Jak raz na zawsze pozbyć się łupieżu?

Łupież jest tyle niechcianym, co wiernym "przyjacielem". Można borykać się z nim latami, szukając preparatu, który skutecznie zwalczy dokuczliwe objawy. Dobra wiadomość jest taka, że walkę z łupieżem można wygrać. Gorsza taka, że konieczne jest holistyczne podejście, obejmujące i pielęgnację, i dietę.

Łupież to bardzo uciążliwa dolegliwość
Łupież to bardzo uciążliwa dolegliwość123RF/PICSEL

Wśród najbardziej znienawidzonych urodowych problemów króluje łupież. Konkurować z nim może jedynie trądzik, który w podobnym stopniu frustruje, rujnując samopoczucie i pewność siebie.

O tym, jak trudno jest pozbyć się łupieżu, wie każdy, kto zetknął się w swoim życiu z tą dolegliwością. Niekiedy nawet stosowanie drogich, specjalistycznych preparatów nie przynosi pożądanych efektów.

Walkę ze schorzeniem - bo tym łupież w istocie jest - można na szczęście wygrać. Potrzebne będą jednak cierpliwość, konsekwencja i zmiana niektórych codziennych przyzwyczajeń.

- Łupież wywołują nagromadzone na skórze głowy drożdżaki z gatunku Malassezia. Produkują one toksyczne substancje, które podrażniają i wysuszają skórę, prowadząc do stanu zapalnego - wyjaśnia w rozmowie z amerykańskim magazynem "Marie Claire" trycholożka Bridgette Hill.

Specjalistka zaznacza, że przyczyn powstawania łupieżu może być wiele, począwszy od zaburzeń hormonalnych, na niewłaściwej pielęgnacji i diecie skończywszy.

Aby ułatwić sobie zadanie, dobrze podzielić włosy na pasma przed przystąpieniem do farbowania. 

Jaka jest kolejność farbowania? 

Pamiętaj, że to właśnie odrosty należy pokryć farbą na początku. Włosy odrastają nie tylko na czubku głowy, ale też przy uszach i karku, więc tam również należy nakładać farbę w pierwszej kolejności. Następnie spokojnie farbujemy resztę, aż po same końcówki.
Przygotuj stanowisko! 

Do farbowania włosów w domu na pewno będziesz potrzebować rękawiczek ochronnych, peleryny lub starej koszulki, plastikowego grzebienia, szklanej miseczki, pędzelka z trzonkiem, lusterka, kremu emolientowego oraz oczywiście samego opakowania wybranej farby (w środku znaleźć musi się sama farba i krem utleniający). 

Krem przyda się, by zabezpieczyć przed farbą twarz – okolice przy linii włosów należy posmarować nim przed farbowaniem.
Kobiety często zadają sobie pytanie, czy należy myć włosy przed farbowaniem. Oczywiście, włosy nie powinny być brudne, ale niedobrze, gdy są świeżo umyte. 

Optymalny czas na farbowanie to drugi-trzeci dzień po umyciu.

Przed rozpoczęciem farbowania trzeba natomiast dobrze wyszczotkować włosy, by pozbyć się zanieczyszczeń i rozprowadzić sebum na całej długości.
Odpowiednio dobierz odcień farby! 

Pamiętaj, że w domowych warunkach nie jesteś w stanie bezpiecznie zmienić koloru włosów o kilka czy kilkanaście odcieni. Dlatego dobierz farbę zbliżoną do naturalnego koloru włosów lub do koloru, który obecnie nosisz.  

Pamiętaj o próbie uczuleniowej! W przypadku farby do włosów to naprawdę bardzo ważne. Na początek nałóż jedynie odrobinę farby i poczekaj – jeśli nie czujesz nic lub jedynie leciutkie szczypanie, które szybko przechodzi, możesz dalej nakładać preparat na całe włosy.
+6

***Zobacz także***

Domowa odżywka, która ratuje zniszczone włosy!Interia DIY
Łupież może być prawdziwą zmorą. Jak pozbyć się go raz na zawsze?
Łupież może być prawdziwą zmorą. Jak pozbyć się go raz na zawsze?123RF/PICSEL

W leczeniu tej wywołującej zwykle potężny dyskomfort dolegliwości kluczową rolę odgrywa oczyszczanie. Hill poleca wypróbować technikę "wstępnego mycia", polegającą na zastosowaniu oczyszczającego toniku zanim sięgniemy po szampon.

- Usunie on resztki martwego naskórka, przygotowując skórę do dalszych zabiegów - wyjaśnia ekspertka. Tonik możemy zastąpić własnoręcznie przygotowaną wcierką. Doskonale sprawdzi się ocet jabłkowy, szałwia lub pokrzywa, które mają właściwości odkażające i dezynfekujące.

Trycholożka przestrzega natomiast przed popularnym ostatnimi czasy zwyczajem olejowania skóry głowy. U osób borykających się z łupieżem zabieg ten może jedynie zaostrzyć objawy.

- Pamiętajmy, że łupież powstaje przez nagromadzenie nadmiernej ilości oleju i sebum. Mimo że skóra bywa wówczas przesuszona, olejowanie wywoła skutek odwrotny do zamierzonego - zaznacza Hill.

I dodaje, że warto za to poszukać szamponu wzbogaconego o takie składniki, jak pirytionian cynku i kwas salicylowy. Ważna jest również częstotliwość mycia włosów - ekspertka sugeruje, by robić to od dwóch do trzech razy w tygodniu.

Skuteczna walka z łupieżem wymaga również zmiany niektórych dietetycznych przyzwyczajeń. Niewłaściwa dieta należy bowiem do tyleż powszechnych, co bagatelizowanych przyczyn tego schorzenia.

Niewłaściwa dieta to jedna z przyczyn powstawania łupieżu
Niewłaściwa dieta to jedna z przyczyn powstawania łupieżu123RF/PICSEL

- Polecam ograniczyć spożycie mięsa, produktów o wysokiej zawartości cukru oraz alkoholu. Wszystkie te pokarmy mają w sobie mikroskopijne drożdże, dlatego przyczyniają się do powstawania łupieżu - wskazuje Hill.

Warto natomiast zwiększyć ilość wypijanej w ciągu dnia wody oraz zamienić tłuste potrawy na zielone warzywa i produkty pełnoziarniste.

***Zobacz także***

Domowa odżywka, która ratuje zniszczone włosy!Interia DIY
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas