Odpowietrzanie kaloryferów w 5 krokach. Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik?

Zapowietrzony kaloryfer to jedna z najczęstszych przyczyn niskich temperatur w mieszkaniu. Jeśli w sezonie grzewczym zauważysz, że grzejniki są letnie, lub też wcale nie grzeją, wcale nie musisz wydawać pieniędzy na hydraulika. Samodzielne odpowietrzanie kaloryferów nie powinno zająć ci więcej niż kilka minut, a rachunki za ogrzewanie na pewno się zmniejszą. Jak rozpoznać, że kaloryfer jest zapowietrzony i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem, niezależnie od typu grzejnika?

Problem z zapowietrzonym grzejnikiem można bardzo łatwo rozwiązać. Wystarczy jedynie przeprowadzić odpowietrzanie kaloryfera zgodnie z typem urządzenia
Problem z zapowietrzonym grzejnikiem można bardzo łatwo rozwiązać. Wystarczy jedynie przeprowadzić odpowietrzanie kaloryfera zgodnie z typem urządzeniaPiotr KamionkaReporter

Zapowietrzony kaloryfer może być przyczyną wysokich rachunków w sezonie grzewczym 2022/2023. Nieefektywnie działające kaloryfery zużywają znacznie więcej energii, nie przekazując przy tym odpowiedniej ilości ciepła, aby ogrzać mieszkanie.

Brak oszczędności na ogrzewaniu w dobie kryzysu energetycznego to zresztą tylko jedno z wielu następstw lekceważenia zapowietrzonych grzejników w domu, dlatego warto wiedzieć, jak zauważyć i rozwiązać ten problem.

  • Przypominamy, po co odpowietrzać grzejniki tak, aby każdy zdawał sobie sprawę z tego, jak ważne znaczenie ma ta czynność.
  • Podpowiadamy, jak rozpoznać, że kaloryfer jest zapowietrzony szybko i sprawnie poradzić sobie z tym problem.  
  • Wyjaśniamy, jak przeprowadzić odpowietrzanie kaloryfera krok po kroku dla poszczególnych typów grzejników. 

Po co odpowietrzać zapowietrzony kaloryfer?

Już wcześniej wspomnieliśmy, że zapowietrzony kaloryfer nie pracuje wydajnie, co oznacza, że mieszkaniu może być zimno pomimo tego, że urządzenie jest ustawione na najwyższy poziom i generuje wysokie koszty eksploatacji.

Powietrze to dobry izolator, dlatego, chociaż w środku kaloryfera jest ciepło, wysoka temperatura może nie być odczuwalna na zewnątrz. To częsta sytuacja, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z zapowietrzonym grzejnikiem w pomieszczeniu o większym metrażu, które wolniej się nagrzewa.

Sprawnie działający system grzewczy to gwarancja nieco niższych rachunków i solidnego ogrzania domu
Sprawnie działający system grzewczy to gwarancja nieco niższych rachunków i solidnego ogrzania domuARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Jest to jednak tylko jedna z przyczyn, dla których należy odpowietrzać zapowietrzony kaloryfer. Innym powodem, dla którego warto kontrolować jego stan, są charakterystyczne, irytujące odgłosy bulgotania, świszczenia lub stukania, które słyszymy za sprawą pęcherzyków powietrza przemieszczających się w kaloryferze.

Co jednak najistotniejsze, powietrze w instalacji centralnego ogrzewania może się również przyczyniać się do jej stopniowego uszkadzania z uwagi na tlen, który wchodzi w reakcję z żelazem w grzejniku. To zaś prowadzi do korozji, a jak wiadomo, naprawa takiego sprzętu wiąże się iście horrendalnymi kosztami.

Jak rozpoznać, że kaloryfer jest zapowietrzony

Skoro skutki długotrwałego zapowietrzenia kaloryfera są tak poważne, ważne jest, aby wykryć ten stan urządzenia na jak najwcześniejszym etapie. Przyjmuje się, że zapowietrzony grzejnik rozpoznać możemy na dwa sposoby - poprzez dotyk lub dźwięk.

  • dotyk – górna część grzejnika jest zimna, a dolna ciepła (przy sprawnych kaloryferach powinno być odwrotnie), 
  • dźwięk – zapowietrzony kaloryfer mocno bulgocze (w normalnym trybie powinien pracować cicho, delikatnie szumiąc). 
Zapowietrzony kaloryfer rozpoznasz po dotyku i dźwięku
Zapowietrzony kaloryfer rozpoznasz po dotyku i dźwiękuPiotr Kamionka/ REPORTEREast News

Jak odpowietrzyć kaloryfer z odpowietrznikiem ręcznym i zaworem automatycznym?

Zanim wyjaśnimy, jak powinno wyglądać odpowietrzanie kaloryferów krok po kroku, wyjaśnimy zasady, które są wspólne dla różnych typów grzejników w mieszkaniu. Przed przystąpieniem do odpowietrzania kaloryfera, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy posiada on odpowietrznik ręczny, automatyczny czy zawór.

  • Jak odpowietrzyć kaloryfer z odpowietrznikiem ręcznym? 

Ten rodzaj grzejników reguluje się ręcznie śrubokrętem albo wkrętakiem płaskim. Niektóre kaloryfery mają też fabrycznie zainstalowane odpowietrzniki, które trzeba regulować specjalnym kluczykiem.

  • Jak odpowietrzyć kaloryfer z odpowietrznikiem automatycznym

Sprawne odpowietrzniki automatyczne, działają samoczynnie, więc z reguły nie wymagają większej ingerencji. Opierają się na mechanizmie tak zwanego pływaka, który kontroluje otwarcie i zamknięcie zaworu wpuszczającego wodę. Gdy w grzejniku zacznie zbierać się powietrze, pływak powinien automatycznie wypuścić je z instalacji.

  • Jak odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika

Odpowietrzanie kaloryfera bez odpowietrznika nie jest niemożliwe. W tym przypadku trzeba jednak pozbyć się powietrza, poprzez odkręcenie górnej rury połączeniowej. W starszych grzejnikach najczęściej bezpośrednio do kaloryfera przykręcony jest zawór i wówczas trzeba poluzować jego śrubunek o niepełny obrót, tak, aby nie doszło do zbyt intensywnego wypłynięcia wody.

Odpowietrzanie kaloryfera krok po kroku

Oto jak powinno wyglądać odpowietrzanie kaloryfera krok po kroku w zależności od typu grzejnika, którego dotyczy problem.

  • Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? 

Najczęściej kaloryfery żeliwne są starsze i nie posiadają automatycznych odpowietrznika. Trzeba więc wykonać poniższe czynności:

1. Przygotuj dwa klucze płaskie

2. Pod urządzenie podstaw naczynie na wodę i ręcznik tak, aby nie zalać podłogi.

3. Zakręć zawór zasilający lub termostat po to, aby woda nie dopływała do grzejnika.

4. Odkręć śrubunek, jednak nie zbyt mocno.

5. Gdy usłyszysz syk i zauważysz wodę, dokręć śrubunek. 

Schemat odpowietrzania kaloryferów może różnić się w przypadku poszczególnych typów urządzeń
Schemat odpowietrzania kaloryferów może różnić się w przypadku poszczególnych typów urządzeń Marek Bazak
  • Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy? 

W przypadku kaloryfera aluminiowego bez odpowietrznika automatycznego postępować trzeba podobnie jak w przypadku kaloryfera żeliwnego. Jeśli jednak odpowietrznik jest automatyczny, trzeba wykonać poniższe kroki:

1. Ustaw termostat na zero.

2. Przestaw zawór grzejnika w dół palcami lub kombinerkami tak uważając, aby nie odkręcić całego zaworu.

3. Ustaw naczynie pod otworem.

4. Przekręcaj śrubę.

5. Gdy usłyszysz charakterystyczne syczenie, a woda zacznie lecieć, ponownie dokręć śrubę. 

  • Jak odpowietrzyć kaloryfer płytowy? 

Odpowietrzanie grzejnika płytowego działa na podobnej zasadzie jak odpowietrzanie grzejnika aluminiowego, co oznacza, że wygląda następująco:

1. Zakręć zawór termostatyczny.

2. Ustaw naczynie pod grzejnikiem.

3. Odkręć zawór odpowietrzający za pomocą śrubokręta, kluczyka albo wbudowanego w nie pokrętła.

4. Gdy powietrze ujdzie z grzejnika, zakręć zawór dokładnie tak, aby był szczelny.

5. Ustaw termostat na pozycję wyjściową.

  • Jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy? 

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego, czyli najczęściej drabinkowego wykonuje się podobnie jak przy poprzednich typach kaloryferów. Najczęściej konieczne jest jednak postępowanie według następujących kroków:

1. Ustaw termostat w pozycji zamkniętej.

2. Podstaw naczynie pod grzejnikiem.

3. Odkręć odpowietrznik u góry, np. posiłkując się przy tym wkrętakiem.

4. Gdy usłyszysz syk powietrza po odkręceniu śrubki, a woda wypłynie, zakręć odpowietrznik

5. Przekręć termostat tak, aby wrócił do poprzedniej pozycji.

Kaloryfer łazienkowy to najczęściej typ kaloryfera drabinkowego. Takie urządzenia sporadycznie mogą się zapowietrzać
Kaloryfer łazienkowy to najczęściej typ kaloryfera drabinkowego. Takie urządzenia sporadycznie mogą się zapowietrzać PIANOEast News

Dlaczego kaloryfer po odpowietrzeniu nie grzeje?

Jeśli pomimo odpowietrzania kaloryfera, urządzenie wciąż nie działa prawidłowo, trzeba zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Powody, dlaczego kaloryfer po odpowietrzeniu nie grzeje, mogą być różne.

Najprawdopodobniej jednak musiał utworzyć się większy bąbel powietrza, który uniemożliwia prawidłową cyrkulację wody w grzejniku. Najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji to spuszczanie powietrza aż do skutku. Najlepiej też odpowietrzać grzejnik przy zimnym kaloryferze.

Pomimo odpowietrzania kaloryfer nie grzeje? Takie zjawisko może mieć różne przyczyny
Pomimo odpowietrzania kaloryfer nie grzeje? Takie zjawisko może mieć różne przyczyny123RF/PICSEL

Zobacz także: 

Sablewska w "Zdanowicz pomiędzy wersami": Nie akceptowałam siebie INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas