Najcenniejsze produkty z naszych pól i ogrodów

Zachwycamy się nasionami chia, jemy z upodobaniem jagody goji i w każdej kuchni na honorowym miejscu stoi butelka oliwy. Tymczasem najzdrowsze dla nas jest to, co pochodzi z najbliższej okolicy. Najwyższy czas docenić nasze, rodzime produkty, które bez trudu znajdziemy na straganach i w ogródku. Jedzmy swoje!

Siemię lniane ma szereg prozdrowotnych właściwości
Siemię lniane ma szereg prozdrowotnych właściwości123RF/PICSEL

Siemię lniane działa dobroczynnie na błonę przewodu pokarmowego

Z powodzeniem zastąpi egzotyczne nasiona chia (szałwii hiszpańskiej). Siemię stosuje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, wit. E, cynk, lecytynę, a także flawonoidy i fitoestrogeny. Zmielone siemię dodawaj do sałatek i kanapek.

Natka pietruszki zamiast owoców cytrusowych, kiwi, bazylii?

Tak! Natka zawiera bowiem więcej witaminy C niż one, a także da nam żelazo, beta-karoten, kwas foliowy. Dlatego natka wzmacnia organizm, świetnie wpływa na wzrok, zapobiega kamicy nerkowej. Posiekaną natką warto posypywać wszystkie dania, zupy, surówki itp.

Olej rzepakowy (bezerukowy) jest najlepszym źródłem kwasów omega-3

Działają one przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, korzystnie wpływają na wyściółkę naczyń krwionośnych. W oleju rzepakowym stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynosi 2:1 (jest więc prawie idealny), zaś w oliwie stosunek ten jest mniej korzystny i wynosi 9:1.

Właściwe proporcje kwasów omega-6 do omega-3 są niezwykle ważne w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, prostaty, jelita grubego, a także trzustki. Olej rzepakowy dodawaj do np. sałatek. Najlepiej codziennie spożywać 2 łyżki oleju.

Żurawina jest nieoceniona w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych i pęcherza, jest zdrowsza niż suszone jagody goji

Zawarte w żurawinie przeciwutleniacze uniemożliwiają przyczepianie się bakterii (w tym m.in. E.coli) do ścian dróg moczowych i pęcherza, hamując ich rozwój. Można jadać suszone owoce żurawiny, pić niesłodzony, zagęszczony sok.

Czarne porzeczki to bomba witaminowa!

10 dag tych owoców pokrywa bowiem prawie 260 proc. dziennego zapotrzebowania na wit. C, można je jeść zamiast cytrusów. Spożywanie przetworów z owoców czarnej porzeczki (galaretek, soków) zaleca się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a także w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Można je także stosować jako maseczkę na skórę głowy przy wypadaniu włosów, oraz jako okład po ukąszeniach komarów i meszek.

Orzechy włoskie i laskowe są równie cenne jak makadamia i pekan

Orzechy znalazły się w nowej piramidzie żywienia na czwartym poziomie. Oznacza to, że należy jeść 6-7 sztuk dziennie. Pomogą obniżyć poziom złego cholesterolu, uczestniczą w regulowaniu poziomu cukru, ciśnienia, chronią przed nowotworami.

Miód rodzimy nie ustępuje np. miodowi manuka, a jest od niego znacznie tańszy

Akacjowy wzmacnia, nawłociowy działa przeciwzapalnie. Każdy z naszych miodów wzmacnia serce, pomaga organizmowi walczyć z gronkowcami, paciorkowcami i grzybami.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas