Co robić, gdy konsument jest zastraszany

Przedsiębiorcom nie wolno zastraszać konsumentów, wymuszać na nich płatności oraz wprowadzać ich w błąd. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził 12 grudnia 2013 r. decyzję Prezesa UOKiK.

Przedsiębiorcom nie wolno zastraszać konsumentów
Przedsiębiorcom nie wolno zastraszać konsumentów123RF/PICSEL

Klienci otrzymywali wiadomości sugerujące popełnienie przestępstwa. Tymczasem tylko sąd, wydając wyrok, może stwierdzić czy popełniono przestępstwo. Tak więc już tylko straszenie konsumenta o złożeniu do organów ścigania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest niezgodne z prawem. Wyrok SOKiK z 12.12.2013 r., sygn. XVII AmA 35/12

Gdy pożyczasz pieniądze

Pożyczając komuś pieniądze, można zapisać w umowie, że w razie śmierci, dłużnik nie będzie musiał ich zwracać. Sąd Najwyższy stwierdził, że dopuszczalne jest zawarcie umowy na wypadek śmierci, jeśli jej przedmiotem są konkretne rzeczy lub prawa, a umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Takie zapisy do tej pory podważane były przed spadkobierców pożyczkodawcy lub darczyńcy, którzy żądali zwrotu długu. Wyrok Sądu Najwyższego z 13.12.2013 r., sygn. akt III CZP 79/13

Prezenty od pracodawcy są zwolnione od podatku

Dostałaś gotówkę lub prezent na święta od pracodawcy? Jeśli zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, są zwolnione z podatku (oraz składek ZUS), ale tylko do kwoty 380 zł rocznie.

Jeśli więc otrzymałaś już w ciągu roku od firmy jakieś świadczenia finansowane z funduszu socjalnego o wartości powyżej 380 zł, to prezent świąteczny będzie podlegał podatkowi (od nadwyżki). Szef doliczy przekazaną kwotę (lub wartość prezentu) do twojej pensji i odprowadzi zaliczkę na podatek dochodowy.

Podobnie, jeśli otrzymasz bon towarowy lub talon. art. 188 Kodeksu pracy

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas