Groźny błąd, który popełniamy pod prysznicem

Czy częste mycie rzeczywiście skraca życie? To zależy od czystości w łazience. Czasami dbając o higienę nieświadomie sobie szkodzimy, narażając się na bliski kontakt z wirusami, grzybami i bakteriami. Nie uwierzysz, gdzie jest ich najwięcej.

Nie zapominaj o regularnym myciu baterii prysznicowej
Nie zapominaj o regularnym myciu baterii prysznicowej123RF/PICSEL

Nie zawsze mamy czas i ochotę na gruntowne porządki. Sprzątając mieszkanie najpierw zwracamy uwagę na to, co widoczne gołym okiem. Ścieramy półki, odkurzamy podłogi, myjemy lustra czy muszlę klozetową. Dzięki tym zabiegom dom wygląda o wiele czyściej, jednak w zakamarkach wciąż może czaić się niebezpieczeństwo.

I to dosłownie, bo niehigieniczne warunki mogą skutkować zatruciem pokarmowym czy nawet poważniejszą chorobą. Groźne wirusy, bakterie i grzyby łatwo się rozprzestrzeniają, a trudno je dostrzec. Przykładów nie trzeba daleko szukać, na co najlepszym dowodem jest to niepozorne urządzenie. Obcujemy z nim każdego dnia, nawet nie zdając sobie sprawy z ryzyka.

Paradoks polega na tym, że dzieje się to w czasie codziennej toalety.

Deszcz bakterii

Biorąc kąpiel chcemy zadbać o swoją higienę, a zupełnie nieświadomie sporo ryzykujemy. Do tego może doprowadzić bliskie spotkanie z baterią prysznicową, nazywaną także słuchawką, przez którą przepływa rozproszony strumień wody. Rzadko zaglądamy do środka, a wymaga ona regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie staje się małą bombą biologiczną.

Twarda woda powoli zatyka otwory odprowadzające, a w środku powstają idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Efekty bywają opłakane, bo w ten sposób możemy nabawić się rozstroju żołądka, stanów zapalnych oczu czy infekcji skórnych. Jak temu zapobiec? Warto pamiętać o dwóch podstawowych zasadach.

Po pierwsze – unikaj kontaktu z pierwszym strumieniem, bo razem z nim spływają m.in. gromadzące się w prysznicu grzyby i bakterie. Odczekaj przynajmniej kilka sekund.

Środek pralki możemy wyczyścić na kilka sposobów. Jednym z prostszych jest wsypanie do podajnika sody oczyszczonej i włączenie cyklu prania z wysoką temperaturą (bęben musi być oczywiście pusty). Ocet (2-3 litry) można wlać też bezpośrednio do bębna i dodać do niego 2 opakowania kwasku cytrynowego. Również włączyć program z wysoką temperaturą (najlepiej 90 stopni). Pamiętajmy, by zawsze zostawiać uchylone drzwi pralki, a po każdym praniu przecierać ręcznikiem papierowym drzwiczki i gumowe elementy.
Sporym problemem potrafi być również czyszczenie pralki. Ale i tu wystarczy odrobina sprytu i wiedzy. Rozpocząć należy od sprawdzenia i wyprostowania rur (lubi w nich zalegać woda) oraz wyjęcia i wyczyszczenia filtra z włosów i paprochów. Następnie szmatką nasączoną roztworem wody i octu dokładnie czyścimy wszystkie gumowe elementy (pamiętajmy, by gumę przy otworze odchylić, dokładnie wyczyścić, a na koniec osuszyć ręcznikiem papierowym).
No właśnie – spłuczka. Czy czyściliście ją kiedyś wewnątrz? Jeśli nie, dobrze zmienić swoje nawyki – to właśnie tam zbiera się kamień, który podczas spłukiwania osiada na muszli. Dlatego raz na jakiś czas warto zakręcić zawór wody i spuścić wodę tyle razy, by zbiornik opustoszał. Następnie zdemontować pokrywę i wlać do środka spłuczki pół litra octu lub roztwór octu z dodatkiem sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Po kwadransie nacisnąć normalnie spłuczkę i odkręcić zawór wody. Po takim zabiegu o kamieniu nie może być mowy!
Podczas sprzątania łazienki szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na toaletę. Jak czyścić ją, by pozbyć się bakterii oraz kamienia? Kamień gromadzi się przede wszystkim na powierzchni wody oraz samym dnie sedesu. Niestety, pojawia się nawet wtedy, gdy czyścimy toaletę regularnie. Jednym z najskuteczniejszych i przy okazji ekologicznych sposobów na walkę z nim jest mieszanina octu i sody w proporcji szklanka octu i 1/3 szklanki sody. Dodać można też kwasek cytrynowy. Wlewamy ją do sedesu i zostawiamy na co najmniej pół godziny, następnie przelewamy bardzo ciepłą wodą i wnętrze toalety czyścimy dokładnie szczotką. Efekty będą spektakularne!
+9

Naturalna dezynfekcja

Absolutną podstawą jest dbanie o czystość prysznica. Nie tylko usuwanie osadu z szyb i brodzika, ale także dokładnie umycie słuchawki. Z zewnątrz nie wystarczy, dlatego warto pamiętać, że można ją odkręcić od węża i otworzyć. Przetarcie szmatką to też za mało. Bardzo dobrze sprawdza się kąpiel w occie spirytusowym, który zdezynfekuje sprzęt, a przy okazji usunie kamień blokujący mikroskopijne dysze.

Podobne działanie wykazuje roztwór kwasku cytrynowego, soda oczyszczona lub woda utleniona. Tego typu naturalne środki są bezpieczne zarówno dla urządzenia, jak i naszego zdrowia. Lepiej unikać żrących detergentów, których resztki mogłyby spłynąć na nasze ciało.

Środek wyczyść starą szczoteczką do zębów, a jeśli trzeba – przetkaj dziurki igłą. I koniecznie rób to regularnie, bo w środku cały czas gromadzą się groźne dla zdrowia nieczystości.

Jak wyczyścić prysznic? Domowy sposób na mycie kabiny prysznicowejInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas