Jaką część pensji może zająć komornik?

Spodziewam się egzekucji komorniczej, bo nie spłaciłam kredytu. Czy komornik będzie mógł zająć pensję przelaną na moje konto wspólne z mężem? Jaka część wynagrodzenia podlega takiej egzekucji?

Komornik prowadząc taką egzekucję, może zająć połowę Pani miesięcznego wynagrodzenia (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy).

Reklama

Ale wolna od potrąceń jest kwota w wysokości najniższego wynagrodzenia, obecnie 1680 zł brutto. Komornik ma prawo ściągać dług z rachunku bankowego, nawet jeśli ten rachunek jest wspólny - Pani oraz męża. Nie może jednak zająć więcej, niż ustalone miesięcznie kwoty.

Proszę również pamiętać o tym, że gdy komornik ściąga dług z rachunku bankowego, to pobiera też opłatę za swoje czynności - 8 proc. wartości długu. Podst. prawna: art. 87 ze znaczkiem 1 kodeksu pracy i art. 891 ze zn. 2 kodeksu postępowania cywilnego.

Dowiedz się więcej na temat: komornik | Dług | zajęcie pensji

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje