Nie stój w miejscu, czyli dlaczego warto uczyć się przez całe życie

Kończąc studia masz ochotę powiedzieć „dość”. Edukacja przez całe życie może wydawać się czymś męczącym i nudnym, jednak pozwala ciągle stymulować twój mózg. Dlaczego nie warto rezygnować z dokształcania się?

1Zdobywając nowe doświadczenia, szkoląc się i uczestnicząc w kursach dbasz o swój rozwój osobisty, który w prosty sposób przekujesz w sukcesy zawodowe
1Zdobywając nowe doświadczenia, szkoląc się i uczestnicząc w kursach dbasz o swój rozwój osobisty, który w prosty sposób przekujesz w sukcesy zawodowe123RF/PICSEL

Jak powiedział Albert Einstein: "Rozwój intelektualny należy rozpocząć w momencie narodzin i zakończyć dopiero w chwili śmierci". Niestety, po opuszczeniu murów uczelnianych wiele osób rezygnuje z dalszej edukacji. W jaki sposób zapewnić sobie edukację przez całe życie?

Wyznacz sobie cel

W szarej, nudnej rzeczywistości przychodzisz do pracy, robisz co do ciebie należy i wychodzisz. Przez wiele lat, bez zmiany stanowiska i awansów. Czy twoje życie musi tak wyglądać?

Zdobywając nowe doświadczenia, szkoląc się i uczestnicząc w kursach dbasz o swój rozwój osobisty, który w prosty sposób przekujesz w sukcesy zawodowe. Dzięki podwyższonym kwalifikacjom możesz starać się o lepsze warunki pracy i startować w rekrutacjach na wyższe stanowiska. To jednak nie wszystko.

Nawet jeśli twoja praca wydaje ci się mało interesująca i nie czujesz potrzeby rozwoju w tym kierunku, uczestniczenie w szkoleniach może zapewnić ci stabilność zatrudnienia. Pracodawcy cenią osoby, które z własnej woli poszerzają swoje kompetencje. Gdy obecna praca przestanie ci wystarczać, będziesz mógł szybko znaleźć taką, która zaspokoi twoje oczekiwania.

Stymuluj swój mózg

Wysilając umysł, ćwicząc pamięć i zapewniając mózgowi stałą dawkę wiedzy, dbasz o swoje zdrowie. Niekończąca się edukacja to idealna recepta na uniknięcie zaburzeń poznawczych i problemów z pamięcią. Kanadyjski badacz - doktor Fergus Craik - udowodnił, że u osób, które na co dzień posługują się co najmniej dwoma językami, wystąpienie pierwszych symptomów demencji może opóźnić się nawet o pięć lat. Według różnych ekspertów, powiększanie "rezerw kognitywnych" (czyli części mózgu odpowiedzialnych za uczenie się) zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Odświeżaj swoją wiedzę na bieżąco, nie tylko wówczas, gdy wymaga tego sytuacja
Odświeżaj swoją wiedzę na bieżąco, nie tylko wówczas, gdy wymaga tego sytuacja123RF/PICSEL

Dokształcanie się wpływa także na łatwość przyswajania nowych rzeczy. Jeśli nie zaprzestałeś nauki po opuszczeniu uczelni, dużo prościej będzie ci przygotować się do obowiązkowego egzaminu w pracy niż osobie, która zaraz po studiach odłożyła podręczniki na dno szafy.

Bądź na czasie

W większości dziedzin życia wiedza wymaga stałej aktualizacji. Nie dotyczy to wyłącznie medycyny, prawa czy szeroko pojętej technologii. Świeże informacje przydadzą się także w wielu innych obszarach.

Jeśli twoja branża wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy, rób to regularnie. Czytaj specjalistyczne pisma, wyszukuj interesujące cię kursy i szkolenia oraz kontaktuj się z ekspertami w twojej dziedzinie. Odświeżaj swoją wiedzę na bieżąco, nie tylko wówczas, gdy wymaga tego sytuacja. Dzięki temu będzie ci łatwiej przyswoić i uporządkować potrzebne informacje.

pko
pko.

Rozwijaj znajomości

Uczestnicząc w różnych zajęciach, masz możliwość zawierania wartościowych znajomości. Wspólne zainteresowania i tematy do rozmów pozwalają zacieśnić więzi z nowo poznanymi osobami.

Znajomości zawarte na szkoleniach i kursach zmotywują cię do dalszego zdobywania wiedzy. Wzajemne dopingowanie się i dzielenie zdobytymi informacjami także wzbogaci twoje doświadczenie i poszerzy możliwości.

Popularne powiedzenie mówi, że człowiek uczy się całe życie. Nie wystarczy jednak przyswajanie informacji, które trafiają do ciebie na co dzień. Uczestnicząc w szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje, stymulujesz swój mózg i rozwijasz umiejętności, co może w prosty sposób przełożyć się na twoje sukcesy zawodowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas