Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy

Przed świętami banki kuszą nas promocyjnymi pożyczkami. Warto wiedzieć, jak rozpoznać naprawdę dobre oferty.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Chciałabyś wziąć kredyt, bo czeka cię sporo nadprogramowych wydatków? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę.

1. Jakie jest rzeczywiste oprocentowanie

Banki reklamując pożyczki, najczęściej starają się skusić klientów korzystnym oprocentowaniem (np. "najniższym na rynku"). Warto, byś wiedziała, że choć jego wysokość jest dla osoby biorącej pożyczkę istotna, to nie jest ona jedynym kosztem kredytu, na jaki powinnaś zwrócić uwagę. Na to, ile tak naprawdę spłacisz bankowi oraz na wysokość miesięcznej raty, mają wpływ także inne koszty (np. prowizja i opłaty przygotowawcze).

Dlatego chcąc wiedzieć, czy kredyt jest tani, czy drogi, sprawdź RRSO (czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania). Jest to wskaźnik, który w swoich ofertach kredytowych muszą zawierać banki i który musi się znaleźć w każdej umowie kredytowej. Na RRSO powinnaś zwrócić uwagę, nie tylko biorąc nowy kredyt gotówkowy (w tym przypadku warto poporównać RRSO w różnych bankach), ale także jeśli skuszona reklamą chciałabyś zamienić jeden kredyt na drugi - niżej oprocentowany.

2. Ile wyniosą opłaty za ubezpieczenie

Ale i RRSO nie zawsze pokazuje koszt całego kredytu. Wiele banków proponuje bowiem pożyczkobiorcom ubezpieczenie kredytu, a czasem wręcz uzależnia przyznanie go na określonych warunkach. A konieczność comiesięcznego opłacania takich ubezpieczeń może znacząco podnieść wysokość twojej raty. Koszt polisy to zwykle od 1 do 3 proc. sumy kredytu.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na ubezpieczenie kredytu, musisz mieć świadomość, że jego zakres jest zwykle bardzo ograniczony, np. ubezpieczenie od utraty pracy zazwyczaj obejmuje jedynie określone sytuacje (wyszczególnione w umowie). Dodatkowo najczęściej ubezpieczenie to zaczyna działać po tzw. okresie wyłączenia (od 30 do 90 dni od daty podpisania umowy lub wypłaty pożyczki) i jeśli zdarzy ci się w tym czasie utrata pracy, ubezpieczyciel nie będzie pokrywał twoich rat.

3. Koszt dodatkowego konta w banku

Wiele banków zaoferuje ci korzystne oprocentowanie kredytu, ale jedynie pod warunkiem, że w tym samym banku masz konto. Warto sprawdzić, ile kosztuje prowadzenie takiego rachunku i czy rzeczywiście jest on ci potrzebny. Jeśli konto ma służyć jedynie do spłaty pożyczki - koszty utrzymania rachunku (razem z roczną opłatą za kartę do tego konta, którą bank z pewnością wyda) trzeba wtedy potraktować jako kolejny dodatkowy koszt kredytu i doliczyć do comiesięcznej raty.

Franciszka Zawadzka

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***


Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas