Córka kupuje mieszkanie. Chcemy jej pomóc

Dowiedz się, na jakich zasadach rodzice mogą dołożyć się finansowo, gdy ich dziecko kupuje mieszkanie i jakich formalności trzeba dopełnić.

Pani Grażyna przyszła do mnie po poradę w sprawie mieszkania.

Reklama

- Chce je kupić nasza córka. My z mężem planujemy dołożyć się do kupna. Czy możemy to zrobić w formie darowizny? - zapytała.

- Tak. Umowę darowizny może pani sporządzić na piśmie - dla celów dowodowych. Proszę określić kwotę oraz to, na jaki cel jest przeznaczona.

- Czy od tego córka zapłaci podatek?

- Pani córka należy do grona osób najbliższych, zupełnie zwolnionych z podatku - bez względu na darowaną kwotę. To tzw. grupa zero (małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha, patrz ramka). Zwolnienie przysługuje jednak tylko wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione określone warunki.

- A jakie to warunki? - Darowizna musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym, na druku SDZ2, w ciągu 6 miesięcy od jej dokonania. Pieniądze nie mogą być przekazane w gotówce, a na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo- kredytową lub przekazem pocztowym. Należy zachować dowód przelewu.

- A jeśli te warunki nie zostaną przez nas spełnione?

- Darowizna będzie opodatkowana na zasadach obowiązujących osoby należące do I grupy podatkowej. Informacje o tym, ile trzeba będzie zapłacić, znajdzie pani w Internecie, np. na stronach isap.sejm.gov.pl, www.izba-skarbowa. szczecin.pl.

- A czy zgłoszenie zawsze jest konieczne?

- Nie będzie konieczne, jeśli łączna wysokość darowizn w ciągu 5 lat nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku. Dla osób z I grupy będzie to 9 637 zł (7 276 zł dla II grupy podatkowej, 4 902 zł dla osób z III grupy). Jeśli umowa darowizny jest zawierana przed notariuszem, on dokonuje zgłoszenia.

- Zastanawiamy się też nad kupnem mieszkania razem z córką.

- To też jest możliwe. Staną się państwo wówczas współwłaścicielami mieszkania, w części określonej w akcie notarialnym. Będą mogli państwo tę część w każdej chwili podarować córce (notarialnie). Albo zapisać w testamencie.

art. 1-15 ustawy z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Jakie są grupy podatkowe?

Do I grupy należą małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Do II zalicza się zstępnych rodzeństwa (dzieci, wnuki rodzeństwa), rodzeństwo rodziców (ciocie, wujkowie), zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Do III grupy - pozostałe osoby.

PORAD UDZIELA: Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: prawo | mieszkanie | kupno

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje