwykle programy dostosowane do tkanin syntetycznych, bawełnianych, wełnianych, delikatnych, technicznych czy sportowych, w nowoczesnych pralkach występują na przykład programy stworzone z specjalnie myślą o materiałach trudnych w prasowaniu lub podatnych na zagniecenia (tkaniny używane do produkcji koszul czy sukienek), butach - zarówno mocno zanieczyszczonych, jak i wymagających dezodoryzacji - czy odzieży wymagającej tylko błyskawicznej "przepierki".

Funkcje w duchu smart

Ale nie tylko wyżej opisane funkcje zasługują na uwagę. O tym, która pralka okaże się dla nas potencjalnie najlepsza, decydują przecież i inne, zaszyte w niej technologie. Co jeszcze powinno mieć wpływ na nasz wybór? Jak wybrać pralkę idealną? I jak odnaleźć się w gąszczu zaawansowanych funkcji, opcji i rozwiązań stworzonych z myślą o efektywnym praniu?

W najnowocześniejszych urządzeniach spotkamy dziś m.in. funkcję opóźnionego startu, technologię usuwania zwierzęcej sierści, systemy redukcji piany (jeśli pralka wykryje, że wlano lub wsypano do niej zbyt dużo detergentu, do bębna wpompowana zostanie większa ilość wody, która rozcieńczy go, nie dopuszczając do wydostania się piany na zewnątrz) czy możliwość dodawania odzieży nawet w trakcie prania.

Wszystkie te funkcje mają przede wszystkim na celu podniesienie wygody użytkownika. Docenią je na przykład opiekunowie psów i kotów, świadomi, jak trudno jest czasem usunąć z odzieży zwierzęcą sierść, czy zabiegani i żyjący w pośpiechu zapominalscy, którym w trakcie ładowania bębna zdarza się przeoczyć kilka drobnych, a wymagających odświeżenia, ubrań.

Sztuczna inteligencja i łączność z WiFi

Sztuczna inteligencja zdążyła już wkroczyć do niemal wszystkich obszarów naszego życia. Algorytmy wykorzystujące sieci neuronowe czy elementy uczenia maszynowego i głębokiego spotkamy przecież w samochodach, smartfonach, telewizorach Smart TV, a nawet w sprzęcie AGD. Urządzenia, które jeszcze do niedawna traktowaliśmy wyłącznie użytkowo, można dziś także podłączyć do internetu, czyniąc z nich element tzw. inteligentnego domu, w którym wszystko (lub prawie wszystko) da się obsługiwać za pomocą komend głosowych lub aplikacji mobilnej.

Nic więc dziwnego, że również najnowocześniejsze pralki korzystają z rozwiązań podsuwanych przez sztuczną inteligencję. Za przykład posłużyć mogą choćby urządzenia LG z serii Vivace, wyposażone nie tylko w moduł Wi-Fi, technologię LG ThinQ™, która pozwala na zdalne sterowanie pralką za pomocą smartfona, ale też w innowacyjną technologię inteligentnej pielęgnacji - AI DD™ Intelligent Care., Technologia ta na podstawie automatycznie dokonanych pomiarów - uwzględniających m.in. ciężar wsadu czy miękkość i rodzaj tkanin załadowanych do bębna -dobiera tryb pracy w taki sposób, aby odzież nie niszczyła się w praniu i zachowywała świeży i nienaganny wygląd na dłużej oraz optymalizuje ruchy piorące. Nie musimy więc zastanawiać się, jaki program będzie najbardziej odpowiedni dla danej tkaniny - pralka wybierze go za nas, gwarantując jednocześnie doskonałe rezultaty prania.

Zabezpieczenia przed dziećmi

Równie istotne, jak wyżej opisane funkcje, są także systemy zabezpieczające pralkę przed dostępem dzieci. To właśnie na ten element producenci sprzętu AGD zwracają uwagę coraz częściej. W nowoczesnych pralkach spotkać można odpowiednio zaprojektowane blokady drzwi i przycisków, które minimalizują ryzyko przypadkowego uruchomienia cyklu prania i chronią najmłodszych przed kontaktem ze środkami piorącymi.

W niektórych pralkach spotkać można ponadto specjalne, podwójne szyby, które nie nagrzewają się podczas prania w najwyższych temperaturach - ich przypadkowe dotknięcie nie naraża zatem nikogo na poparzenie. Opisywane funkcje bezpieczeństwa sprawiają też, że dziecko - na przykład w trakcie zabawy - nie jest w stanie zmienić już raz wybranego programu prania (niejednemu rodzicowi zdarzyło się zapewne zastanawiać w takiej sytuacji, czy nietypowe, bo inne niż spodziewane, zachowanie pralki jest spowodowane jej awarią czy ingerencją dziecka).

Gdzie i jak szukać pralki idealnej?

Wobec mnogości udogodnień i rozwiązań technologicznych, o których pisaliśmy powyżej, pytanie o to, która pralka będzie najlepsza - tak dla nas, jak i dla naszych bliskich - wydaje się najzupełniej naturalne. Jak zatem wybrać pralkę? I na jakie aspekty należy zwracać uwagę podczas zakupów?

Nowoczesna pralka powinna być bez dwóch zdań ergonomiczna i funkcjonalna, a także dostosowana do naszych potrzeb, oczekiwań i stylu życia. Musi nam również skutecznie pomagać w organizacji codziennych obowiązków i w sprawnym zarządzaniu czasem. Nie mniej ważne jest, aby można ją było łatwo utrzymać w czystości (drzwiczki powinny być wykonane ze szkła hartowanego, a zabierak bębna - ze stali nierdzewnej).

To właściwie podstawa wszystkich poszukiwań - nie wystarczy przecież, że pranie, które wyciągniemy z bębna, będzie pachnące i czyste. Musi być jeszcze wolne od tego, co może potencjalnie szkodzić naszej skórze i naszemu samopoczuciu: roztoczy, alergenów oraz innych czynników drażniących, których w naszym otoczeniu przecież nie brakuje.

Artykuł powstał we współpracy z firmą LG

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy