Fasolka szparagowa. Co warto o niej wiedzieć?

Do Europy sprowadzili ją hiszpańscy żeglarze w XVII wieku. Była wtedy bardzo popularna we Francji.

Fasolka szparagowa
Fasolka szparagowa123RF/PICSEL

Szparagówka jest odmianą fasoli zwykłej. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Dziś jest uprawiana niemal na całym świecie. Warto ją jeść, bo jest zdrowa.

Nie można jej spożywać na surowo, znajduje się w niej bowiem fazyna, substancja szkodliwa dla ludzi. Wystarczy jednak 12 minut gotowania i nasza bohaterka jest już dobra do spożycia.

Można przygotować ją na parze, zachowa wówczas maksymalną ilość witamin. Niektórzy fasolkę zapiekają, smażą, duszą i mrożą.

Dwa rodzaje

Fasolka dostępna w Polsce występuje w barwie żółtej i zielonej. Różni się ona nie tylko kolorem, ale i smakiem, a co za tym idzie, kulinarnym przeznaczeniem.

Żółta ma kremowy, delikatny smak i po obgotowaniu jest wyśmienita polana roztopionym masłem z bułką tartą lub z odrobiną cukru i soku z cytryny. Stanowi też smaczny dodatek do dań mięsnych.

Zielona, bardziej wyrazista w smaku, to głównie składnik zup i sałatek.

W boczku

Fasolkę umyj, odetnij końce i ugotuj w osolonym wrzątku. Odsącz, przekrój na pół i zawiń w plasterki boczku. Tak przygotowaną obsmaż na patelni, aż boczek się zarumieni. Podawaj z bagietką.

Z mięsem

Na patelni rozgrzej oliwę i chwilę podsmaż fasolkę. Wsyp posiekany czosnek. Gdy zacznie on pachnieć, wlej pół szklanki wody z solą i cukrem. Zmniejsz ogień, przykryj i duś aż fasolka będzie miękka, a woda wyparuje. Posyp ją czarnym pieprzem i skrop octem balsamicznym.

Na chwilę zwiększ ogień i smaż minutę, aż ocet się zredukuje i oblepi fasolkę. Podawaj z podduszonym kurczakiem.

Zdrowotne walory fasolki

To niepozorne z wyglądu warzywo kryje w sobie mnóstwo błonnika, drogocenne witaminy (m.in. C i A) oraz całe bogactwo składników mineralnych. Ponadto zawiera znikomą ilość kalorii, dlatego poleca się je osobom odchudzającym się.

Fasolka szparagowa jest też bogatym źródłem kwasu foliowego, charakteryzuje się poza tym dużą ilość błonnika. Wzmacnia system odpornościowy, warto też pamiętać, że jej regularne spożycie pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.

Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas