Co zrobić, by kredyt w obcej walucie spłacać taniej?

W styczniu 2015 r. Szwajcarski Bank Narodowy uwolnił kurs franka. Skutkiem tej decyzji był m.in. nagły wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w tej walucie - temat kredytów walutowych po raz kolejny stał się gorący. Po pierwszym szoku rozpoczęto poszukiwania możliwości tańszego spłacania zaciągniętych zobowiązań.

Co zrobić, by kredyt w obcej walucie spłacać taniej?
Co zrobić, by kredyt w obcej walucie spłacać taniej?materiały prasowe

Szacuje się, że około 700 tys. osób w Polsce wzięło kredyty w obcych walutach. Kusiły lepsze niż w przypadku złotówek warunki, osiągalne nawet dla osób o niższej zdolności kredytowej. Po wspomnianej podwyżce rat kredytów we frankach szwajcarskich częściej zaczęto mówić o ryzyku związanym z tego rodzaju pożyczkami, głównie o możliwości nagłej zmiany wysokości raty spowodowanej zmianą kursu. Można jednak ułatwić sobie życie i do pewnego stopnia wpłynąć na obniżenie spłacanych rat.

Sprawdzaj spread

Po wprowadzeniu ustawy antyspreadowej w sierpniu 2011 roku banki mają obowiązek umożliwić spłacanie kredytów w obcej walucie, zamiast – jak wcześniej – tylko w złotówkach, wymienianych na walutę po kursie bankowym. Dało to kredytobiorcom szersze pole do oszczędzania na spłacaniu kredytu. Teraz sami mogą decydować, gdzie kupią walutę na spłatę zobowiązania hipotecznego. Opcji mają kilka: oprócz banku walutę mogą kupić w kantorze stacjonarnym lub jego internetowym odpowiedniku.

Kredyt walutowy spłacaj w walucie

Możliwość spłacania rat w walucie kredytu to rozwiązanie, które warto wykorzystać. Wiąże się to wprawdzie z koniecznością podpisania aneksu do umowy kredytowej - jest on jednak bezpłatny, a taka decyzja może bardzo ułatwić życie kredytobiorcy. Euro czy franki można wówczas kupić na przykład w kantorze stacjonarnym lub e-kantorze. Po zarejestrowaniu się na stronie jednego z nich dokonujemy przelewu złotówkowego na wskazany rachunek, zatwierdzamy kurs i czekamy na przelew zwrotny na konto walutowe w naszym banku – może to być konto techniczne kredytu. Warto sprawdzić, czy wybrany kantor ma konto w banku, w którym spłacamy kredyt. Wówczas przelewy dokonywane są w obrębie jednego banku, a co za tym idzie – są bezpłatne.

Kantory starcjonarne vs e-kantory

Korzystanie z internetowych kantorów jest coraz bardziej popularne, ponieważ można w nich uzyskać lepszy kurs niż w kantorach tradycyjnych czy w banku. – Polacy przekonali się już do tego rozwiązania. Przy wymianie za pośrednictwem takich portali można uzyskać kurs nawet o 6% korzystniejszy, niż gdyby wymieniać walutę w banku lub zwykłym kantorze – mówi Łukasz Olek z Currency One SA, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl. – Przykładowo, kupując online 600 franków, zapłacimy nawet do 70 zł mniej niż w banku (wg kursów z dnia 22.05.15 – przyp. red.) – dodaje.

Pamiętajmy o tym, że kursy walut na dłuższą metę są nieprzewidywalne. Oznacza to, że rata kredytu może zarówno wzrosnąć, jak i spaść. Warto śledzić kursy i w miarę możliwości kupować większe sumy wtedy, gdy możemy sobie na to pozwolić.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas