Kuchnia jak nowa za niewielkie pieniądze

Wystarczy przemalować mebel lub ścianę albo zmienić dodatki, by wnętrze wyglądało jak po wielkim remoncie i nabrało innego charakteru - przekonuje architekt Małgorzata Kalenik.

Farbą możesz pokryć tylko jedną ścianę, najlepiej tę z oknem, rezultat będzie widoczny
Farbą możesz pokryć tylko jedną ścianę, najlepiej tę z oknem, rezultat będzie widoczny123RF/PICSEL

1. Dodaj koloru ścianom

Dużą kuchnię ożywi mocna barwa, np. z gamy jasnych zieleni lub żółcieni, ale też ciemniejsza, jak modny rudy czy czekoladowy. Farbą możesz pokryć tylko jedną ścianę, najlepiej tę z oknem, rezultat będzie widoczny. Do małej kuchni wybierz odcienie pastelowe, dzięki nim wyda się większa. Z białą zabudową nie ma problemu - pasują do niej wszystkie barwy. Jasnobrązową podkreślą ciemniejsze od niej, zarówno ciepłe jak i chłodne. Wtopisz ją w ścianę, gdy oba odcienie będą podobne. Meble ciemnobrązowe nie przytłoczą na jasnym tle. Użyj specjalnej farby przeznaczonej do kuchni i łazienki, wtedy ścianę można szorować i nie rozwijają się na niej pleśnie.

2. Odśwież stół i krzesła

Stare krzesła i stół po pomalowaniu stworzą oryginalny kącik jadalny. Oszlifuj je i oczyść, żeby farba miała lepszą przyczepność. Krzesła i blat stołu pokryj farbą granatową. Gdy blat wyschnie, naklej na nim taśmę malarską, tworząc wzór kratki. Następnie pomaluj cały stół na biało. Po wyschnięciu odklej taśmę.

3. Znajdź miejsce na drobiazgi

Uporządkowanie drobiazgów zalegających na blacie czy parapecie może zdziałać cuda! Warto posegregować je w ozdobne pudełka. Wykorzystaj pojemniki ze sklejki lub deseczek (zrobi takie "złota rączka", mają je też sklepy budowlane). Pokryj je białą farbą akrylową i namaluj motywy, np. od szablonu. W podobne osłonki można wstawić doniczki.

4. Ukryj zniszczone fronty szafek

Prosto to zrobić, naklejając na nie folię samoprzylepną. Fronty zdemontuj, wtedy łatwiej ją przylepić. Wytnij z niej kawałki nieco większe od drzwiczek, tak by zachodziły na ich krawędzie. Przyklejając folię, gąbką wypychaj spod niej powietrze.

5. Zagraj dodatkami

Chociaż są małe, zmiana będzie rewolucyjna! Ważne jednak, by pojemniki, wieszak, uchwyty do szafek, ściereczki czy stołek wybrać w jednej tonacji kolorystycznej. Traktuj je jak akcenty - nie przesadź z ilością, by nie osłabić efektu.

6. Zaproś naturę do wnętrza

Drewno, motywy roślinne, trochę jak z zielnika, oraz żywe zioła sprawią, że kuchnia stanie się ciepła i przytulna. Małą komódkę (czy zapomnianą na strychu szafkę) udekoruj wizerunkami roślin. Możesz je namalować albo skorzystać z naklejek. Powieś na ścianie obrazek z naturą, np. z samodzielnie zasuszonym ziółkiem, albo kupiony. Ustaw na blacie doniczkę z bazylią, miętą lub oregano. Będzie ładnie wyglądać i pięknie pachnieć!

7. Wykorzystaj naklejki

W kilka minut ozdobisz nimi ścianę, np. przy blacie. Oczyść ją wilgotną gąbką, a gdy wyschnie, zdejmij z naklejki papier ochronny, przyłóż ją do podłoża i dociskaj gąbką od góry do dołu. Pęcherzyki z powietrzem przekłuj szpilką.

8. Zrób tanio nowy mebel

Blat i dwie szafki z szufladami (wygodniej się z nich korzysta niż z tych z drzwiczkami) z powodzeniem zastąpią stół kuchenny. Poza kącikiem do jedzenia zyskasz miejsce do pracy i na przechowywanie rzeczy. Blat powinien być szerszy od szafek o 20-25 cm (od strony stołków), by komfortowo się przy nim siedziało. Przymocuj go do mebli za pomocą kołków. Do spodu szafek można przykręcić kółka (najlepiej z blokadą) - w razie potrzeby łatwo przestawisz wyspę.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas