Jakie zwierzę wybrać do domu?

Ludzie bardzo często decydują się na przygarnięcie do domu jakiegoś zwierzaka. Taka decyzja ma mnóstwo zalet: czworonogi uczą odpowiedzialności, dają poczucie bezpieczeństwa, są wierne, przyjacielskie, a przede wszystkim dotrzymują ludziom towarzystwa.

Domowe zwierzątko to nie jest zabawka!
Domowe zwierzątko to nie jest zabawka!

Twój przyjaciel pies

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych domowych zwierząt jest pies. Większość ludzi kocha małe szczeniaczki i nie może oprzeć się pokusie przygarnięcia takiego malucha. I nic dziwnego - psy są bardzo przyjacielskie, wierne i oddane. Ale wychowanie tego czworonoga to nie tylko przyjemności - to także opieka i obowiązki (m.in. częste spacery, odpowiednia tresura, wizyty u weterynarza, szczepienia, pielęgnacja itd.). Przede wszystkim zastanówmy się, jakie mamy warunki mieszkaniowe: duży pies nie nadaje się do małego mieszkania w bloku, potrzebuje przestrzeni, najlepiej mu będzie w domu z ogrodem. Ale jeśli mieszkasz w kawalerce, nie musisz rezygnować z posiadania psa. Jest wiele ras do wyboru, więc można zdecydować się na malutkiego czworonoga, który również będzie niezastąpionym przyjacielem. Jednak jeśli zdecydujesz się na psa, musisz pamiętać, że jest to decyzja na długie lata, dlatego też musi być przemyślana i świadoma. Tylko wtedy, kiedy pies będzie czuł się z nami szczęśliwy, odpłaci się nam bezgranicznym oddaniem i posłuszeństwem.

Zamieszkać z kotem

Koty również są lubianymi zwierzętami domowymi. I jeśli chodzi o warunki nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Doskonale czują się zarówno w wielkim domu z ogrodem, jak również w malutkim mieszkanku w bloku. Jednak nieważne czy duże czy małe - musimy zadbać o to, żeby mieszkanie, w którym mieszka ten czworonóg było dla niego bezpieczne. Należy np. zabezpieczyć okna i balkony, żeby zwierzę nie wypadło, bo, wbrew obiegowej opinii, koty nie zawsze spadają na cztery łapy. Poza tym nie można zapominać o tym, że są one bardzo ruchliwe i uwielbiają się wspinać i skakać - mogą przy tym zrzucać różne przedmioty.

Kotów nie trzeba wyprowadzać na spacer, nie znaczy to jednak, że nie potrzebują naszej uwagi i opieki. Są to stworzenia wszędobylskie i bardzo ciekawskie, dlatego musimy zapewnić im odpowiednią dawkę zabawy i stymulujących bodźców. Poza tym musimy pamiętać także o wizytach u weterynarza, szczepieniach, odrobaczaniu itd. Zdrowy i szczęśliwy kot na pewno zapewni swojemu właścicielowi wiele radości i zabawy.

Jeśli nie mamy odpowiedniego mieszkania na zaopiekowanie się psem lub kotem, możemy zdecydować się na mniejsze zwierzątko: świnkę morską, chomika lub królika.

Całe stado świnek

Wyposażenie dla świnki morskiej zmieści się w każdym pokoju: musimy zadbać o odpowiedniej wielkości klatkę z domkiem dla zwierzątka, miseczką na jedzenie i poidełkiem na wodę. Pamiętajmy jednak, że świnki są zwierzętami stadnymi i kiedy są samotne, często są nieszczęśliwe i apatyczne. Dlatego warto od razu zaopiekować się większą ilością świnek: obserwowanie ich w stadzie może dać człowiekowi naprawdę dużo radości. Te zwierzątka są bardzo aktywne i inteligentne, przy odpowiedniej opiece mogą żyć nawet do 10 lat, więc decyzja o zakupie świnki nie może być tylko chwilową zachcianką.

Sympatyczne chomiki

Równie popularnymi i często wybieranymi futrzakami są chomiki. One również potrzebują dla siebie odpowiedniego pomieszczenia: klatki albo akwarium, które musza być wyposażone w domek, pojemniki na jedzenie oraz karuzelę, żeby nas pupil mógł uprawiać gimnastykę. Obserwowanie życia i zachowań tego malutkiego gryzonia może dać nam wiele radości i zachęcić do poszerzania wiedzy na temat tych stworzeń.

Królik wdzięczny, ale kłopotliwy

Króliki to wbrew pozorom bardzo wymagające zwierzątka, które mogą sprawiać wiele kłopotów. Dlatego decyzja o zakupie króliczka musi być naprawdę przemyślana. Te zwierzęta potrzebują dużo opieki, czułości, ciepła i przede wszystkim bezpieczeństwa. Często gryzą kable, dywany, nie lubią obcych, nie znoszą kiedy bierze się je na ręce i wkłada ręce do ich klatki - potrafią wtedy dotkliwie podrapać, a nawet ugryźć. Jest to stworzenie, które potrzebuje ruchu, dlatego powinno być wypuszczane z klatki przynajmniej na cztery godziny dziennie. Jednak króliczki w zamian za odpowiednią opiekę potrafią się odwdzięczyć: bardzo przywiązują się do właściciela, cieszą się i witają go, gdy wraca do domu, z miłości skubią nogawki, zgrzytają ząbkami. Uwielbiają również być głaskane, przytulane i drapane za uszkiem.

Spokojny żółw

Wiele osób decyduje się na trzymanie w domu żółwia. Należy jednak pamiętać o tym, że są to zwierzęta dzikie i warunki dla nich powinny najbardziej jak to tylko możliwe przypominać

ich naturalne terytorium. Terrarium żółwia powinno być na tyle duże, aby zapewnić mu swobodę ruchów i stać w miejscu spokojnym, żeby nasz pupil nie był bez potrzeby niepokojony. Obcowanie z tym gadem może dać nam dużo satysfakcji i może stać się naprawdę interesującym hobby.

Jeśli jesteśmy miłośnikami fruwających stworzeń powinniśmy zdecydować się na papużki. Są to bardzo ciekawskie, sprytne i ruchliwe ptaszki, które bardzo szybko się oswajają i przywiązują do człowieka. Jednak nie liczmy na to, że nie sprawiają żadnych problemów i mogą być przez cały czas zamknięte w klatce - musimy dać im szansę na rozprostowanie skrzydełek i swobodne, a zarazem bezpieczne fruwanie po pokoju. Papużki śpiewają prawie przez cały dzień, czasami zakłócając swojemu właścicielowi spokojny sen. Poza tym dużo śmiecą, np. łupinkami od ziarna. Musimy także spełniać wobec nich podstawowe obowiązki: sprzątać klatkę, wymieniać jedzenie i wodę, zapewnić odpowiednie zabawy.

Bez względu na to, jakie zwierzę wybierzemy na naszego domowego przyjaciela, musimy pamiętać, że decyzja o jego zakupie musi być przemyślana i świadoma. Nigdy nie przygarniajmy zwierzęcia pod wpływem kaprysu czy chwilowego zachwytu, bo najczęściej jest to wybór na kilka lub kilkanaście lat. Bierzmy również pod uwagę obowiązki, które będziemy musieli sumiennie wypełniać, żeby nasz pupil był szczęśliwy. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy, więc dbajmy o nasze domowe zwierzątka.

Katarzyna Kubicka

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas