Małe muszki latają u ciebie w mieszkaniu? Sprawdź kwiaty!

Latają w waszym mieszkaniu czarne muszki i to nie owocówki? Zastanawialiście się, skąd się wzięły? To mogą być ziemiórki. Szczególnie niebezpieczne dla naszych roślin doniczkowych. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod.

Latające małe muszki to dorosłe osobniki ziemiórek. Najniebezpieczniejsze dla roślin są jednak ich larwy, które żerują w ziemi
Latające małe muszki to dorosłe osobniki ziemiórek. Najniebezpieczniejsze dla roślin są jednak ich larwy, które żerują w ziemi 123RF/PICSEL

Kupiłaś ostatnio nową roślinę doniczkową? To ona może być jednym ze źródeł pojawienia się w mieszkaniu tych małych muszek. Niestety, jeśli ziemiórki natrafią na dobre warunki rozwoju, będą się mnożyć. Pogorszyć sytuację mogą też błędy, które popełniamy podczas podlewania kwiatów. Jak się pozbyć tych niechcianych gości? Jak zadbać o roślinę? Na co zwrócić uwagę?

Jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórki mogą pojawić się wraz z nową rośliną doniczkową, ale też wkraść się innymi drogami, na przykład wlecieć do mieszkania przez uchylone okno. Jeśli natrafią na dobre warunki, czyli mokre, przelane podłoże - zostaną na dłużej. Rozwojowi ziemiórek sprzyja również ciepło w pomieszczeniach.  Jednym z pierwszych objawów ich żerowania na roślinach jest przede wszystkim nagłe żółknięcie/brązowienie liści roślin. Co ważne, najgroźniejsze dla rośli nie są dorosłe osobniki, czyli muszki, ale larwy ziemiórek, które żerują w ziemi.

Ziemiórki - jak wyglądają?

  • Dorosły osobnik: ma ok. 2-6 mm, czarny kolor i żółty odwłok, posiada także czułki
  • Larwa ziemiórki: ma ok. 7 mm, jest cienka i przeźroczysta 

Jak zapobiec rozwojowi ziemiórek?

Najważniejsze jest to, aby nie stworzyć warunków, które lubią ziemiórki. Powinnyśmy więc sadzić rośliny do przepuszczalnego podłoża i odpowiednio je podlewać. Dobrze sprawdzą się przewiewne podłoża, które będą bogate w składniki porowate.

Ziemiórki - jak sprawdzić, czy są? Spróbuj metodę z warzywami

Muszki w kwiatach doniczkowych pojawiają się najczęściej  jesienią i zimą.  Objawy żerowania ziemiórek jest obsychanie, żółknięcie liści
Muszki w kwiatach doniczkowych pojawiają się najczęściej jesienią i zimą. Objawy żerowania ziemiórek jest obsychanie, żółknięcie liści123RF/PICSEL

Jedną z metod, która pozwoli nam sprawdzić, czy ziemiórki pojawiły się w naszych roślinach, jest wykorzystanie warzyw. Wystarczy położyć w doniczce plasterek ziemniaka czy ogórka. Po 12-24 godzinach na plasterku powinniśmy znaleźć stado larw, które skusiły się na ten posiłek. Taki test warto przeprowadzać u roślin, które niedawno kupiliśmy.

WAŻNE! Jeśli wiemy, że w naszych roślinach zadomowiły się ziemiórki, musimy zwalczyć ich każde stadium rozwoju - jaja, larwy i muszki. Pamiętajmy przy tym o tym, aby odizolować zainfekowane rośliny od zdrowych.

Ziemiórki - jak się ich pozbyć? Domowe pułapki na latające muszki i larwy

Jest kilka sposobów, które  pomogą nam w pozbyć się ziemiórek (jeśli muszek jeszcze nie jest zbyt dużo). Najczęściej polecane są żółte lepy (można kupić je w sklepie ogrodniczym), które przyklejone do patyczków umieszcza się w doniczce (należy przy tym pamiętać, żeby lepy nie dotykały liści). Żółty kolor zwabi dorosłe osobniki.

Ziemiórki przyciąga żółty kolor
Ziemiórki przyciąga żółty kolor 123RF/PICSEL

Do walki z muszkami można wykorzystać także specjalną mieszankę. Jej składniki to woda, ocet i płyn do naczyń (kilka kropli). Mieszankę umieszczamy w żółtym kubeczku czy miseczce. Ten kolor oraz zapach octu zwabią ziemiórki.

Do walki z larwami ziemiórek pomocna okazać może się mieszanka wody z czosnkiem. Jak ją przygotowa? Jedną główkę czosnku należy rozgnieść i zalać szklanką gorącej wody. Po ostygnięciu dodać litr wody. Tak przygotowaną miksturę przelewamy do butelki i podlewamy kwiaty.

Aby pozbyć się ziemiórek, warto zdecydować się na przesadzenie roślin. Wymiana podłoża i wyczyszczenie-dezynfekcja korzeni pomoże zwalczyć te owady.

Ziemiórki - gdy domowe sposoby nie pomogą

Może okazać się tak, że domowe sposoby będą za słabe. Wtedy do walki z ziemiórkami należy zastosować silniejsze środki czy pałeczki owadobójcze, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Co ważne, po pozbyciu się ziemiórek nadal należy obserwować rośliny. Mogą być osłabione i bardziej narażone na nowe choroby. Warto pomyśleć o ich wzmocnieniu np. stosując odpowiedni nawóz.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas