Czy można ujawnić wysokość pensji w firmie

Podejrzewam, że w mojej firmie osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach mają różne pensje. Czy pracodawca ma prawo utajnić stawki wynagrodzeń? Anna z Warszawy

Tak, nie tylko może to zrobić, ale ma obowiązek utajnić wysokość wynagrodzeń pracowników. Prawo nakazuje pracodawcy poszanowanie dóbr osobistych pracownika.

Reklama

Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, że ujawnienie przez pracodawcę, bez zgody pracownika, wysokości jego wynagrodzenia za pracę, stanowi naruszenie dobra osobistego (zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego).

Można jednak wystąpić do pracodawcy o podanie kwot pensji, jeśli podejrzewa Pani, że w firmie panuje dyskryminacja płacowa. Pracodawca może to ujawnić, ale bez podawania danych pracowników. Jeśli pracodawca odmówi, można zgłosić to do inspekcji pracy.

Art. 18 ze zn. 3a–3c kodeks pracy

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: ARTEFE | Pani | zarobki

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje