Nowości w aptece: więcej tańszych leków, łatwiej o receptę

Od 1 lipca obowiązuje nowa, znacznie poszerzona lista leków refundowanych, m.in. dla alergików, chorych na nowotwory czy wirusowe zapalenie wątroby. Są też zmiany w zasadach wystawiania recept i dostępności leków. Sprawdź, na co możesz teraz liczyć.

W aptece najlepiej spytaj farmaceutę o tańsze zamienniki leków
W aptece najlepiej spytaj farmaceutę o tańsze zamienniki leków123RF/PICSEL

Każda osoba ubezpieczona ma prawo do leków ze zniżką, czyli refundowanych przez NFZ. Odpłatność za te leki jest 30-procentowa, 50-proc. lub ryczałtowa. Niedawno zaczęła obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Wpisano na nią preparaty lecznicze, za które obowiązywała dotychczas 100-proc. odpłatność. Wśród leków, na które wydamy mniej, znalazły się m.in.:

  • ADRENALINA WZF refundowana z odpłatnością 50%. Lek ten jest wykorzystywany w przypadkach ostrych reakcji alergicznych wywołanych przez pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów i in. alergeny oraz w przypadku anafilaksji samoistnej.
  • LEKI DLA CHORYCH NA WZW C. Na listę leków refundowanych trafiły: ombitaswir, paritaprewir, ritonawir (1 kod EAN) oraz dasabuwir (1 kod EAN) w ramach nowego programu lekowego "Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową".
  • LEKI DLA CHORYCH NA CZERNIAKA SKÓRY. Objęto refundacją lek zwierający dabrafenib (4 kody EAN) w ramach nowego programu "Leczenie czerniaka skóry dabrafenibem". To tylko niektóre z tańszych leków. Szczegółowe zasady refundacji i pełną listę preparatów ze zniżką znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia: www.mz.gov.pl/ leki/refundacja/zasady-refundacji

Przy okazji nasi eksperci przypominają o innych możliwościach tańszych zakupów w aptece. Wyjaśniają też, jakie korzyści przyniosą pacjentom nowe przepisy regulujące zasady wystawiania recept i dostępności leków.

Tańsze zamienniki!

Podobno każdy lek ma odpowiednik: tak samo działający, a tańszy. Jak pacjent może go zażądać?

A. Sidorko: Należy zawsze pytać w aptece, nie wstydźmy się! Prawie każdy lek ma swój generyk, tj. tańszy odpowiednik. Farmaceuta ma obowiązek wydać go na życzenie pacjenta. Zamienniki też są refundowane! Nawet sami możemy się dowiedzieć, jak nazywa się zamiennik leku, który przyjmujemy. Taką profesjonalną informację uzyskamy na specjalnej infolinii Ministerstwa Zdrowia: 22 123 98 00.

Recepta zaoczna

Nie zawsze chory jest w stanie iść do przychodni po receptę. Czy inna osoba może ją odebrać?

A. Sidorko: Tak! Teraz lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia (tzw. recepta zaoczna). Może być ona przekazana: - osobie upoważnionej na stałe przez pacjenta, np. dziecku pacjenta, rodzicowi (dane tej osoby są dołączone do dokumentacji pacjenta w przychodni) albo - każdej osobie, która w danej sytuacji okaże upoważnienie od pacjenta. Lekarz dołącza upoważnienie do tzw. karty pacjenta, musi też odnotować w dokumentacji każdą wydaną receptę zaoczną.

Gdy w aptekach nie ma leku

Ostatnio pacjenci skarżyli się, że nie mogą kupić niektórych leków. Co wówczas można zrobić?

M. Nagórek: Można zadzownić na bezpłatną infolinię Rzecznika Praw Pacjenta: 800-190-590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych), czynną od pon. do pt. w godz. 9.00 - 21.00. Tu można zgłosić brak leku w danej aptece i uzyskać informację, gdzie go szukać. Jednak z dostępnością leków nie powinno już być problemów. Braki spowodowane były nadmiernym wywozem lekarstw za granicę. Teraz, zgodnie z nowym prawem, hurtownie farmaceutyczne muszą zgłaszać do Głównej Inspekcji Farmaceutycznej każdy zamiar wywozu leków za granicę, a ta może to ograniczyć, jeśli lekarstw będzie brakować w kraju.

Z receptą za granicę

Coraz więcej osób jeździ do pracy do innych krajów UE. Czy mogą tam wykupić polską receptę?

A. Sidorko: Wystawioną w Polsce receptę można zrealizować w każdym państwie Unii Europejskiej, a także w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Taka recepta transgraniczna musi zawierać: imię, nazwisko, datę urodzenia pacjenta, imię i nazwisko lekarza i jego tytuł zawodowy, datę wystawienia recepty i podpis lekarza wystawiającego receptę, a także mail lub numer telefonu do lekarza wraz z prefiksem +48.

W aptece internetowej zapłacisz mniej!

Według najnowszych statystyk, większość leków, jakie kupujemy, to lekarstwa nierefundowane. Ich ceny apteki mogą ustalać dowolnie, to znaczy sprzedają je z ustaloną przez siebie marżą lub upustem. Dlatego ceny leków nierefundowanych mogą być różne. Najniższe są w... aptekach internetowych! Pamiętaj jednak, że przez internet kupisz tylko lek bez recepty. Prawo zabrania aptekom internetowym sprzedaży lekarstw na receptę. - PORÓWNYWARKI CEN: Aby znaleźć najniższą cenę leku bez recepty, korzystaj z porównywarek internetowych, np. ceneo.pl, nokaut.pl Sprawdź, jaki jest koszt przesyłki i dodaj go do ceny leku (wyjdzie korzystniej, gdy zamierzasz podczas jednego zamówienia kupić więcej preparatów).
- CO SIĘ OPŁACA KUPOWAĆ? Przede wszystkim: preparaty witaminowe, suplementy diety, środki przeciwbólowe oraz opatrunkowe - często są po dużo niższych cenach niż w tradycyjnych aptekach.

Od 1 stycznia 2016 r. receptę będzie mogła wystawić również pielęgniarka


Gdy będziemy potrzebowali w 2016 r. tylko recepty na leki refundowane, uzyskamy ją też od pielęgniarki lub położnej. Ominiemy kolejkę do lekarza! Recepty będą mogły wystawiać:

- pielęgniarki i położne z dyplomem ukończenia studiów II st. na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo oraz pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty;

 - pielęgniarki i położne posiadające co najmniej dyplom ukończenia studiów I st. na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.

Taka recepta (w ramach kontynuacji leczenia) zawierać będzie dodatkową rubrykę "kontynuacja". Na jednej recepcie pielęgniarka będzie mogła przepisać do pięciu leków. Terminy realizacji recepty: takie same jak w przypadku leków na receptę lekarską. Regułą będzie 30-dniowy termin, a w przypadku antybiotyków do stosowania wewnętrznego - 7-dniowy, zaś preparatów immunologicznych - 90-dniowy.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas