Jak uniknąć noworocznego kaca?

Jeśli chcesz uniknąć porannego bólu głowy pierwszego stycznia, a masz w planach huczną, sylwestrową imprezę, pamiętaj o kilku zasadach. Efekt cię zaskoczy!

Wiele z nas nie wyobraża sobie sylwestrowej imprezy bez alkoholu
Wiele z nas nie wyobraża sobie sylwestrowej imprezy bez alkoholu123RF/PICSEL

Już niedługo sylwestrowa noc, a wraz z nią liczne imprezy, bale i domówki. Witanie nowego roku to dobra okazja do spotkań z przyjaciółmi, rodziną lub znajomymi. Sylwestra można spędzić na wiele sposobów. Jedni wybierają tańce do białego rana, drudzy wolą świętować z najbliższymi przed telewizorem. Noworoczna zabawa nie może się jednak obejść bez fajerwerków, dobrego jedzenia i... szampana.

Niestety, całonocne imprezy często mają nieprzyjemne skutki następnego dnia. Bywa, że nadmiar alkoholu prowadzi do kaca. Ból i zawroty głowy, brak apetytu lub nudności to najczęstsze objawy nadużycia wysokoprocentowych napojów.

Na szczęście, przykrych dolegliwości można uniknąć! Zabawa do białego rana nie musi kończyć się potwornym bólem głowy. Wystarczy przestrzegać tych kilku, prostych zasad:

Pij słodkie napoje

Alkohol wypłukuje z organizmu cukier i elektrolity. Szklanka jednego z kolorowych, słodkich napojów uzupełnia utracone minerały.

Można także w trakcie imprezy zjeść słodki deser. Cukry proste przetwarzają alkohol i chronią przed nagłym spadkiem energii.

Nie pij na pusty żołądek

Przed imprezą warto zjeść porządny posiłek. Potrawa powinna składać się głównie z tłuszczu oraz białka. Takie jedzenie spowolni działanie alkoholu. Najlepszy jest domowy, tłusty rosół.

Żeby uniknąć kaca, trzeba trzymać się kilku żelaznych zasad
Żeby uniknąć kaca, trzeba trzymać się kilku żelaznych zasad123RF/PICSEL

Nie mieszaj

W sylwestra warto trzymać się jednego rodzaju alkoholu. Wymieszanie różnych trunków potęguje ich działanie.  Wpływa to na nastrój następnego dnia. Najlepiej wybrać jeden typ alkoholu i pozostać przy nim do końca imprezy. Dzięki temu procentowy napój nie uderzy też tak szybko do głowy.

Nie używaj słomki

Drinki pite przez słomkę szybciej upijają. Alkohol dłużej utrzymuje się wtedy w ustach. Lepiej pić bezpośrednio ze szklanki.

Nie mieszaj alkoholu z lekarstwami

Zimą łatwiej o przeziębienia. Katar, kaszel i gorączka leczymy najczęściej za pomocą lekarstw. Trzeba pamiętać, by w momencie ich zażywania, zrezygnować z picia alkoholu.  Mieszanie tych substancji bardzo źle wpływa na wątrobę i może wywołać mnóstwo skutków ubocznych.

Spożywaj witaminę C

Witaminę C można znaleźć między innymi w cytrynie, limonce i pomarańczy. Dobrze się sprawdzą jako dodatek do wypijanej wody.  Przed imprezą warto zażyć dużą dawkę witaminy C. Organizm będzie łatwiej przyswajał alkohol.

Jedz dużo!

Pijąc alkohol najlepiej mieć pod ręką zapas przekąsek. Jedz ich dużo! Alkohol wtedy tak łatwo nie uderzy do głowy.

Podczas picia wysokoprocentowych napoi sprawdzą się słodkie przekąski. Przy okazji dostarczysz dawkę cukru do organizmu. Lepiej wystrzegać się słonego jedzenia. Sól potęguje odwodnienie.

Pij wodę

Woda neutralizuje działanie alkoholu I chroni przed odwodnieniem organizmu. Można do niej dodać plasterek cytryny lub limonki.

Nie pij w szybkim tempie

Pomiędzy jedną a drugą dawką alkoholu warto zrobić chwilę przerwy. Nie pij szybko, a zachowasz trzeźwość umysłu i na drugi dzień nie odczujesz nieprzyjemnych objawów. Można wykorzystać ten czas na wypicie szklanki wody i zjedzenie słodkiej przekąski.

By uniknąć noworocznego kaca, trzeba się zawczasu przygotować
By uniknąć noworocznego kaca, trzeba się zawczasu przygotować123RF/PICSEL

Jeśli jednak ulegniesz pokusie i nadużyjesz alkoholu, nie martw się. Na to tez mamy kilka sposobów:

Dużo wody

Alkohol odwadnia organizm, dlatego jak najszybciej trzeba go dobrze nawodnić i uzupełnić elektrolity. Pij wodę od samego rana.

Wyśpij się!

Sen to najlepsze lekarstwo na kaca! Krótka drzemka da organizmowi czas na regenerację i odzyskanie utraconych sił.

Zjedz coś!

Najlepiej się sprawdzi zdrowe i lekkie śniadanie. Nie obciąży żołądka, a dostarczy organizmowi potrzebnych substancji. Ważne, by posiłek był bogaty w zdrowe tłuszcze i białka.

Wyjdź na świeże powietrze

Dobrym lekarstwem na kaca jest spacer. Świeże powietrze orzeźwia i pobudza. Jeśli nie masz sił na chodzenie, możesz położyć się na łóżku i otworzyć okno.

Dostarczaj witaminę C

Nie ma to jak szklanka świeżo wyciskanego soku na kaca. Szczególnie, gdy nie masz apetytu. Jednocześnie nawodnisz organizm i dostarczysz mu potrzebnych mikroelementów.

Galaretki w skórkach cytrusówInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas