Domowe kwiaty w dobrej formie

Jedne nie znoszą przeciągów, inne - oparów z kuchenki czy twardej wody... Warto znać wymagania popularnych roślin, by długo cieszyć się ich pięknem.

Gdy inne rośliny zapadają w jesienno-zimowy sen, fiołek zaczyna pięknie rozkwitać
Gdy inne rośliny zapadają w jesienno-zimowy sen, fiołek zaczyna pięknie rozkwitać123RF/PICSEL

Troszczysz się o kwiaty w domu, a mimo to nie wyglądają tak pięknie i zdrowo jak powinny? Być może stoją w miejscu, które nie bardzo im odpowiada. Mają za ciepło lub zbyt gorliwie je podlewasz? Być może zaatakowała je pleśń, grzyby czy szkodniki?

To często się zdarza, szczególnie, gdy roślinki są osłabione niewłaściwą pielęgnacją. Upewnij się zatem, jak o nie dbać, kiedy je odżywiać, a w razie kłopotów - jak je skutecznie wyleczyć. Odwdzięczą ci się za tę troskę!

Dracena

Ta efektowna roślina posiada wiele odmian, które jednak mają podobne wymagania.

Gdzie ją postawić? Miejsce powinno być jasne - brak światła powoduje, że roślina nie będzie ładnie, dwukolorowo wybarwiona.

Jak pielęgnować? Roślinkę podlewamy oszczędnie raz w tygodniu, a zimą tylko wtedy, gdy ziemia jest wyraźnie sucha. Dracena jest wrażliwa na nadmiar wody - szybko gniją jej liście i łodygi. Dobrze, by doniczka miała drenaż.

Kiedy nawozić? Jesienią i zimą raz w tygodniu nawozem do palm, juk i dracen. Od marca do końca sierpnia - 2 razy w tygodniu. Roślina nie lubi: zimna, które może zahamować jej wzrost. Najlepsza jest stała temp. ok 20 st.C

Fiołek alpejski

Gdy inne rośliny zapadają w jesienno-zimowy sen, fiołek (zwany też cyklamenem) zaczyna pięknie rozkwitać.

Gdzie go postawić? W miejscu jasnym i koniecznie chłodnym (ok. 16 st. C), np. na parapecie okna północnego lub wschodniego.

Jak pielęgnować? Fiołek podlewamy od dołu, lejąc wodę do podstawki, po ok. 20 min. wylewamy jej nadmiar. Dzięki temu bulwa nie będzie tak narażona na gnicie. Trzeba usuwać stare kwiaty i liście, wtedy dłużej kwitnie.

Kiedy nawozić? Gdy ma pąki i kwiaty, co 2 tyg. płynnym nawozem do kwitnących roślin! Roślina nie lubi: wysokiej temperatury - wtedy żółknie.

Skrzydłokwiat

Cenimy go nie tylko za piękne błyszczące liście i efektowne kwiaty, ale też za to, że wspaniale oczyszcza powietrze.

Gdzie go postawić? W sypialni lub łazience z oknem. Powinien mieć dość jasno i przede wszystkim ciepło - ok. 23 st. C.

Jak pielęgnować? Podlewamy umiarkowanie, górna warstwa ziemi powinna nieco przeschnąć przed kolejnym nawadnianiem.

Kiedy nawozić? Od marca do września, co 2 tygodnie, wieloskładnikowym nawozem w płynie. Roślina nie lubi: suchego powietrza, trzeba ją spryskiwać codziennie przegotowaną wodą.

Benjamin

Przypomina małe drzewko, właściwie hodowany, może urosnąć nawet do 2 metrów!

Gdzie go postawić? Lubi miejsca ciepłe, przewiewne i jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Jak pielęgnować? Ważne jest regularne podlewanie, ale trzeba uważać na przelanie, które kończy się zrzucaniem liści.

Kiedy nawozić? Od wiosny do jesieni, kiedy najszybciej rośnie, co 2 tyg., zimą - raz na miesiąc płynnym nawozem mineralnym. Roślina nie lubi: przeciągów i zbyt suchego powietrza, dlatego warto ją spryskiwać.

Gardenia

Kiedyś robiła karierę jako kwiat do butonierki, dziś zdobi nasze mieszkania.

Gdzie ją postawić? W jasnym, osłoniętym od słońca, przewiewnym miejscu. Gdy zawiązują się pąki, służy jej chłód, temp. poniżej 18 st C.

Jak pielęgnować? Roślinę podlewamy miękką wodą o temp. pokojowej. Gardenia lubi dużą wilgotność - trzeba ją spryskiwać.

Kiedy nawozić? Przez cztery miesiące od momentu pojawienia się pierwszych pędów; umiarkowanie, nawozami bez wapnia. Roślina nie lubi: bliskości innych roślin i... oparów z kuchenki gazowej!

Paproć

Królowały na ziemi miliony lat temu. Współczesne, o wiele mniejsze, zachwycają różnorodnością i pierzastymi liśćmi.

Gdzie ją postawić? W niezbyt ciepłym miejscu o rozproszonym świetle lub lekko ocienionym.

Jak pielęgnować? Trzeba pilnować, by ziemia w doniczce była zawsze wilgotna, ale nie mokra! Paproć podlewamy przegotowaną wodą i regularnie spryskujemy.

Kiedy nawozić? Od wiosny do jesieni co 2 tyg. płynnym nawozem, ale niewiele, bo paprocie są bardzo wrażliwe na przenawożenie. Roślina nie lubi: przestawiania i dotykania jej delikatnych listków - może zacząć je tracić.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas