Na co zwrócić uwagę, kupując wakacje w biurze podróży?

Im bliżej wakacji, tym wyobrażenia na temat naszego urlopu nabierają coraz bardziej realnych kształtów. Na kilka miesięcy przed letnim sezonem zazwyczaj wiemy już doskonale, dokąd chcemy polecieć. Pozostaje kwestia wyboru czasu pobytu, odpowiedniego hotelu, wyżywienia i ewentualnych, dodatkowych atrakcji na miejscu.

Oferta biur podróży jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Oferta biur podróży jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 123RF/PICSEL

O czym warto pamiętać i jak czytać oferty biur podróży, by znaleźć dla siebie optymalny wariant? Oto krótki przewodnik.

Czas i długość pobytu

Nasz wymarzony urlop trwa zazwyczaj tyle, na ile pozwalają nam... obowiązki służbowe i rodzinne. Najlepiej będzie, jeśli na wakacjach spędzimy około 3 tygodni - wtedy nasz organizm ma szansę w pełni się zregenerować, umysł odpocząć i przywyknąć do nowych warunków. Niestety, realia są takie, że tylko nielicznym udaje się przekroczyć barierę magicznych dwóch tygodni. Ale nic straconego - oferty biur podróży są dziś tak skonstruowane, że potencjalny klient nie musi stresować się samodzielną organizacją czasu wolnego i przyjeżdża "na gotowe". Bardzo szeroka oferta wycieczek jest w stanie zaspokoić gusta nawet najbardziej zapracowanych rodzin. Większość opcji typu plaża-hotel-all inclusive zakłada od 6 do 14 dni pobytu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rejsów lub wycieczek objazdowych (głównie na dłuższych trasach) - w tych dwóch przypadkach możemy natknąć się na zdecydowanie dłuższe warianty, średnio w przedziałach 15-30-dniowych.

Hotel

Podczas wakacji każdy z nas chce czuć się komfortowo, by móc pozwolić sobie na pełen odpoczynek od wszystkiego, co czeka na nas po powrocie do kraju. Niebagatelną rolę w tworzeniu klimatu sprzyjającego odprężeniu odgrywa wybór odpowiedniego hotelu. Czym kierować się, wybierając hotel na wakacje? Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie, że w wielu krajach, szczególnie afrykańskich i azjatyckich, istnieją zasadnicze różnice w zakresie standaryzowania hoteli. To, co u nas, w Europie, może uchodzić za standard 2-3-gwiazdkowy, w Tunezji lub Egipcie jest prawdziwym luksusem, wycenianym nawet na 5 gwiazdek! Stąd częste roszczenia klientów biur podróży, co to jakości obsługi czy wyposażenia pokoi hotelowych. Najlepsza opinią cieszą się obiekty należące do dużych hotelarskich sieci. W tym wypadku unifikacja standardów działa na korzyść klientów. Przed zakupem wycieczki warto również sprawdzić takie detale, jak np. odległość hotelu od plaży, obecność animatorów, rezydentów i obsługi biura podróży, możliwości korzystania z hotelowych basenów, leżaków. Im więcej szczegółów ustalimy, tym lepiej wykorzystamy urlop i do domu wrócimy naprawdę wypoczęci.

Wyżywienie Najpopularniejszą opcją wyżywienia w ofertach większości biur podróży jest wersja all inclusive, w Polsce znana pod hasłem "wszystko w cenie". Wariant ten umożliwia korzystanie z pełnej oferty restauracji podczas śniadania, obiadu i kolacji (zwykle podanej w formie szwedzkiego stołu), napojów zimnych i gorących oraz alkoholi w barach restauracyjnych lub zlokalizowanych w pobliżu plaży czy basenu. Często spotykaną opcją jest również half board (HB), czyli śniadania i obiadokolacje (bez alkoholu i zimnych napojów. Drugi wariant jest bardziej funkcjonalny w przypadku wycieczek objazdowych lub pobytów, podczas których większy nacisk kładziemy na zwiedzanie miejsc niż relaks na plaży (zwykle turyści mają możliwość spróbowania np. lokalnej kuchni w mieście, które odwiedzają). Dla wolnych duchów, którym zależy właściwie tylko i wyłącznie na zarezerwowaniu noclegu w określonym miejscu biura podróży przygotowują mocno okrojone oferty składające się z opłaconego hotelu ze śniadaniami, bez dojazdu i dodatkowych atrakcji (zwykle na krótkich odległościach, np. Chorwacja, Bułgaria, Włochy).

Bezpieczeństwo

Temat aktualny jak nigdy dotąd. W obliczu zagrożeń, z jakimi styka się i podejmuje próby walki współczesny świat (wybuchy epidemii, zamachy terrorystyczne, migracja, działania wojenne) warto zastanowić się kilka razy, zanim wybierzemy jakiś ryzykowny kierunek. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych o sytuacji w konkretnych zakątkach świata, które mamy ochotę odwiedzić. Nieoceniona może okazać się pomoc doradców turystycznych, którzy zawsze mają najświeższe informacje na temat sytuacji w danym kraju. Pamiętajmy również o tym, że każde miejsce, bez względu na kierunek w którym polecimy, rządzi się swoimi prawami i tradycją, którą my, odwiedzający, musimy szanować. W ofertach biur podróży często znajdują się adnotacje i wskazówki dotyczące np. ubioru w miejscach sakralnych, zachowania w stosunku do rdzennej ludności lub nawyków i gestów w danej kulturze uznawanych za obraźliwe. Każdy odpowiedzialny organizator jest zobowiązany do udzielenia swojemu potencjalnemu klientowi pełnej informacji na temat zwyczajów, panujących w kraju, do którego się udaje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas