Kwiaty cebulowe na skalniaku

W ogródku skalnym pierwsze barwne akcenty pojawiają się zazwyczaj wiosną. Dzieje się tak dlatego, że wiele kwiatów cebulowych i bulwiastych znajduje między kamykami i na przepuszczalnej glebie idealne warunki do wegetacji, podobne do naturalnych.

 
 © Panthermedia

Dobry początek

Po zimowych opadach ogród skalny jest na wiosnę dobrze nawilżony, a jego położenie, często na stoku, sprzyja szybszemu ogrzaniu przez promienie słoneczne. Stwarza to idealne warunki do rozpoczęcia wegetacji w nowym sezonie. Zanim letnie upały zdołają wysuszyć ziemię, kwitnące wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste mają już za sobą okres wegetacji i są pogrążone w "letnim śnie". Do najpopularniejszych kwiatów na skalistym terenie należą szafrany. Szafran Tomasiniego ożywia scenerię, wnosząc barwne stonowane akcenty pomiędzy kamienie. Również lśniące, złociste kwiaty gatunku Crocus ancyrensis stanowią wyraziste barwne plamy na szarym tle. Szafrany wielobarwne, jak na przykład złocisty (Crocus chrysanthus) lub pstry (Crocus versicolor) przywodzą na myśl rozrzucone na ziemi kamienie szlachetne.

Pełne wdzięku kwiaty kosaćca żyłkowanego (Iris reticulata) wyglądają w ogrodzie skalnym jak drobne motyle, które o tak wczesnej porze roku wybrały się na rekonesans i z ulgą spoczęły w dobrze nasłonecznionych miejscach. Wiosną można nacieszyć wzrok również pięknymi kwiatami cyklamenu dyskowatego (Cyclamen coum) oraz białymi dzwoneczkami czosnku Allium triquetrum. Odpowiednia ekspozycja Umiarkowana zazwyczaj wysokość i intensywne barwy kwiatów cebulowych sprawiają, że nie dominują one zbytnio wśród reszty roślin, a jednak przyciągają wzrok.

Do ogrodu skalnego wybieraj głównie gatunki i odmiany botaniczne. Dotyczy to zwłaszcza tulipanów, wśród których jest wiele odmian ozdobnych. Dzięki swoim niezwykle barwnym kwiatom odgrywają one ważną rolę. Egzotyczna piękność Znacznie mniej swojsko wyglądają natomiast kwiatostany szachownic (Fritillaria). Prócz wysokiej szachownicy (korony) cesarskiej (Fritillaria imperialis) występują również niższe gatunki, wyróżniające się niezwykłymi kwiatami. Fritillaria acmopetala ma zwisające dzwonkowate kwiaty z brązowopurpurowymi i oliwkowozielonymi smugami.

Dla miłośników szachownic interesującym okazem będzie z pewnością szachownica perska (Fritillaria persica) ze śliwkowoniebieskimi dzwonkowatymi kwiatami o przyjemnym zapachu. Ładnie prezentują się w ogrodzie skalnym również narcyz łuskowaty (Narcissus bulbocodium) i narcyz biały (Narcissus poeticus). Na początku lata pojawiają się w ogrodzie liczne piękne byliny tworzące gęste poduszki, takie jak żagwin (Aubrieta), floks szydlasty (odmiany Phlox Subulata) lub ubiorek (Iberis). Pomiędzy nimi nadal przyciągają wzrok rośliny cebulowe, takie jak czosnek południowy (Allium moly) lub ifejon jednokwiatowy (Ipheion uniflorum). Idealne sąsiedztwo dla kwiatów cebulowych tworzą trawy o srebrzystych liściach, na przykład kostrzewa popielata (Festuca cinerea) lub karłowate krzewy.

Fragment książki "Rośliny cebulowe" wydawnictwa Klubu Dla Ciebie

Książkę "Rośliny cebulowe" kupisz tutaj.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas