Co roku kwiatowy dywan

Urok dzikich roślin cebulowych zna każdy, kto podczas majowego spaceru po lesie zobaczył łan wonnych konwalii albo czosnku niedźwiedziego o charakterystycznym intensywnym zapachu.

 
 © Panthermedia

Podobny efekt jak w naturze można uzyskać również w ogrodzie.

Zapełnij luki

Łąki ogrodowe i inne miejsca z rzadka porosłe trawą to idealne miejsca dla kwiatów kwitnących na wiosnę. Pośród różnych dzikich roślin, które zakwitają latem, może się rozwijać także wiele kwiatów cebulowych i bulwiastych. Jeśli trawnik nie tworzy zwartej darni, luki wypełniają się szybko przebiśniegami, śnieżycami wiosennymi, szafranami i cebulicami, ktore rozwijają się z nasion roznoszonych przez mrówki i inne zwierz.ta. Jeśli nie chcemy się zdać na pomoc tych drobnych pracowitych istot, możemy sami zająć się planową uprawą i według własnego gustu upiększyć wiosenną łąkę jednym lub kilkoma gatunkami kwiatów.

Na przykład hiacyntowce przekształcają łąkę w błękitne morze kwiatów. Barwne plamy na tle zieleni tworzą też prócz wyżej wspomnianych roślin niskie narcyzy "Tete-a-Tete", szafirki armeńskie lub tulipany botaniczne, na przykład Tulipa tarda. Przy różnych kolorach tych kwiatów zieleń trawy działa harmonizująco na całość kompozycji.

Na zawsze

Tego rodzaju nasadzenia często okazują się bardzo trwałe. Jeśli gleba jest wilgotna, nieco gliniasta i żyzna, dobrze rosną w takich miejscach śnieżyczki przebiśniegi, śnieżyce wiosenne lub ranniki zimowe. Na próchnicznym podłożu rozrastają się też bujnie hiacyntowce (Hyacinthoides) i psizęby (Erythronium). Krokusy płowe (Crocus flavus), krokusy Tomasiniego (Crocus tommasinianus) i krokusy złociste (Crocus chrysanthus) preferują dość jałowe podłoże, natomiast mieszańce krokusów rosną dobrze na stanowisku z próchniczną glebą. W miejscach cieplejszych pod krzewami, ogrzewanych przez promienie słoneczne co najmniej kilka godzin dziennie, cebulica syberyjska i dwulistna (Scilla siberica, S. bifolia) goszczą długimi latami. Świetnie czuje się tam również śnieżnik lśniący (Chionodoxa). Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) nie czekając na zabiegi pielęgnacyjne, sam rozrasta się na boki w gęstym cieniu krzewów - ku radości tych, którym nie przeszkadza jego intensywna woń. Liście tej rośliny doskonale zastępują przyprawę czosnkową.

Żółć i zieleń

Bajecznie pięknie wygląda też łąka pokryta kwiatami narcyzów. Drobnokwiatowe narcyzy, na przykład odmiany `February Gold' lub `Actaea', nie są wymagające i szybko się rozrastają. Łatwe w uprawie są również tulipany botaniczne. Rosną pod krzewami, w ogrodach skalnych i na słonecznych rabatach. Tam, gdzie czują się dobrze, zawiązują nasiona i łatwo się rozsiewają, dając obfity samosiew - a wtedy nawet w ogrodzie, gdzie nie sadziliśmy ani jednej cebuli, pojawiają się któregoś dnia, jakby znikąd, kolorowe kwiaty. Podczas sadzenia nie należy oszczędzać na cebulach! Aby uzyskać dobry efekt, czyli piękne rośliny o naturalnym wyglądzie, lepiej sadzić niewiele gatunków, ale w dużych ilościach. I pamiętaj: często jest to inwestycja na całe życie!

Fragment poradnika "Rośliny cebulowe" wydawnictwa Klubu Dla Ciebie

Książkę "Rośliny cebulowe" kupisz tutaj

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas