Owoce i warzywa z balkonu. Jak to zrobić

Nie potrzeba dużego tarasu, aby hodować za oknem truskawki albo pomidory. Miniogródek nie wymaga doświadczenia ani dużych wydatków. Za to daje gwarancję dojrzałych na słońcu i ekologicznych zbiorów!

Pomidory
Pomidory123RF/PICSEL

To się musi udać!

Na ogródek nadaje się balkon słoneczny i możliwie oddalony od ruchliwej ulicy (aby rośliny nie chłonęły zanieczyszczeń).

Wybierz odpowiednie gatunki. Dobre będą te, które mają krótki okres wegetacji i nie rozrastają się za mocno (ważne, jeśli balkon jest mały), np.: pomidory koktajlowe, ogórki, papryka, sałata, rzodkiewka, seler naciowy, zioła, truskawki.

Zgromadź głębokie pojemniki. Ziemia nie będzie wysychała w nich zbyt szybko. Na dnie ułóż warstwę drenażu (keramzyt lub potłuczone doniczki), który ochroni korzenie przed gniciem.

Kup w sklepie ogrodniczym specjalne podłoże do uprawy warzyw, bogate w składniki mineralne.

Pamiętaj o nawożeniu. Stosuj nawóz organiczny (np. biohumus lub kompost), bo nie sposób go przedawkować i jest on nieszkodliwy dla ludzi.

Truskawki przez całe lato

Na niewielkiej przestrzeni sprawdzą się odmiany pnące, bo są bardzo dekoracyjne i dają smaczne owoce. Krzaczki osiągają do 30 cm wysokości. Kwitną i owocują od końca czerwca do jesieni.

Jak o nie dbać?

Jedna roślina potrzebuje pojemnika o średnicy 25-30 cm. Zawczasu pomyśl o podpórkach, wokół których pędy będą mogły się owijać i piąć. Zwróć uwagę, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, bo choć truskawki lubią słońce, to źle znoszą suszę!

Mała cieplarnia na chłodniejsze dni

Sadzonki (kup je w ogrodniczym sklepie, aby były zdrowe!) wystawia się na balkon na początku maja. Jeśli boisz się kaprysów pogody, możesz roślinki umieścić najpierw w małej szklarni (IKEA, 49,99 zł). I dopiero po „zimnej Zośce” (czyli 15 maja) przesadzić do skrzynek.

Kabaczki i spółka

Na większym balkonie udadzą się warzywa dyniowate, czyli kabaczek, cukinia, patison. Na pewno wzbudzą zachwyt gości. Jednak nie czekaj zbyt długo ze zbiorem warzyw. Smaczniejsze są te mniejsze (kabaczek do 20 cm, cukinia do 10-12 cm).

Jak o nie dbać?

Wysiej je pod koniec maja, od razu do dużych pojemników, bo nie lubią przesadzania. Zainstaluj solidne kratki, po których będą mogły się piąć. Z nawożeniem poczekaj, aż pojawią się kwiaty.

Ziołowy ogródek

Wybierz zioła, których najczęściej używasz, np.: bazylię, pietruszkę naciową, majeranek, kolendrę, miętę. Możesz kupić je w supermarkecie i tylko przesadzić do większych doniczek.

Jak o nie dbać?

Zioła nie lubią wiatru (umieść je przy zacisznej ścianie) i nadmiaru słońca (mogą potrzebować osłony). Aby dobrze rosły, trzeba je tylko regularnie podlewać i oczyszczać z chwastów. Z ziołowych krzaczków obrywaj górne listki – to pobudzi rośliny do rozrastania.

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas