Jak korzystać z klimatyzacji i oczyszczacza powietrza? Wszystko, o czym musisz wiedzieć, by działać zdrowo, oszczędnie i ekologiczne

Latem doskwiera nam upał, a zimą borykamy się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Remedium na te problemy może być urządzenie, które służy zarówno schładzaniu, jak i oczyszczeniu powietrza.

Urządzenie możemy obsługiwać za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej
Urządzenie możemy obsługiwać za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej123RF/PICSEL

Jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach

Jak głosi manifest autorstwa European Ventilation Industry Association "Dobra jakości powietrze w pomieszczeniach jest podstawowym prawem człowieka", Europejczycy spędzają około 90 proc. czasu w przestrzeniach zamkniętych. Dlatego tak ważne jest, by również w miejscu pracy czy w domu zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi związkami chemicznymi wchodzącymi w skład smogu jest problemem palącym, ale w ciągu ostatniego roku, w kontekście globalnej pandemii, konieczność wentylacji pomieszczeń nabrała szczególnego znaczenia. Obecnie na rynku znajdziemy urządzenia, które nie tylko oczyszczają, ale również chłodzą powietrze, przydadzą się więc przez cały rok. Jak zadbać o to, by polepszyć jakość powietrza w zamkniętych przestrzeniach, w których przebywamy najczęściej?

Dokładne oczyszczanie powietrza

Decydując się na urządzenie, które będzie chłodzić i oczyszczać powietrze, musimy zwrócić uwagę na zasięg jego działania oraz wydajność. Jeśli montujemy je w domu, w większości pomieszczeń wystarczy jedno urządzenie. Przykładowo klimatyzator LG DualCool z oczyszczaniem powietrza swoim działaniem pod względem chłodzenia obejmie powierzchnię wynoszącą do 40  m². Przy doborze mocy klimatyzatora warto sugerować się prostą zasadą, która przewiduje 100-120W mocy chłodniczej potrzebnej na każdy m2 naszego pomieszczenia. W ten sposób można łatwo oszacować jakiej wydajności potrzebujemy urządzenia.

System oczyszczania w klimatyzatorze powinien filtrować kurz, chorobotwórcze patogeny i cząsteczki smogu. Warto również zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w dyfuzor jonowy, który wykorzystuje jony do wychwytywania i usuwania mikroskopijnych cząstek pyłu. O skuteczności filtracji powinien informować wyświetlacz. Najczęściej robi to za pomocą kolorów: zielony oznacza czyste powietrze, a czerwony - zanieczyszczone.

Oszczędny i skuteczny klimatyzator

Klimatyzator może być urządzeniem energooszczędnym i ekologicznym
Klimatyzator może być urządzeniem energooszczędnym i ekologicznymmateriały prasowe

Jeśli zależy nam na ekonomicznym sprzęcie, zwróćmy uwagę na klimatyzator i oczyszczacz LG DualCool wyposażony w kompresor o szerszej częstotliwości obrotowej, dzięki któremu urządzenie oszczędza 70 proc. energii przy chłodzeniu o 40 proc. szybszym w porównaniu z konwencjonalną sprężarką. Jak wybrać urządzenie przyjazne środowisku? Powinno być nie tylko energooszczędne, istotne jest również, jaki płyn wykorzystano do chłodzenia. Czynnik chłodniczy powinien mieć bardzo niski współczynnik tworzenia efektu cieplarnianego. W dodatku nie może wpływać na warstwę ozonową. Najmniejsze zagrożenie dla środowiska naturalnego stanowią czynniki R290 oraz R32.

Dodatkowo urządzenie powinno pracować cicho. Warto też zwrócić uwagę na to, czy sprzęt ma regulowany stopień nachylenia żaluzji i łagodny nawiew, by uniknąć "zawiania", które może spowodować przeziębienie. Klimatyzator powinien mieć również funkcję ogrzewania powietrza.

Czyszczenie i przegląd urządzenia

W zależności od rodzaju filtra użytego w naszym urządzeniu oraz stopnia zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, musimy go czyścić raz na 1-3 miesiące. Używamy do tego łagodnego środka o działaniu bakteriobójczym. Najlepiej jednak zapoznać się z instrukcją urządzenia lub skontaktować się z jego producentem, by upewnić się, czy nie ma specjalnych zaleceń dotyczących jego czyszczenia. Dokładny przegląd i wymianę filtrów możemy zaplanować raz do roku. Najlepiej wtedy wezwać fachowca, który zrobi to za nas.

Sterowanie mobilne

Ostatnią dość istotną funkcją urządzenia oczyszczającego i schładzającego powietrze jest możliwość sterowania nim przy pomocy aplikacji mobilnej. Dzięki temu będziemy mogli włączyć klimatyzator lub filtrowanie i ustawić wybrany tryb pracy, zanim wrócimy do domu. Niektóre aplikacje pozwalają nawet na monitorowanie zużycia energii, dzięki czemu zyskamy kontrolę nad wydatkami związanymi z użytkowaniem urządzenia.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas