Jak zorganizować niezapomnianego sylwestra?

Obchodzenie w sposób huczny imienin Sylwestra, będących również wigilią Nowego Roku, wydaje się wielu osobom oczywistością praktykowaną od zamierzchłych czasów. Nic jednak bardziej mylnego! Gdybyś wsiadła w wehikuł czasu i na ekranie sterującym wpisała komendę „23:59, 31 grudnia minus 150 lat”, po przeniesieniu się do dowolnej części Europy zastałabyś ciche i pogrążone w ciemności ulice.

Jak zorganizować niezapomnianego sylwestra?
Jak zorganizować niezapomnianego sylwestra?materiały prasowe

Dzisiaj niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tradycja świętowania ostatniego dnia roku jest dość świeża – pojawiła się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo dotyczyła ona tylko najbogatszych warstw społecznych, by w okolicach 1910 roku zmienić się w obyczaj znany wszystkim.

Typy „sylwestrowiczów”

Pod względem podejścia do sylwestra współcześni ludzie dzielą się na trzy grupy – tych którzy planują kolejnego już 2 stycznia, tych którzy zawsze czekają, aż ktoś ich zaprosi, oraz osobników, których plany ograniczają się do przeglądania programu telewizyjnego w celu sprawdzenia, z jakiego miasta w tym roku przeprowadza transmisję ich ulubiona telewizja. Wszystkich ich łączy jednak jedno – chcieliby, aby ta noc była oderwaniem od rzeczywistości, a więc pełna zabawy, radości i wesołych chwil. Oczekiwania te różnią się jednak w zależności od charakteru i temperamentu. Jak będzie tym razem?

Nie leniuchuj w sylwestra!

Oczywiście, że masz prawo do wypoczynku. Zapewne pracujesz bądź uczysz się przez cały rok i z utęsknieniem czekasz na przerwę świąteczną. Czy warto jednak spędzać ten jedyny w roku wieczór przed telewizorem? Dużo lepszym pomysłem jest aktywna zabawa w gronie przyjaciół czy też poznanie zupełnie nowych ludzi i nawiązanie ciekawych znajomości. Pamiętaj o tym, że po (jak najbardziej uzasadnionym!) objadaniu się łakociami w Święta dobrze jest rozruszać swoje ciało, aby powróciło do normalnej formy. Jak to zrobić i przy okazji dobrze się bawić? Sposobów jest kilka, a wybór tego właściwego zależy od twoich preferencji co do spędzania wolnego czasu, zabawy oraz otoczenia.

Domówka, czyli gdzie się podziały tamte prywatki?

Niewątpliwą zaletą zorganizowania domówki jest możliwość pełnego doboru towarzystwa, aby wszyscy czuli się swobodnie. To samo dotyczy menu oraz napojów serwowanych w trakcie imprezy – nikt nie będzie poszkodowany, ponieważ zazwyczaj zje i wypije to, co sam przyniesie. Ten schemat, oklepany i znany od lat, można jednak urozmaicić – wystarczy, że zdecydujemy się na imprezę tematyczną. Co oznacza to sformułowanie? Zazwyczaj konieczność przebrania się w odpowiednim stylu – na przykład za mafiosów, gwiazdy disco-polo czy też ludzi z początków XX wieku.

Pod chmurką, czyli jak nie zmarznąć

Praktycznie każde większe miasto organizuje obecnie imprezę plenerową. Zaletą tego pomysłu na spędzenie sylwestra jest przede wszystkim fakt, że nie musisz się martwić o organizację przyjęcia ani o sprzątanie… Kolejny plus stanowi możliwość spędzenia czasu z paczką znajomych i wspólna zabawa na koncertach. Te ostatnie wiążą się z zobaczeniem na żywo gwiazd estrady – nie tylko polskich, ale i zagranicznych, które coraz chętniej odwiedzają nasz kraj. Impreza plenerowa to również pokaz sztucznych ogni, a także możliwość złożenia i otrzymania życzeń od zupełnie nieznanych osób – ponoć przynosi to szczęście.

Inaczej niż zwykle

Kogo jednak znudziły już dawno opisane powyżej sposoby świętowania, może spróbować czegoś nowego – sylwestra za granicą. Hasło to nie musi koniecznie oznaczać kosztownych wyjazdów na tydzień i wiążącego się z tym brania urlopu – 31 grudnia spędzić można w jednej z arcyciekawych stolic sąsiednich państw.

Berlin – dobry pomysł na sylwestra

Sylwester w Berlinie
Sylwester w Berliniemateriały prasowe

Jeśli nigdy nie byłaś w Berlinie, przygodę z tym miastem możesz rozpocząć w ostatnią noc roku. Sylwester 2014/2015 to przede wszystkim wielkie party pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa, na którym świętuje około 1 000 000 osób. Wszystko zaczyna się już o godzinie 14.00 i trwa do białego rana. Stolica Niemiec oferuje jednak nie tylko zabawę – jeśli przyjedziesz wcześniej, masz szansę zwiedzić Reichstag, Kurfürstendam, Katedrę oraz wiele innych zabytków czy też muzeów. A może akurat w ostatni dzień 2014 roku zaszalejesz i zrobisz zakupy w galeriach oraz centrach handlowych – rozsianych po całym mieście – w których odnajdziesz butiki topowych marek i znanych kreatorów mody? Jeśli chodzi o dojazd, w grudniu warto skorzystać z promocji PKP Intercity– za bilet do Berlina, kupiony z wyprzedzeniem, z Warszawy lub Gdyni zapłacimy od 29 euro, a z Poznania od 16 euro. Wybór pociągu może być też dobrym pomysłem z tego względu, że kulturalne świętowanie można zacząć już w przedziale, a w drodze powrotnej bez problemu będziemy mogli odespać całonocną zabawę.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas