Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza?

Zastanawiasz się, czy po zimie i sezonie smogu oczyszczacz powietrza jest ci jeszcze w ogóle potrzebny? Tak naprawdę to jeszcze bardziej niż wcześniej. Przekonaj się dlaczego.

Czyste powietrze sprzyja wypoczynkowi
Czyste powietrze sprzyja wypoczynkowi.

Do czego służy oczyszczacz powietrza

Najbardziej kojarzy ci się pewnie z oczyszczaniem powietrza z cząsteczek PM 2,5 i PM 10, najgroźniejszych składników smogu, które zimą w Polsce są ogromnym problemem. Zamykanie okna nie wystarcza, żeby się przed nimi uchronić. Są one tak małe, że przenikają przez najdrobniejsze szczeliny w oknach, a do tego z zewnątrz przynosisz je na skórze, włosach czy ubraniu.

Oczyszczacz powietrza ma jednak wiele innych zastosowań, które docenisz przez 365 dni w roku. Oprócz oczyszczania powietrza z cząsteczek smogu, oczyszcza je też z alergenów. Skutecznie pochłania roztocza, zarodniki grzybów, pleśni, pyłki roślin czy sierść. Powinien być więc niezbędnym elementem w domu każdego alergika. Ponieważ równie skutecznie filtruje powietrze z bakterii, z jego pomocą można łatwo uniknąć wielu chorób. Nowoczesne oczyszczacze powietrza mają też zdolność pochłaniania zapachów. Słaba wentylacja w mieszkaniu, sąsiad, który notorycznie gotuje ciężkie, pełne aromatów potrawy to Twoje zmartwienie? Oczyszczacze powietrza z dodatkiem odpowiednich filtrów skutecznie wyeliminują te problemy.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Sprawdź, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia.

  • Filtr powietrza - jeśli zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, odpowiedź brzmi: taki z co najmniej trzema filtrami. Dobry oczyszczacz powinien mieć filtr wstępny, który usuwa duże alergeny, takie jak sierść czy pyłki roślin, filtr węglowy oraz HEPA. Filtr węglowy pochłania nieprzyjemne zapachy, ale w rzeczywistości najważniejszy jest filtr HEPA, bo to właśnie on oczyszcza powietrze z cząsteczek PM 2,5, PM 10 oraz mikroskopijnych alergenów i mikroorganizmów.
  • Sygnalizacja wymiany filtra - tak jak filtr w maseczkach antysmogowych, tak samo filtr w oczyszczaczu powietrza należy regularnie wymieniać. To jak często powinno się to robić, zależy od rodzaju filtra, częstotliwości oczyszczania, tego, jak na co dzień intensywnie pracuje. Dlatego, żeby nie "przetrzymać" zbyt długo filtra, który stanie się wtedy niezbyt skuteczny, zainwestuj w sprzęt z automatycznym systemem sygnalizującym o konieczności wymiany filtra. Będziesz mieć wtedy pewność, że urządzenie działa na najlepszych obrotach i ma prawie stuprocentową skuteczność.
  • Automatyczne oczyszczanie - to bardzo ważna funkcja, która zagwarantuje ci zawsze zdrowe powietrze w domu. Oczyszczacz sam analizuje stan powietrza i w momencie, gdy uzna, że nie jest właściwe, automatycznie się uruchamia. Dzięki tej funkcji oszczędzisz też energię, ponieważ oczyszczacz nie będzie musiał być cały czas włączony "na wszelki wypadek".
  • Głośność - sprawdź koniecznie, jak głośny jest wybierany przez ciebie model. Jaki oczyszczacz powietrza będzie najcichszy? 50 dB odpowiada już głośnością normalnej rozmowie, 20 dB to odpowiednik delikatnego szumu. Im cichsze urządzenie, tym oczywiście lepiej. W ciągu dnia możesz nie zwracać uwagi na głośność oczyszczacza, w nocy docenisz jednak jego cichy tryb. Niektóre modele są także wyposażone w dedykowany tryb nocny, który możesz ustawić, gdy idziesz spać.
  • Zakres działania - zawsze sprawdzaj, jaką powierzchnię są w stanie wydajnie przefiltrować dane oczyszczacze powietrza i dopasuj odpowiedni model do rozmiaru pomieszczenia, w którym ma działać. Pamiętaj, że oczyszczacz nie jest w stanie przefiltrować całego mieszkania. Dlatego potrzebujesz albo kilku urządzeń albo musisz regularnie przenosić jedno pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

To najważniejsze parametry, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając oczyszczacze powietrza. Co jeszcze możesz (ale nie musisz) wziąć pod uwagę?

Na przykład design danego modelu. Nowoczesne oczyszczacze mają bardzo różne formy, dlatego jeśli chcesz, żeby oczyszczacz był ozdobą i dopełnieniem wystroju, a nie kompletnie odstającym od pomieszczenia elementem, zrób dobre rozeznanie przed jego zakupem. Przydatna może być też funkcja zdalnego uruchamiania oczyszczacza lub wyświetlacz wskazujący aktualny stan powietrza w pomieszczeniu. Jeśli planujesz przenosić oczyszczacz między pomieszczeniami, weź pod uwagę także jego wagę. Lepszy będzie wtedy model kompaktowy, który waży nie więcej niż 11 kg.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas