Dzień w inteligentnym domu

Wielu z nas może zastanawiać się, jak tak naprawdę wygląda codzienność w domu, który posiada inteligentną instalację. Sprawdź na czym polega cała ta automatyka i do czego się przydaje w codziennym życiu.

Inteligentna instalacja to nie tylko gadżety
Inteligentna instalacja to nie tylko gadżetymateriały prasowe

Przyjemnie od samego rana

Inteligentna instalacja zadba o to, by poranek był perfekcyjny. Obudzi cię wybrana melodia w takim natężeniu, by nie zepsuć ci na początku całego dnia, a jednocześnie by rozbudzenie było skuteczne. Automatycznie w wybranych oknach podniosą się rolety. Łazienka, garderoba i kuchnia już od godziny mają podkręcone ogrzewanie albo klimatyzację, dzięki czemu wita cię odpowiednia temperatura. Szybki prysznic oraz piosenka, którą zwykle rano lubisz zanucić, skutecznie stawiają cię na nogi. Zanim wejdziesz do garderoby, rzucasz okiem na wyświetlacz, który pokazuje aktualną prognozę pogody. Dobierasz odpowiednie ubranie, wychodzisz, a światło samo gaśnie. W kuchni czeka gorąca kawa w podgrzanej filiżance, kromka pieczywa tostowego jest już ciepła i chrupiąca.

W każdej chwili możesz sprawdzić czy reszta domowników także już wstała. Gdy zaś wszyscy szykują się do wyjścia z domu, inteligentny dom sprawdza czy wszystkie urządzenia są wyłączone, zamyka okna i drzwi oraz zbroi alarm. Wyjeżdżasz samochodem i brama garażowa zamyka się za tobą automatycznie. Dom "zasypia".

Ty jesteś w pracy, a w inteligentnym domu...

- W każdej chwili istnieje możliwość sprawdzenia przez internet czy w domu wszystko jest w porządku - opowiada Marcin Klepacz, z firmy IRA Inteligentne Rozwiązania Automatyki. - Dzięki odpowiednim siłownikom, które są zintegrowane z systemem, można otworzyć i zamknąć okna, bądź kazać systemowi zrobić to tak, aby o określonej godzinie powietrze w domu zostało wymienione na świeże. Jeśli zacznie padać deszcz, czujniki to wykryją i zamkną okna, nie ma więc obawy, że coś zostanie zalane. W przypadku jakiejkolwiek awarii, system odetnie dopływ wody czy prąd, dzięki czemu dom będzie zabezpieczony. Jeśli jest akurat gorąco, można wzmocnić chłodzenie na godzinę przed powrotem do domu. To samo dotyczy ogrzewania, można dowolnie modyfikować temperaturę, bądź też można pozwolić systemowi zrobić to automatycznie.

Zdalnie możesz też włączyć nagrywanie ulubionego programu, który obejrzysz wieczorem, albo nastawić piekarnik, w którym zostawiłeś posiłek. Będzie gorący o idealnej dla ciebie porze. A może chcesz, żeby twój ogród został podlany? Nic prostszego, czujniki sprawdzą wilgotność gleby i na tej podstawie włączą się zraszacze. I co ciekawe, jeśli twój sąsiad wpadnie do ciebie na chwilę, by pożyczyć wąż ogrodowy, system alarmowy powiadomi cię o tym zanim się włączy oraz zanim powiadomi odpowiednie służby. Dzięki dostępowi on-line do kamery w ogrodzie widzisz czy i kto wkroczył na teren twojej posiadłości. Możesz wybrać, czy na to pozwalasz, czy też traktujesz daną osobę jako intruza. Wystarczy kliknąć, a dom zajmie się resztą.

Pora na udany wieczór

Wieczorem dom przygotowuje twoją sypialnię - wietrzy pokój, wycisza muzykę, przygasza światła.
materiały prasowe

Tak zrelaksowany, po dobrej kolacji, uprzyjemniasz sobie wieczór na przykład oglądaniem nagranego w ciągu dnia programu. W międzyczasie dom szykuje twoją sypialnię - wietrzy pokój, wycisza muzykę, przygasza światła. Gdy kładziesz się do łóżka, w całym domu światło automatycznie jest ustawione na 30 proc. mocy. Dom wycisza się, umożliwiając ci spokojny sen.

Dzień w inteligentnym domu dobiegł końca.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas