Jak uniknąć podwyżek za gaz? 3 triki jak zaoszczędzić na gazie

Inflacja wpływa na wysokość kosztów życia, co widoczne jest nie tylko po cenach na sklepowych półkach, ale także domowych rachunkach. W ostatnim czasie podrożał także gaz, który w wielu gospodarstwach domowych jest niezbędny. Oto kilka sposób, jak zmniejszyć jego zużycie.

Tradycyjne kuchenki gazowe są wciąż popularnym wyposażeniem gospodarstw domowych
Tradycyjne kuchenki gazowe są wciąż popularnym wyposażeniem gospodarstw domowych123RF/PICSEL

Oszczędzanie gaz podczas gotowania

Przygotowując posiłki na kuchence gazowej korzystajmy z naczyń, które lepiej przewodzą ciepło, np. ze stali szlachetnej. Dzięki temu, że szybciej się będą nagrzewać, jedzenie gotowe będzie w krótszym czasie.

Oszczędzimy gaz także, jeżeli przy gotowaniu wody na kuchence gazowej nie będziemy wlewać dużej ilości wody do czajnika. Podgrzewajmy tylko tyle, ile potrzebujemy w danym momencie. Im więcej wody, tym więcej gazu zużyjemy, zanim się zagotuje.

W przypadku piekarników gazowych należy pamiętać, żeby nie zostawiać ich włączonych na długo przed wstawieniem potraw do środka. Poza tym, piekarnik przez dłuższy czas utrzymuje jeszcze wysoką temperaturę po wyłączeniu, więc można zakończyć proces grzania przed końcem pieczenia. Warto także wykorzystywać maksymalnie miejsce, gdy chcemy przygotować w piekarniku więcej, niż jedną potrawę. Można postawić na półce potrawy obok siebie lub jedna pod drugą. Rozwiązaniem, które pomoże oszczędzić gaz będą także naczynia piętrowe.

Oszczędzanie gazu: Ogrzewanie

Wyłączanie ogrzewania, co chwilę i uruchamianie na nowo nie jest oszczędne. System będzie zużywał więcej energii, by odzyskać sprawność grzewczą. Oznacza to, że nie należy nagrzewać mieszkania i wyłączać ogrzewania, bo jest już wystarczająco ciepło. Lepiej utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Oszczędzimy gaz nawet, gdy system ogrzewania będzie pracował przez całą noc na najniższym poziomie.

Pomocne w utrzymywaniu stałej temperatury w domu będzie dbanie o odpowiednią ekspozycję grzejników. Nie należy ich zasłaniać, by mogły oddawać ciepło z całej powierzchni. Poza tym, konieczne jest sprawdzanie ich stanu technicznego, np. poziomu zapowietrzenia czy osadu z kamienia. Ten ostatni opóźnia nagrzewanie, więc sprawia, że zużycie gazu wzrasta.

Oszczędzanie gazu: Kontrola

Przy oszczędzaniu gazu duże znaczenie ma sprawdzanie stanu systemu grzewczego i instalacji. Ważne jest, by wykonywać regularne przeglądy techniczne, ponieważ wpływa to na wydajność systemu oraz bezpieczeństwo.

Jeżeli mamy możliwość to warto wymienić piec na jeden z nowszych modeli, gdyż mają one więcej funkcji. Pozwalają one lepiej optymalizować zużycie energii i zaoszczędzić gaz na poziomie nawet 20-30%. Nowoczesne systemy mają tryby czuwania i energooszczędne, które pomagają zarządzać odpowiednio systemem, by utrzymywać stałą temperaturę

Warto także kontrolować inne elementy, mające wpływ na koszty ogrzewania, jak stan kaloryferów i szczelność mieszkania. Istotnym elementem są w tym przypadku okna i drzwi. Drewniane okiennice najczęściej są mniej szczelne i sprawiają, że tracimy więcej ciepła na zewnątrz.

Sprytny sposób, jak zaoszczędzić miejsce w zamrażarceInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas