Co zrobić, żeby kwiaty zimą zakwitły

Nic tak nie zdobi naszych domów jak kwitnące rośliny. Co jednak zrobić, gdy szybko gubią pąki albo w ogóle nie chcą się nimi obsypać? Są na to sposoby – mówi Iwona Głuchowska-Fisz, ogrodnik.

Proste triki sprawią, że twoje kwiaty szybko zakwitną
Proste triki sprawią, że twoje kwiaty szybko zakwitną123RF/PICSEL

Wiele z zimowych kwiatów to kapryśne piękności. Wymagają specjalnego traktowania, co nie zawsze w domowych warunkach jest takie proste.

Lubią chłód

Kupione w kwiaciarni cyklameny możemy postawić przy oknie, ale nad grzejnikiem, wtedy kwiaty długo się utrzymają. Co 2 tygodnie zasilamy je nawozem do roślin kwitnących. Gdy cyklameny zaczną zamierać, co jest naturalnym procesem, przenosimy je tam, gdzie jest zimno (10°C), a wiosną np. na balkon, w cień.

Azalie kwitną, gdy mają dość słońca, ale stracą pąki, gdy będzie im za ciepło i za sucho (kaloryfer!). Szkodzą im zmiany temperatury, przeciągi. Powinny mieć stale wilgotną ziemię, bo nie znoszą przesuszania i przelewania. Można je zraszać, omijając kwiaty. Trzeba zasilać nawozem zakwaszającym. Jeśli wiosnę (po przymrozkach) i lato spędzą na dworze, jest szansa, że znów zakwitną.

Wolą ciepło

Storczyk phalaenopsis będzie kwitł zimą, jeśli zapewnimy mu odpowiednią ilość światła, wyższą temperaturę w dzień, chłodniejszą w nocy. Podlewamy go przegotowaną, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Nie zalewamy! Gdy kwiat przekwitnie, przycinamy pęd, podlewamy, zraszamy.

Grudnik lubi słońce, dobrze znosi temperaturę pokojową, ale nie cierpi zmiany miejsca po zakwitnięciu, może wtedy zrzucić pąki. Podlewamy go umiarkowanie. Zasilamy nawozem do sukulentów. Gdy przekwitnie, trzeba go lekko przesuszyć i przechłodzić.

Anturium potrzebuje jasnego miejsca, ale nie może stać na słońcu. Trzeba mu zapewnić wilgotne powietrze. Rośliny nie wolno zraszać, najlepiej więc ustawić obok niej naczynie z wodą.

Fiołki afrykańskie kwitną tylko w słońcu, najlepiej w małych doniczkach. Warto przerzedzać ich liście, to pobudza je do wzrostu. Jeśli nie chcą już kwitnąć, można je podsypać szczyptą nawozu z siarczanem magnezu, to przyspieszy zawiązywanie się pąków.

Amarylis (hipeastrum) wyrasta z cebuli. Sadzimy ją w ziemi z nawozem długodziałającym. Kiedy kwiat przekwitnie, a liście zaschną, wynosimy cebulę np. do piwnicy. Powinna przeschnąć. Przed ponownym posadzeniem trzeba ją wychłodzić, np. zawiniętą w papierowy ręcznik włożyć na 2-3 tygodnie np. do lodówki.

Jakich zabiegów potrzebują

Cyklamen - zwiędłe kwiaty i liście trzeba delikatnie wykręcać, aby nie uszkodzić bulwy. Tylko wtedy będą pojawiać się nowe pędy.

Fiołki afrykańskie. Jeśli stoją np. nad grzejnikiem, rozpylamy nad nimi mgiełkę. Przesuszone powietrze powoduje wiotczenie i zwijanie się liści i kwiatów.

Grudnik - przekwitnięte kwiaty wycinamy, bo to wzmacnia roślinę. Dzięki temu jej liście będą silniejsze i rozwinie się na nich więcej nowych pąków.

Amarylis. Cebulę sadzimy tak, by 1/3 wystawała ponad ziemię. Stawiamy ją na słońcu, podlewamy. Kwiaty pojawią się po 5-8 tygodniach.

Fiołek alpejski w domu - jak o niego dbać?Interia DIY
Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas