Jak hodować pelargonie

Ulubione kwiaty naszych mam i babć co roku pięknie zdobią balkony oraz tarasy. Z jakimi roślinami je połączyć, by skrzynki wyglądały inaczej niż zawsze, podpowiada ogrodnik - Iwona Głuchowska-Fisz.

Pelargonie to świetna propozycja do dużego pojemnika na balustradę balkonu
Pelargonie to świetna propozycja do dużego pojemnika na balustradę balkonu123RF/PICSEL

Z calibrachoą

Duet, który wytrzyma nawet najbardziej palące słońce: czerwona pelargonia rabatowa Classic Red oraz zwieszająca się calibrachoa Million Bells Burgund. Obie rośliny kwitną długo i intensywnie przez całe lato. Są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, tolerują nawet wietrzne stanowiska. Nie można ich jednak przesuszać, ale też przelewać.

Z surfiniami i werbeną

Dobra propozycja do dużego pojemnika na balustradę południowego balkonu. Z tyłu skrzynki sadzimy 3-4 różowe pelargonie kaskadowe, które będą tworzyć tło dla pozostałych roślin. Z przodu: pastelowe surfinie Double Lilac (o pełnych pąkach), niebieską lobelię Blue Star oraz białą werbenę ogrodową. Trzeba je regularnie podlewać i zasilać płynnym nawozem do roślin kwitnących (wymagają go zwłaszcza „żarłoczne” surfinie).

Z petuniami i goździkami

Dla takiej „rabaty” musimy znaleźć miejsce jasne i ciepłe, osłonięte od wiatru i deszczu (ze względu na delikatne petunie). W centrum wysokiej donicy rosną tu, obok siebie, czerwone goździki sine oraz drobniutkie pelargonie anielskie. Po bokach naczynia – petunie Dreams Burgundy Picotee oraz Dreams Neon Rose. A tuż przy jego krawędzi – lobelia fioletowa.

Z pachnącymi ziołami

Miniogródek idealny na parapet czy kwietnik skąpany w słońcu. Pelargonie rabatowe o dużych kwiatostanach (np. Classic Rose czy Classic Salmon) występują razem ze smukłym, wyższym od nich rozmarynem oraz z macierzanką cytrynową np. Silver Queen, która ładnie wypełnia całość.

Na miejsce półcieniste

Z niecierpkami

Skrzynkę warto ustawić tam, gdzie dociera rozproszone światło. Przed sadzeniem trzeba pomyśleć o warstwie drenażu w pojemniku (z kamyków, keramzytu), bo wybrane do niej rośliny nie znoszą przelewania i moczenia korzeni. Umieszczamy naprzeciw siebie: ró- żową pelargonię bluszczolistną (np. typu Ville de Paris o pojedynczych kwiatach) oraz dwa niecierpki nowogwinejskie (czerwony, lila). I przedzielamy je kępą lawendy wąskolistnej.

Z ozdobną trawą

W niskiej, ceramicznej misie możemy połączyć wytrzymałe, klasyczne pelargonie rabatowe i filigranową trawę, taką jak drżączka, która lubi cień. Jeszcze ciekawiej trawa będzie wyglądać w sąsiedztwie oryginalnej pelargonii z grupy Stellar (Lawrence). Ma ona kwiaty podobne do goździków, ale dwukolorowe, większe oraz dekoracyjne liście.

Z kocanką

Sprawdzone zestawienie do lekko zacienionego kącika. Pelargonie rabatowe obficie kwitnące, w dwóch odcieniach (np. Americana Pink, Americana Violet) i kocanka włochata. To niewymagająca roślina okrywowa, która ładnie się rozkrzewia, gdy uszczykuje się wierzchołki jej pędów.

Z elegancką hortensją

Efektowna kompozycja na balkon np. zachodni, gdzie roślinom nie grozi bezpośrednie nasłonecznienie. Pośrodku głębokiej i długiej skrzyni sadzimy niską odmianę hortensji ogrodowej (Early Blue lub Mini Penny), a obok niej: żółtą ketmię i pierzastą różowo-fioletową pelargonię angielską (np. Aristo Petticoat) oraz fioletowe dzwonki ogrodowe i bluszcz pospolity. Uwaga! Wszystkie lubią umiarkowane podlewanie.

Jak je ciekawie wyeksponować

W starym gazetowniku

Odnowiony i ozdobiony motywem pelargonii zmieni się w skrzynkę na kwiaty (przed wsypaniem ziemi, wykładamy go folią i kamykami).

W plastikowych koszach

Mało atrakcyjne doniczki warto wstawić do podobnych pojemników z plecionki, np. z wytrzymałego tworzywa sztucznego.

W oryginalnym kwietniku

Można go zrobić choćby z nieużywanej żeliwnej wagi. Doniczki ustawiamy wprost na szalkach lub w misie, którą mocuje się zamiast jednej z nich.

Na stelażu do pnączy

W dużej donicy sadzimy pelargonie o zwisających pędach. Wciskamy w podłoże metalową podporę-stożek i oplatamy wokół niej rośliny. Gdy urosną, uformują kwitnącą wieżę.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas