Kwiaty, które kwitną zimą

Zazwyczaj zima nie kojarzy nam się z kiściami barwnych kwiatów... niesłusznie! Istnieje sporo roślin doniczkowych, które zakwitają podczas chłodnych miesięcy. I nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji!

Kalanchoe
Kalanchoe123RF/PICSEL

Jeśli lubimy kwitnące rośliny, wcale nie musimy z nich rezygnować - choć do wiosny daleko. Możemy ubarwić (dosłownie!) zimowe miesiące kolorowymi bukietami. Bo zimą kwitnie nie tylko tradycyjny grudnik, lecz także wiele innych roślin. Wymagają minimum zachodu i mają jedną wspólną cechę: uwielbiają dobrze nawilżone powietrze, więc w pokoju, w którym stoją, trzeba powiesić nawilżacze na kaloryferach.

Kalanchoe

Lubi dużo światła - doskonale czuje się na południowym parapecie, pod którym nie ma kaloryfera (dobrze rośnie w temp. 15-20 st.). Podlewamy wtedy, gdy ziemia jest naprawdę sucha (zimą co 10-14 dni). W okresie kwitnienia zasilamy nawozem do roślin kwitnących według instrukcji na opakowaniu.

Fiołek afrykański

Ma wiele odmian - także o dużych, wielobarwnych kwiatach. Najlepiej rośnie w rozproszonym, ale jasnym świetle. Nie toleruje spryskiwania - od tego gniją mu liście. Podlewamy dwa razy w tygodniu, nalewając wodę na podstawkę. Dobrze czuje się w ziemi ogrodniczej z piaskiem (5:1).

Cyklamen
Cyklamen123RF/PICSEL

Cyklamen

Najlepiej czuje się w półcieniu (wschodni parapet) i chłodzie (ok. 15 st.). Podlewamy odstałą wodą, lejąc ją na podstawkę (podłoże powinno być stale wilgotne) - po 30 min nadmiar wody z podstawki wylewamy. Nie dopuszczamy do kontaktu liści i kwiatów z wodą! Przesadzamy raz w roku, po przekwitnięciu. Sadzimy w ziemi uniwersalnej tak, by połowa bulwy była nad ziemią.

Orchidea bratkowa

Ma duże kwiaty, pod których ciężarem może złamać się łodyżka - trzeba ją podeprzeć. Kwitnie 2 miesiące, po tym czasie pęd kwiatowy trzeba usunąć. Gdy ziemia lekko przesycha, podlewamy przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Raz dziennie spryskujemy. Sadzimy w ziemi do storczyków. Nie potrzebuje dużo światła - dobrze czuje się na wschodnim parapecie.

Azalia

Najlepiej rośnie w miejscach widnych, ale niewystawiona na bezpośrednie działanie słońca. Lubi ziemię kwaśną, przepuszczalną i wilgotną. Trzeba ją podlewać wodą odstałą (2 dni) tak, by ziemia była stale wilgotna, ale woda nie wysączała się na podstawkę. W okresie kwitnienia nawozimy 1-2 razy w miesiącu nawozem do azalii. Aby długo kwitła, trzeba delikatnie usuwać kwiaty tuż po ich przekwitnięciu.

Fiołek alpejski w domu - jak o niego dbać?Interia DIY
100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas