Masz psa? Te rzeczy musisz schować!

Handlowcy oferują tysiące produktów mających towarzyszyć psom na wszystkich etapach ich życia. Większość tych produktów to typowe gadżety, bez których pies może się obejść, jednak następujące przedmioty będą z pewnością mądrą inwestycją.

Szczeniaczka należy traktować inaczej niż dorosłego psa
Szczeniaczka należy traktować inaczej niż dorosłego psa 123RF/PICSEL

Oto działania, jakie należy wykonać, zanim przyprowadzicie psa do waszego domu

Schowajcie w miejscach niedostępnych dla psa:

- wszelkie środki czystości, lekarstwa (niektóre leki, na przykład motrin i tylenol mogą u psów spowodować śmiertelne uszkodzenie wątroby)

- jedzenie nieprzeznaczone dla psów (na przykład czekoladę, która może okazać się śmiertelnym zagrożeniem)

- toksyczne środki chemiczne, które zwykle przechowujecie w pralni, piwnicy i garażu, zwłaszcza odmrażacze, które psom mogą się wydać atrakcyjne z powodu ich słodkości. Nawet mała ilość, jeśli zostanie połknięta, może doprowadzić do śmierci psa

- Zastawcie ciasne miejsca i przejścia (na przykład za lodówką), w których może utknąć szczeniak

- Zabezpieczcie przewody elektryczne, aby pies nie mógł ich gryźć. n Jeśli macie basen, zadbajcie, aby szczeniak do niego nie wpadł

- Zabezpieczcie (przynajmniej na jakiś czas) ubrania, pamiątki rodzinne oraz inne cenne przedmioty, które mogłyby zostać pogryzione i/lub obsiusiane

- Zabezpieczcie rośliny domowe, z których niektóre (na przykład filodendron) są trujące

Zalecane akcesoria

Handlowcy oferują tysiące produktów mających towarzyszyć psom na wszystkich etapach ich życia. Większość tych produktów to typowe gadżety, bez których pies może się obejść, jednak następujące przedmioty będą z pewnością mądrą inwestycją.

Legowisko: Specjalna poduszka (na przykład wypełniona odstraszającymi pchły wiórkami cedrowymi) to dobry zakup. Sprawdźcie, czy powłoczkę można zdjąć i uprać. Unikajcie koszy wiklinowych, ponieważ niektóre psy uwielbiają je obgryzać. Poza tym nie inwestujcie w drogie legowisko, zanim nie przekonacie się, czy wasz pies lubi niszczyć posłanie. Do tego czasu powinny wystarczyć stare koce i/lub poduszki.

Zabawki: Dla szczeniąt najlepsze są zabawki wełniane. Dorosłe psy lubią piłki z twardej gumy (należy wybierać takie, których nie zdoła połknąć oraz tak duże, żeby nie zaklinowały się w jego pysku). Unikajcie prawdziwych kości (ponieważ mogą się rozszczepiać) oraz domowych przedmiotów, takich jak stare buty, ponieważ wasz pies może uznać, że można gryźć wszystkie buty.

Grzebień i/lub szczotka: Dostępne są różne rodzaje w zależności od typów sierści i rodzajów uczesania.

Obroża/przywieszka: Nałóżcie skórzaną lub nylonową obrożę na szyję waszego psa wraz z przywieszką, na której powinno widnieć jego imię oraz (przynajmniej) wasz numer telefonu, gdy tylko nabędziecie psa.

Smycz: Ten podstawowy element wyposażenia psa jest dostępny w każdym sklepie z towarami dla zwierząt. Warte polecenia są wyroby nylonowe, ponieważ są lżejsze i tańsze.

Miski do karmy i wody: Najlepsze są modele ze stali nierdzewnej, z gumowym obrzeżem, nieślizgające się po podłożu. Dla większych ras lub dla psów z długimi uszami najbardziej odpowiednie są miski znacznie wyższe od standardowych. Z kolei dla szczeniąt warto kupić zestaw misek "startowych".

Transporter: Wybierzcie model z metalową kratką oraz ścianami z wytrzymałego plastiku. Powinien być na tyle duży, aby mógł się w nim obrócić wasz pies, gdy będzie w pełni dorosły.

Pierwsze kroki w nowym domu

Po przywiezieniu psa (który na pewno będzie zdenerwowany) zaproponujcie mu natychmiastowe wyjście na siusiu. Następnie pokażcie, gdzie stoją jego miski z wodą i karmą, oraz zachęćcie, aby się napił. Na tym etapie nie podawajcie mu nic do jedzenia.

Następnie pozwólcie mu przez kilka godzin zwiedzać dom pod waszym nadzorem. Najlepiej, aby w tym czasie nie dochodziło do spotkań z dziećmi, innymi zwierzętami domowymi ani obcymi osobami, albo aby były one jak najkrótsze. U dorosłych psów należy się spodziewać zachowań regresywnych wywołanych stresem - załatwiania się w domu, ukrywania się, nadmiernej nieśmiałości. Nie krzyczcie na psa ani nie każcie go w żaden inny sposób za takie zachowania. Po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy, wraz z nabieraniem przez psa pewności siebie i zaufania do nowego otoczenia.

Rada eksperta: Nowo nabyty pies może zachowywać się z ogromną rezerwą w czasie przystosowywania się do nowego środowiska, co może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Gdy poczuje się bezpiecznie, ujawni się jego prawdziwy charakter.

Kontakty z dziećmi

Gdy pies zapozna się już z nowym otoczeniem i nabierze więcej pewności siebie, możecie rozpocząć proces zapoznawania go z młodszymi członkami waszej rodziny. Wszystko zależy, czy chodzi o szczeniaka, czy o psa dorosłego.

Szczenięta:

- Szczenięta mają tendencję do wiercenia się i dlatego mogą łatwo wypaść z rąk dziecka. Każcie zatem dziecku usiąść, a dopiero potem podajcie mu szczenię

- Następnie każcie dziecku podać szczeniakowi zabawkę. Każde szczenię lubi coś gryźć, a zabawka może je powstrzymać od podgryzania małych palców i rąk dziecka.

- Zachęćcie dziecko, aby podało pieskowi jedzenie i wodę.  To podbuduje więź między nimi. Jednak nigdy nie zapominajcie, że ostatecznie to dorośli ponoszą odpowiedzialność za zdrowie i wygląd psa.

- Pozostańcie w pomieszczeniu. Małe dzieci (1-6 lat) zawsze powinny być pod kontrolą osoby dorosłej, w czasie gdy zajmują się szczenięciem.

- Jeśli dzieci mają około dziesięciu lat lub są starsze, powinny uczestniczyć w szkoleniu szczenięcia na posłuszeństwo.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas