Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Robiąc zakupy, warto kierować się nie tylko ceną, ale i wyglądem produktów. Proste triki pomogą ci wybrać te, które dłużej zachowają trwałość.

Informacje na temat żywności są podstawą do prawidłowych zakupów
Informacje na temat żywności są podstawą do prawidłowych zakupów123RF/PICSEL

Jak kupować rybę

Zdrowa? To czuć! Zapach niedawno złowionej rybki jest lekko słodkawy, delikatny. Jej mięso jest sprężyste, oczy szkliste, skrzela – zwykle czerwone (choć to zależy od gatunku), a łuski przylegają do skóry.

Nieświeża? To widać! Oczy starej lub niewłaściwie przechowywanej ryby są mętne, jej zapach – intensywny, łuski są nastroszone, a skrzela – blade.

Kupujemy mięso

Ważny jest kolor mięsa. Świeże będzie zwarte, a kolor właściwy dla danego gatunku. Wołowina powinna być czerwona, wieprzowina jasnoróżowa, a cielęcina – bladoróżowa.

Nie sprawdzisz tego, jeśli mięso będzie pokryte przyprawami! Ciemna barwa mięsa to oznaka starości, zaś jego dziwna bladość – namoczenia w solance.

Jajka prosto od kury

Jajka są brzydkie? To świetnie! Świeże jajka mają matową, chropowatą skorupkę. Potrząśnięte przy uchu – nie wydają żadnego dźwięku (nie słychać chlupotania!).

Idealne żółtko jest prawie kuliste, znajduje się w środku białka, jest równomiernie i ściśle przez nie otoczone.

Jeśli jajka są błyszczące to nie za dobrze... Gładka, połyskująca powierzchnia jajka powinna wzbudzić twoje podejrzenia. Podobnie – chlupotanie wstrząśniętego jajka. W ugotowanym starym jajku żółtko jest przy skorupce.

Chrupiące pieczywo

Dobre pieczywo musi ważyć! Mimo swego ciężaru i zwartości jest sprężyste (naciśnięte – odzyskuje kształt). Skórka chleba może być popękana, miąższ – nieco lepki, z równomiernie rozłożonymi porami.

Nigdy nie sięgaj po bochenek bez wad. Jednolita, gładka skórka, piękny rudy kolor (znak dodania karmelu zamiast mąki razowej), nadzwyczajna miękkość... Takie pieczywo spleśnieje po kilku dniach!

Dobry ser nie jest tani

Dobry ser jest niestety drogi. Pierwszy sygnał dobrej jakości sera to często jego cena – dużo wyższa! Warto też ser powąchać i sprawdzić, czy wyczuwalne jest mleko.

Zwróć również uwagę na dziurki – mogą być duże, powinny być widoczne w całym bloku. Podróbka ma na etykiecie: produkt seropodobny (małym drukiem!). Krojony ser kruszy się lub klei.

Jaką konserwę wybrać?

Blaszka konserwy powinna ściśle przylegać do zawartości – nie może poddawać się naciskowi. Zakonserwowane mięso musi być zwarte, bez otworów powietrznych w bloku.

Zwróć do sklepu konserwę, która pachnie zjełczałym tłuszczem lub pleśnią, a w jej smaku wyczuwalna jest niemiła gorycz.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas