Domowe centrum sterowania światem

Popularność nowoczesnych technologii sprawiła, że coraz częściej potrzebujemy dostępu do szybkiego i niezawodnego Internetu. Rosnące potrzeby użytkowników wymuszają na dostawcach usług stosowanie coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Pod względem przepustowości i prędkości przesyłanych danych niezastąpione są połączenia światłowodowe.

orange
orange.

Dawniej światłowody były luksusem, na który pozwolić mogły sobie tylko zamożne firmy i instytucje. Dziś szybki Internet może znaleźć się w każdym domu. Przeciętna rodzina korzysta z wielu urządzeń podpiętych do sieci, dlatego instalacja światłowodu to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Ile elektroniki jest w domu?

Załóżmy, że w jednym domu mieszkają rodzice z dwójką dzieci. Czasem odwiedzają ich dziadkowie i znajomi. Prędzej czy później każda z tych osób skorzysta z Internetu. Dorośli używają komputerów stacjonarnych lub laptopów. Często przynoszą do domu komputer służbowy, aby popracować zdalnie. To już co najmniej dwa urządzenia, które potrzebują połączenia z siecią. Jeśli służbowy komputer korzysta z połączenia VPN, czyli np. bezpiecznego podpięcia do zasobów firmowych, to dodatkowo obciąża on łącza. Dorośli używają też telefonów komórkowych i, jeśli to możliwe, chcą korzystać z sieci domowej, która nie zwiększy rachunków za transfer danych.

Również dzieci coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii. Telefon komórkowy, tablet czy własny komputer to "podstawowe wyposażenie" każdego nastolatka. W wielu domach znajdują się też konsole do gier. Najnowocześniejsze z nich pozwalają nie tylko na ściągnięcie z sieci dodatków i "łatek" do popularnych gier, ale także na transmisję rozgrywek do sieci. Również zabawa na zewnętrznych serwerach wymaga stabilnego, szybkiego łącza o wysokiej przepustowości "do" i "od" użytkownika. A przecież obecnie nawet telewizory łączą się z siecią, aby pobrać aktualizacje oprogramowania, umożliwić wideokonferencję czy wyświetlać strumieniowane wideo w rozdzielczości 4K.

W przeciętnym domu równocześnie z Internetu korzysta kilka urządzeń. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy w salonie mama ogląda ulubiony serial z płatnego serwisu przesyłającego wideo, tata przesyła duży plik na YouTube, syn transmituje rozgrywkę w najnowszą "strzelankę", a córka gra na tablecie.

Jakby tego było mało, do sieci podpięte są wszystkie telefony komórkowe użytkowników, co powoduje znaczne obciążenia, gdy używa się ich do sprawdzenia poczty, składników na zupę czy informacji o aktorze występującym w oglądanym właśnie programie. W takich chwilach, osiedlowa sieć może już nie wystarczyć. Dlatego użytkownicy coraz chętniej będą sięgać po łącza światłowodowe. Domownicy oczekuję szybkich i bezproblemowych połączeń, bez względu na wykonywaną w sieci aktywność.

Dom zdalnie sterowany

Coraz więcej osób korzysta z możliwości oferowanych przez tzw. Internet Rzeczy, co oznacza, że z poziomu urządzenia elektronicznego możemy sterować całym domem. Aby tego dokonać, potrzebujemy stabilnego połączenia, które zapewni pełną kontrolę z dowolnego miejsca. Obecnie możliwe jest sterowanie nie tylko ogrzewaniem i klimatyzacją, ale także żaluzjami, oświetleniem czy podgrzewaczem wody, a nawet kranami! Czyż nie przyjemnie byłoby, zaraz po przyjściu z pracy do domu, zastać przygotowaną ciepłą kąpiel? Możliwości jest coraz więcej, a pomysłowość projektantów i samych właścicieli wydaje się nie mieć granic. Jednak, aby wszystko funkcjonowało jak należy, potrzebne są szybkie łącza.

Dużą popularnością cieszą się też wszelkiego rodzaju systemy monitoringu. Przesyłanie danych z wielu kamer rozlokowanych w całym domu też potrafi poważnie obciążyć sieć. Z drugiej strony bezpieczeństwo wydaje się nie mieć ceny i warto zainwestować w dobre połączenie. Działające przez cały dzień kamery, muszą być gotowe w każdej chwili do wysłania obrazu z dowolnego punktu. W przypadku reagowania na ruch, również powinny mieć możliwość szybkiej wysyłki danych na telefon lub inne urządzenie właściciela.

Jak to wszystko połączyć

Szybkie łącze to nie wszystko. Przyda się także dobry router z funkcją Wi-Fi i funkcją przełącznika sieciowego do którego możemy podpiąć urządzenia kablem. Dlatego warto dobrze rozplanować umiejscowienie punktu dostępowego, aby wszystkie urządzenia znajdowały się w jego zasięgu. W przypadku większych domów konieczne może być skorzystanie ze wzmacniacza sygnału Wi-Fi lub przeciągnięcie dodatkowego kabla do przełącznika sieciowego zlokalizowanego np. w odległej sypialni. Zwykle domowe centrum "sterowania światem" mieści się w salonie lub innym pomieszczeniu, gdzie znajduje się najwięcej urządzeń korzystających z sieci.

Przy wyborze routera warto sprawdzić czy pracuje z częstotliwością 2,4 i 5 GHz. W przypadku dużego zagęszczenia lokalnych sieci, warto przestawić się na wyższą częstotliwość lub kanał, aby nasz sygnał nie ulegał zakłóceniom z sieci sąsiadów. Równie ważne są protokoły, z jakich korzysta router. Standard ac zapewnia większą przepustowość i sprawniejszą obsługę wielu urządzeń.

Czy nie za dużo tych multimediów?

Osobną kwestią jest odpowiednie zagospodarowanie czasu i korzystania z elektroniki. Współcześni rodzice starają się spędzać aktywnie czas z dziećmi i ograniczają czas, jaki ich pociechy spędzają przed ekranami. Nie oznacza to jednak, że nie chcą korzystać z nowych technologii. Doceni je każdy, kto choć raz odrabiał zadania domowe z dziećmi lub próbował odpowiedzieć na serię pytań "dlaczego?". Technologia może doskonale wspomagać proces edukacyjny. Interaktywne mapy czy dostosowane do wieku aplikacje i gry pozwalają przećwiczyć z dziećmi tabliczkę mnożenia czy geometrię. Dzięki sieci nauka może stać się przyjemnością. Multimedia są stale obecne w naszym życiu i będzie ich raczej więcej niż mniej. Dlatego tak ważny jest rozsądek i dobre planowanie ich użycia.

Tekst powstał we współpracy z firmą ORANGE.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas