Jak twarda woda wpływa na sprzęt AGD

Kupno nowej pralki czy zmywarki to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych. Dlatego o domowe sprzęty dbamy, szanujemy je, użytkujemy zgodnie z instrukcją. Jednak nie każdy wie, że ich największy wróg to... woda. A dokładniej sole i chlorki, które wytrącając się z niej, osadzają się na częściach urządzeń w postaci tzw. kamienia.

Twarda woda to największy wróg sprzętów AGD w twoim domu!
Twarda woda to największy wróg sprzętów AGD w twoim domu!123RF/PICSEL

Teoretycznie twarda woda nie jest szkodliwa. Po przegotowaniu można ją pić, przyrządzać na jej bazie potrawy i używać jej do czynności sanitarnych, bez obaw o stan własnego zdrowia. Jednak każdy, z czyjego kranu płynęła kiedyś twarda woda, wie że jej wpływ na włosy i skórę trudno nazwać pozytywnym. A i herbata przygotowana z takiej wody ma, delikatnie mówiąc, nienajlepszy smak.

Jednak te mankamenty to tylko część problemów, których może przysporzyć twarda woda. Prawdziwie kosztowny problem, to wpływ twardej wody na sprzęty gospodarstwa domowego. Jego efekty, choć dają na siebie długo czekać, mogą narazić gospodarzy na spore koszty związane z naprawami.

Zmywarka

To na jej przykładzie najłatwiej zaobserwować szkodliwe działanie twardej wody.

Jeśli po zakończeniu pracy urządzenia, ze zmywarki wyjmujesz naczynia i sztućce pokryte matowymi smugami, to znaczy, że z twoich kranów płynie twarda woda. Im jest twardsza, tym bardziej spada wydajność zmywarki i tym większej ilości środków czyszczących trzeba użyć. Oznacza to większe wydatki, a także, ze względu na zwiększone zużycie detergentów, przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Pralka

To sprzęt, który najczęściej pada ofiarą wytrącającego się z wody kamienia. Mineralne złogi powstają nie tylko na bębnie (co jest widoczne gołym okiem), ale również na grzałce, filtrze i w wężach urządzenia.

Najpoważniejsze w skutkach zwykle jest zakamienienie grzałki. Ta część, w wyniku pokrycia osadem, nie ma możliwości oddawania ciepła na zewnątrz, przez co może dochodzić do jej przegrzania i awarii.

Kamień osadzając się we wnętrzu węży doprowadzających wodę, powoduje zaś stopniowe zmniejszanie ich objętości. Proces ten można porównać, do osadzania się cholesterolu w tętnicach człowieka chorego na miażdżycę.

Dodatkowo kamień osadza się również na pranych ubraniach, przez co ich materiał szybciej się niszczy.

Bojler

O ile w przypadku pralki czy zmywarki można bez trudu dostrzec, że we wnętrzu tych urządzeń zbiera się kamień, o tyle w przypadku bojlera o zakamienieniu urządzenia najczęściej nie mamy pojęcia aż do czasu awarii sprzętu.

Tego nieprzyjemnego zaskoczenia można uniknąć, uważnie obserwując pracę urządzenia. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest zmieniona praca termostatu. W zakamienionym bojlerze urządzenie to włącza się częściej. Drugim niepokojącym symptomem jest to, że ciepła woda kończy się coraz szybciej. Taka zmiana oznacza, że bojler gromadzi mniej wody (osad zmniejsza objętość kotła).

Dbanie o dobry stan bojlera jest ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też z uwagi na bezpieczeństwo. W zakamienionych bojlerach zdarza się, że kamień w gwałtowny sposób odpryskuje od ścianek urządzenia, co może skutkować przegrzaniem, a w skrajnych wypadkach wybuchem kotła.

Czajnik elektryczny, ekspres do kawy

Fragmenty kamienia, unoszące się w zbiorniku na wodę, grzałka pokrytą białą naroślą i osad na dzióbku czajnika... Cóż, taki widok potrafi odebrać ochotę na poranną herbatę. Dodatkowo, osad z kamienia może również skutecznie uniemożliwić działanie tych urządzeń. W przypadku czajnika elektrycznego, charakter problemu podobny jest do tego, występującego przy zakamienieniu pralki - osad gromadzący się na grzałce urządzenia uniemożliwia jej oddawanie ciepła.

Kamień odkładający się w ekspresie zmniejsza przepływ wody przez urządzenie (w skrajnych przypadkach woda może przestać płynąć). Odkładanie się osadu zmniejsza również ciśnienie w obwodzie wodnym urządzenia, co może powodować problemy ze spienianiem mleka.

Żelazko

Dziś prawie wszystkie modele żelazek posiadają zbiornik na wodę. To właśnie w tej części urządzenia najczęściej odkłada się kamień. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń i tu osad może spowodować awarię sprzętu. Dodatkowo kamień, który gromadzi się na stopie żelazka, może trwale zabrudzić i zniszczyć ubrania.

Kiedy kamień osadza się na kranach, kafelkach czy umywalce, łatwo możemy się go pozbyć. Wystarczy detergent, szmatka i trochę wysiłku. Co jednak można zrobić, gdy kamień wytrącający się z twardej wody, odkłada się we wnętrzu sprzętów AGD? Niestety niewiele. Dlatego lepiej zawczasu zapobiegać jego odkładaniu, dbając o jakość wody. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegających odkładaniu się kamienia jest stosowanie filtrów do wody. Dzięki nim my będziemy cieszyć się smakiem wody, a nasze sprzęty będą służyć nam przez długie lata.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas